Historický úspech má na dosah. Skvelý Spartak uspel v Ľubľane

Futbalisti Spartaka Trnava vyhrali v úvodnom stretnutí play off Európskej ligy na pôde Olimpije Ľubľana 2:0.

23.08.2018 22:25 , aktualizované: 22:34
Slovinsko SR Futbal EL Baráž Ľubľana Trnava Foto: ,
Marek Bakoš sa teší po strelení úvodného gólu zo značky pokutového kopu počas úvodného zápasu play off Európskej ligy Olimpija Ľubľana - Spartak Trnava.
debata (2)

Prvý gól strelil v 23. minúte z pokutového kopu Marek Bakoš, o druhý sa postaral domáci kapitán Branko Ilič strelou do vlastnej siete. Spartak hral od 30. minúty bez vylúčeného Martina Tótha.

Odveta sa odohrá o týždeň 30. augusta o 20.30 v Trnave, žreb skupinovej fázy je na programe v piatok 31. augusta.

Trnava vyhrala v Ľubľane Fotogaléria - 11 fotiek Všetky fotky
Hlavný rozhodca Craig Pawson ukazuje žltú kartu...

1. zápas play off EL 2018/2019

Olimpija Ľubľana – Spartak Trnava 0:2 (0:2)
Góly: 23. Bakoš (11 m), 35. Ilič (vlastný). Rozhodcovia: Pawson – Child, Betts (všetci Angl.), ŽK: Tomič, Ilič, Savič – Sloboda, Bakoš, Kadlec, ČK: 30. Tóth
Olimpija Ľubľana: Ivačič – Putničanin, Ilič (82. Brkič), Maksimenko, Štiglec Tomič – Avramovski (61. Suljič), Kapun (61. Boateng), Kronaveter, Savič – Issah
Spartak Trnava: Chudý – Kadlec, Hladík, Tóth, Čonka – Greššák – Jirka (85. Lupták), Sloboda, Rada (71. Oravec), Grendel – Bakoš (80. Janso)

Radoslav Látal, tréner Trnavy: „Upozorňujem každého, že sme iba v polovici. Súper je nebezpečný, musíme zostať nohami na zemi. Vylúčenie nám zhatilo plány, ale pomohol nám gól. Potom sme čakali na šance z defenzívy, Greššák prešiel na stopéra, ale uhrali sme to. Odveta bude ťažká. Futbal vie byť krásny, ale aj krutý.“

Aleksandar Linta, tréner Ľubľany: „Trnava nás neprekvapila, hrala to, čo v Belehrade. Myslím si, že sme si vytvorili oveľa viac šancí, ale keď nedáme gól, nemôžeme pomýšľať na víťazstvo. Striedaniami sme sa snažili oživiť hru, ale bohužiaľ, nepremenili sme aj tie najvyloženejšie šance.“

Martin Chudý, brankár Trnavy: „Bol to tímový výkon. Chalani nechali na ihrisku všetko. Bojovali sme jeden za druhého a dostali sme za to odmenu. Po vylúčení bolo ťažké dať druhý gól, mali sme však šťastie. Je dobré, že sme neinkasovali.“

Marek Bakoš, útočník Trnavy: „Bol to ťažký zápas, domáci hrali výborne. Hrali to, čo sme od nich očakávali. My sme všetci pracovali na svojich veciach. Po červenej karte sa súper na nás ešte viac dostal, ale my sme dali šťastný druhý gól. Sme radi, že sme tu uhrali dobrý výsledok a tešíme sa na odvetu. Pri druhom góle som sa snažil nájsť Erika Jirku. Býva to pre obrancov nepríjemné, keď sa musia vracať na takéto lopty.“

Po opatrnom úvode vystrčili rožky ako prví domáci. V 10. minúte si loptu spracoval Kronaveter, ale vzápätí ju poslal tesne vedľa žrde Chudého bránky. Trnava do 20. minúty neohrozila bránku domácich, ale potom prišla jej chvíľa. V šestnástke fauloval Ilič Tótha a nariadený pokutový kop bezpečne premenil Marek Bakoš.

O sedem minút bol už Tóth v pozícii negatívneho hrdinu. Po tom, čo fauloval vo vyloženej šanci Issaha, mu arbiter ukázal červenú kartu a Spartak hral od tej chvíle v oslabení. Už onedlho mohol inkasovať po strele Kronavetera, ale sieť napokon v 35. minúte rozvlnil kapitán domácich Branko Ilič.

Ten si nešťastne zrazil do vlastnej siete Bakošov center z pravej strany a Trnava viedla už o dva góly. Zaskočenú Olimpiju mohol ešte do konca polčasu potrestať Čonka, ale prestrelil. Na druhej strane zachránil Chudý po strele Štigleca.

Druhé dejstvo sa nieslo v očakávanom nápore domácich. Už v úvode pohrozil nepresnou strelou Savič, domáci mali loptu pod kontrolou a neustále hrozili. Tréner Olimpije Linta podporil ofenzívu v 61. minúte dvojnásobným striedaním, vzápätí tesne minul bránku Štiglec.

Pätnásť minút pred koncom mal najväčšiu šancu domácich Boateng, ale Chudý zoči – voči ľubľanskému útočníkovi uspel. Obaja si úlohy zopakovali aj neskôr, to však bol Boateng v nevýhodnejšej pozícii.

Trnava napokon ustála aj záverečný nápor, tesne pred koncom mohol dokonca Grendel streliť tretí gól. Spartak si napokon do odvety vezie cenné dvojgólové víťazstvo.

1. zápasy play off EL 2018/2019

Torpedo Kutaisi – Ludogorec Razgrad 0:1 (0:1)
Gól: 45.+1 Wanderson
/M. Hlinka odohral celý zápas, M. Lačný (obaja Torpedo) hral do 61. min./

Zenit Petrohrad – Molde FK 3:1 (0:1)
Góly: 71. Dziuba, 80. Zabolotnyj, 90. Mevlja – 42. Hestad
/R. Mak (Zenit) odohral celý zápas/

Šeriff Tiraspoľ – Karabach Agdam 1:0 (1:0)
Gól: 8. Kapič

Suduva Marijanpole – Celtic Glasgow 1:1 (1:1)
Góly: 13. Verbickas – 3. Ntcham

APOEL Nikózia – FK Astana 1:0 (0:0)
Gól: 79. Caju

Sigma Olomouc – FC Sevilla 0:1 (0:0)
Gól: 84. Sarabia

Sarpsborg 08 – Maccabi Tel-Aviv 3:1 (2:1)
Góly: 2. Heintz, 7. Nielsen (z 11 m), 56. Mortensen (z 11 m) – 13. Kjartansson (z 11 m)

Malmö FF – FC Midtjylland 2:2 (2:0)
Góly: 12. Rosenberg, 25. Antonsson – 60. Wikheim, 77. Okosun

F91 Dudelange – CFR Kluž 2:0 (0:0)
Gól: 67. a 80. Turpel

Atalanta Bergamo – FC Kodaň 0:0
/D. Vavro odohral celý zápas, J. Greguš (obaja Kodaň) nastúpil v 76. min/

Olympiakos Pireus – FC Burnley 3:1 (1:1)
Góly: 19. a 60. Fortounis (druhý z 11 m), 49. Bouchalakis – 33. Wood (z 11 m), ČK: 60. Gibson (Burnley)

FC Bazilej – Apollon Limassol 3:2 (1:0)
Góly: 6. a 69. van Wolfswinkel, 84. Cumart – 49. Maglica, 53. Papoulis

Partizan Belehrad – Besiktas Istanbul 1:1 (1:1)
Góly: 14. Gomes – 15. Arslan, rozhodovali: KRUŽLIAK – T. SOMOLANI, HANCKO (všetci SR)

Rapid Viedeň – FCSB 3:1 (2:0)
Góly: 4. Knasmüllner, 40. Sonnleitner, 49. Schwab – 47. Gnohéré, ČK: 84. Berisha (Rapid)

Zorija Lugansk – RB Lipsko 0:0
ČK: 17. Lednev (Zorija)

KRC Genk – Bröndby Kodaň 5:2 (2:0)
Góly: 37., 55. a 70. Samata, 45.+1 Trossard (z 11 m), 90.+1 Trossard – 47. Hermannsson, 51. Wilczek

Glasgow Rangers – FC Ufa 1:0 (1:0)
Gól: 41. Goldson

KAA Gent – Girondins Bordeaux 0:0
ČK: 90.+3 Kounde (Girondins)

Rosenborg Trondheim – Škendija Tetovo 3:1 (3:0)
Góly: 11. Jebali, 15. Bendtner, 44. Levi – 76. Junior