Trenčania sa rozprávali o Feyenoorde. Najskôr musia vyradiť Zabrze

01.08.2018 10:13
SR futbal EL 1. predkolo odveta Trenčín
Futbalisti AS Trenčín. Autor: ,

Futbalisti AS Trenčín ako jediní spomedzi slovenských zástupcov výsledkovo zvládli minulotýždňový úvodný zápas 2. predkola Európskej ligy 2018/2019.

Mužstvo trénera Ricarda Moniza triumfovalo na ihrisku poľského Górnika Zabrze najtesnejším rozdielom 1:0 a pred štvrtkovou odvetou v Myjave má v rukách lepšie „postupové karty“ ako ich súper zo Sliezska. Zápas na kopaniciach má výkop o 17.30 h SELČ, píska ho Ola Hobber Nilsen z Nórska.

„Musíme byť sebavedomí, do každého zápasu túžime ísť s vierou v seba samého. Vieme, že sme sme skvelý tím a dokážeme hrať dobrý futbal. Mali by sme hrať tak, ako do prestávky v Poľsku. Samozrejme, uvedomujeme si, čo nám v Zabrze nešlo úplne podľa predstáv. Musíme zlepšiť najmä pozičnú hru a lepšie pokrývať priestory,“ uviedol pre klubovú televíziu AS Trenčín anglický stopér.

Górnik je 14-násobný poľský šampión, spoločne s Wislou Krakov rekordér tamojšej najvyššej súťaže. So slovenským súperom sa pred týmto dvojzápasom súťažne nestretol, ale pred vyše polstoročím vo vtedajšom Európskom pohári majstrov vo všetkých troch prípadoch ťahal za kratší koniec v konfrontáciách s československými zástupcami – pražskými tímami Duklou a Spartou.

Tréner AS Trenčín Ricardo Moniz odchádza na...
Tréner AS Trenčín Ricardo Moniz odchádza na tribúnu v zápase proti Ružomberku. Autor: TASR, Radovan Stoklasa

Trenčiansky tréner Ricardo Moniz v minulosti pôsobil v poľskom klube Lechia Gdansk. „Z úvodného zápasu máme veľmi dobrý výsledok. Videli sme však silu Górnika a vieme, že o postupe ešte nie je rozhodnuté,“ poznamenal 54-ročný rodák z Rotterdamu. Práve slávny klub z tohto mesta Feyenoord bude v 3. predkole súperom lepšieho z konfrontácie medzi Trenčínom a Górnikom Zabrze.

Za tím zo štadióna De Kuip hrával v sezóne 1985/1986 aj majiteľ trenčianskeho klubu Tschen La Ling a spomenutý Moniz v ňom pôsobil ako asistent trénera na konci 90. rokov minulého storočia. „Krátko sme sa o Feyenoorde rozprávali. Chalanom sme povedali o atmosfére na štadióne. Pred nami je však stále Górnik,“ vyhlásil 21-ročný holandský stredopoliar Philippe van Arnhem.

„Baníci“ sa napriek prehre v prvom zápase nevzdávajú. „Musíme urobiť všetko, aby sme v odvete dokázali zmazať stratu,“ povedal podľa webu katowice.wybor­cza.pl záložník a kapitán poľského zástupcu Szymon Matuszek. „Trenčín nie je mužstvo, nad ktorým by sa nedalo zvíťaziť. U nás to bolo vyrovnaný zápas. Už sa nevieme dočkať druhého stretnutia,“ nadviazal obranca Adrian Gryszkiewicz.

„Na Slovensko nejdeme preto, aby sme vypadli, ale aby sme zvrátili nepriaznivý stav. Najdôležitejšie bude vyhrať s takým počtom gólov, ktorý nám zaručí miestenku v ďalšom kole,“ cituje web roosevelta81.pl slová Szymona Žurkowského.

Konfrontáciu medzi týmito mužstvami pozorne sleduje aj slovenský reprezentant Ondrej Duda. Hráč bundesligovej Herthy Berlín priznal, že bol prekvapený z minulotýždňovej výhry futbalistov spod Čákovho hradu.

Bývalý hráč Legie Varšava Ondrej Duda sledoval...
Bývalý hráč Legie Varšava Ondrej Duda sledoval prvý zápas medzi Trenčínom a Zabrze. Autor: SITA, Marek Mrviš

„Súčasný tím Górnika nemá veľa skúseností v európskych súťažiach, ale v minulej sezóne som videl niekoľko zápasov a zdalo sa mi, že je lepšie organizovaný ako Trenčín. Slovenský klub sa však v ostatných rokoch pravidelne objavuje v pohárovej Európe, čo v Zabrze zúročil. Využil jednu šancu a neinkasoval žiadny gól,“ skonštatoval Ondrej Duda pre web sportowefakty­.wp.pl.

#AS Trenčín #Górnik Zabrze #Ricardo Moniz #James Lawrence
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku