Arsenal si neporadil s oslabeným Atléticom, Marseille najbližšie k finále

, 26.04.2018 23:10
Alexandre Lacazette, Aaron Ramsey
Alexandre Lacazette and Aaron Ramsey z Arsenalu vo výskoku počas prvého semifinále Európskej ligy proti Atléticu Madrid. Autor: ,

Futbalisti londýnskeho Arsenalu remizovali vo štvrtkovom úvodnom stretnutí semifinále Európskej ligy 2017/2018 na vlastnom štadióne s Atleticom Madrid 1:1.

Alexandre Lacazette dal vedúci gól v 61. minúte. Hostia dohrávali už od 10. minúty bez vylúčeného Šimeho Vrsaljka, ako aj bez trénera Diega Simeoneho, ktorého po protestoch vykázali na tribúnu, ale dokázali vyrovnať v závere zásluhou Antoinea Griezmanna.

Olympique Marseille zvíťazil doma nad FC Salzburg 2:0 gólmi Floriana Thauvina a Clintona N'Jieho.

Zápas na Emirates Stadium výrazne ovplyvnila 10. minúta, keď sa hosťujúci Vrsaljko musel veľmi rýchlo porúčať pod sprchy po tom, ako v úvodnej desaťminútovke nazbieral dve žlté karty. Navyše, o pár minút neskôr rozhodca pre protesty vykázal trénera Atletica Diega Simeoneho na tribúnu.

nad...

Arsenal mal pred sebou takmer celý duel v početnej výhode a snažil sa ju pretaviť v domáce víťazstvo. Šance mali Wilshere, Welbeck, Koscielny aj Monreal, ale ani jeden z nich neprekonal Oblaka v bránke hostí. Londýnčania mohli pykať v 37. minúte, po Parteyovej akcii vypálil Griezmann a bezgólový stav zachránil Ospina v bránke domácich.

Arsenal pokračoval v obliehaní Atletica, ktoré odolávalo až do 61. minúty. V nej sa Lacazette vďaka skvelému výskoku presadil medzi dvoma obrancami a po centri Wilsherea skóroval hlavičkou – 1:0. Lacazette neskôr zahrozil aj prihrávkou, lopta z jeho kopačky prešla celou šestnástkou.

„Kanonieri“ tlačili súpera, ale musia skórovať aj o týždeň na jeho pôde, keďže osamotený Griezmann sa v 82. minúte presadil na dva razy aj s prispením pošmyknutí obrancov Arsenalu.

Ten sa onedlho takmer vrátil do vedenia, Oblak vytiahol bravúrny a dôležitý zákrok pri hlavičke Ramseyho. Simeoneho zverenci si napriek náročnému priebehu vybudovali dobrú východiskovú pozíciu do domácej odvety.

Marseille dosiahlo otvárací gól semifinálových konfrontácií v 15. minúte, keď sa Thauvin po priamom kope dostal k lopte a pokoril salzburského brankára Walkeho – 1:0. Rakúsky tím sa snažil o vyrovnanie ešte do prestávky, ale Pele v bránke OM si poradil pri možnostiach Dabbura aj Lainera. Hostia sa nemienili vzdať ani po zmene strán a Pele vytasil fantastický zákrok v 53. minúte po strele Wolfa.

Efektívnejšie však bolo francúzske mužstvo, ktoré zdvojnásobilo svoj náskok v 63. minúte zásluhou striedajúceho N'Jieho – 2:0. Salzburg si vypracoval príležitosť aj za tohto stavu, pri pokuse striedajúceho Gulbrandsona v 77. minúte pomohla Pelemu žrď. Marseille vykročilo za finále, potvrdiť to musí ešte na budúci týždeň na súperovom trávniku.

Odvety sú na programe vo štvrtok 3. mája v Madride a Salzburgu. Postupujúci sa stretnú vo finále 16. mája v Lyone, na víťaza EL čaká miestenka v skupinovej fáze Ligy majstrov 2018/2019.

Futbalisti Marseille oslavujú triumf nad...
Futbalisti Marseille oslavujú triumf nad Salzburgom. Autor: Reuters, ERIC GAILLARD

Semifinále futbalovej Európskej ligy – prvé zápasy:

FC Arsenal – Atlético Madrid 1:1 (0:0)

• Góly: 61. Lacazette – 82. Griezmann, ŽK: 2. Vršaljko (Atlético), ČK: 10. Vršaljko (Atlético) po 2 ŽK, rozhodoval: Turpin (Fr.)
  • Arsenal: Ospina – Bellerín, Mustafi, Koscielny, Monreal – Ramsey, G. Xhaka, Wilshere – Welbeck, Özil – Lacazette
  • Atlético Madrid: Oblak – Vršaljko, J. Giménez, Godín, Lucas Hernández – Correa (75. S. Savič), Saúl Ňíguez, Partey, Koke – Gameiro (65. Gabi), Griezmann (86. Fernando Torres)

Olympique Marseille – RB Salzburg 2:0 (1:0)

• Góly: 15. Thauvin, 63. N'Jie, ŽK: 20. M. López, 90.+ Mitroglou – 22. H. Wolf, rozhodoval: Collum (Škót.)
  • Olympique Marseille: Y. Pelé – Sarr, Rami, Luiz Gustavo, Amavi – M. López (60. N'Jie), Sanson – Thauvin (81. Germain), Payet, Ocampos (52. Zambo Anguissa) – Mitroglou
  • RB Salzburg: Walke – Lainer, André Ramalho, Čaleta-Car, Ulmer – Haidara (81. Yabo), Samassékou, H. Wolf (68. Schlager), V. Berisha – Hwang Chee-čchan (60. Gulbrandsen), Dab­bur