Góly Bakoša Plzni na postup nestačili, Arsenal zdolal AC Miláno aj v odvete

Ani dva góly slovenského útočníka Mareka Bakoša nestačili Viktorii Plzeň k postupu do štvrťfinále Európskej ligy 2017/2018.

15.03.2018 19:21 , aktualizované: 23:09
Marek Bakoš, Sporting Lisabon Foto: ,
Slovenský útočník Plzne Marek Bakoš strieľa prvý zo svojich dvoch gólov do siete Sportingu Lisabon.

Zverenci trénera Pavla Vrbu na vlastnom ihrisku síce zdolali Sporting Lisabon 2:1 po predĺžení, v minulotýždňovom prvom meraní síl však zvíťazil portugalský tím 2:0 a ide ďalej.

Tridsaťštyriročný rodák z Novej Bane Bakoš nastúpil v odvete s kapitánskou páskou a presnými zásahmi v 6. a 65. min zmazal dvojgólové manko z prvého stretnutia a poslal duel do predĺženia. Nemuselo však k nemu prísť, keby v nadstavenom čase druhého polčasu premenil Holanďan v drese lisabonského klubu Bas Dost pokutový kop.

Napokon však Sporting postúpil, rozhodol o tom v predĺžení argentínsky záložník Rodrigo Battaglia. Za Plzeň absolvoval celých 120 minút stredopoliar Patrik Hrošovský, ďalší slovenský reprezentant Matúš Kozáčik do zápasu nezasiahol.

„Síce sme nepostúpili, ale môžeme mať vztýčenú hlavu. Z našej strany išlo o dobré stretnutie, je škoda, že sme neudržali nulu. S takým súperom to však bolo veľmi ťažké. Na jar to bol náš najlepší výkon. Veľmi slušne sme hrali vzadu. Proti takému silnému súperovi všetci odohrali mimoriadne stretnutie, nielen obrana,“ vravel tréner Plzne Pavel Vrba.

Futbalisti ruského klubu Lokomotiv Moskva po minulotýždňovej prehre 0:3 nezvládli ani štvrtkový odvetný zápas a podľahli na vlastnom trávniku hráčom Atlética Madrid 1:5.

Prvý polčas sa ešte skončil nerozhodne, keď sa vedenia ujali hostia zásluhou Ángela Correu, no domáci zakrátko vyrovnali presným zásahom Macieja Rybusa. Druhý polčas priniesol prevahu španielskeho tímu, ktorý sa dokázal presadiť ešte štyrikrát.

Najskôr sa do streleckej listiny zapísal Saúl Ňíguez, po ňom sa dvoma gólmi pripomenul Fernando Torres. Vysoké víťazstvo favorita uzavrel pred koncom zápasu francúzsky reprezentant Antoine Griezmann. Celkovým skóre 8:1 postúpilo Atlético Madrid do štvrťfinále Európskej ligy.

Medzi elitné okteto postúpil aj Olympique Marseille, keď po domácej výhre 3:1 zvíťazil aj na pôde Athletica Bilbao 2:1. Lazio Rím uspelo na ihrisku Dynama Kyjev 2:0 a po remíze 2:2 v prvom meraní síl na talianskej pôde ide do štvrťfinále.

Nerozhodný rezultát 1:1 na ihrisku Zenitu Petrohrad stačil nemeckému vicemajstrovi RB Lipsko k postupu do ďalšej fázy európskej klubovej súťaže číslo dva.

Vo večerných zápasoch doplnil zoznam postupujúcich londýsky Arsenal, ktorý po víťazstve 2:0 na San Sire nad AC Miláno zdolal taliansky tím aj na domácom ihrisku 3:1.

Ruský klub CSKA Moskva dokázal po domácej prehre 0:1 s Lyonom zvíťaziť na francúzskej pôde 3:2 a rovnako sa zaradil medzi postupujúcich do štvrťfinále EL. Bezgólová remíza medzi domácim RB Salzburg a Borussiou Dortmund stačila rakúskemu klubu k prieniku medzi najlepšiu osmičku.

Žreb štvrťfinále (prvé zápasy 5. 4., odvety 12. 4.) sa uskutoční v piatok 16. marca vo švajčiarskom Nyone, sídle Európskej futbalovej únie (UEFA).

Odvety osemfinále futbalovej Európskej ligy 2017/2018:

Lokomotiv Moskva – Atlético Madrid 1:5 (1:1) – prvý zápas 0:3, do štvrťfinále postúpilo Atlético Madrid
Góly: 20. Rybus – 65. a 70. F. Torres (prvý z pok. kopu), 16. Á. Correa, 47. S. Ňíguez, 85. Griezmann, rozhodoval: Dias (Portug.)

Athletic Bilbao – Olympique Marseille 1:2 (0:1) – prvý zápas 1:3, do štvrťfinále postúpilo Marseille
Góly: 74. I. Williams – 38. Payet (z pok. kopu), 52. Ocampos, ČK: 76. Aduriz (Bilbao) po 2. ŽK, rozhodoval: A. Taylor (Angl.)

Zenit Petrohrad – RB Lipsko 1:1 (1:1) – prvý zápas 1:2, do štvrťfinále postúpilo Lipsko Góly: 45. Driussi – 22. Augustin, rozhodoval: Orsato (Tal.)

Dynamo Kyjev – Lazio Rím 0:2 (0:1) – prvý zápas 2:2, do štvrťfinále postúpilo Lazio Rím
Góly: 23. Lucas Leiva, 83. De Vrij, rozhodoval: Gil Manzano (Šp.)

Viktoria Plzeň – Sporting Lisabon 2:1 pp (2:0, 1:0) – prvý zápas: 0:2, do štvrťfinále postúpil Sporting Lisabon
**Góly:
6. a 65. M. BAKOŠ – 105. Battaglia, rozhodoval: Stieler (Nem.)
Marek Bakoš hral do 83. min a strelil dva góly, Patrik Hrošovský odohral celé stretnutie, Matúš Kozáčik (všetci Plzeň) sedel na lavičke náhradníkov

FC Arsenal – AC Miláno 3:1 (1:1) – prvý zápas 2:0, do štvrťfinále postúpil Arsenal
Góly: 39. a 86. Welbeck (prvý z pok. kopu), 71. G. Xhaka – 35. Calhanoglu, rozhodoval: Eriksson (Švéd.)

RB Salzburg – Borussia Dortmund 0:0 – prvý zápas 2:1, do štvrťfinále postúpil Salzburg Rozhodoval: Bastien (Fr.)

Olympique Lyon – CSKA Moskva 2:3 (0:1) – prvý zápas 1:0, do štvrťfinále postúpil CSKA Moskva
Góly: 58. Comet, 71. M. Díaz – 39. Golovin, 60. Musa, 65. Wernbloom, rozhodoval: Madden (Škót.)

Viac na túto tému: #Viktoria Plzeň #Lokomotiv Moskva #atlético madrid #Marek Bakoš #Sporting Lisabon