Žilina vstala na Ukrajine z popola. Postup si vybojovala v 120. minúte

Futbalisti MŠK Žilina postúpili do play-off Európskej ligy (EL) 2015/2016 a v piatok 7. augusta v popoludňajších hodinách sa v sídle UEFA vo švajčiarskom Nyone dozvedia meno súpera v boji o účasť v skupinovej fáze druhej najprestížnejšej klubovej súťaže na starom kontinente.

06.08.2015 21:52 , aktualizované: 22:28
Róbert Mak Foto: ,
Róbert Mak z PAOK Solún v odvetnom zápase 3. predkola Európskej ligy FC Spartak Trnava (SR) - PAOK Solún (Gréc.).
debata (4)

Zverenci trénera Adriána Guľu síce podľahli vo štvrtkovom dramatickom a nervydrásajúcom odvetnom stretnutí EL v ukrajinskej Poltave hráčom domácej Vorskly 1:3 po predĺžení, ale víťazstvo 2:0 spred týždňa v Žiline a gól na pôde súpera posunul slovenského vicemajstra do ďalších bojov.

Hrdinom sa napokon stal striedajúci brazílsky legionár v drese MŠK William Alves de Oliveira, ktorý z poslednej akcie v nadstavenom čase predĺženia a po Jeličovej prihrávke stanovil štvrtkový výsledok na 1:3 a zachránil „žlto-zeleným“ už takmer istú tohtosezónnu rozlúčku s európskou klubovou scénou.

Po bezgólovom prvom polčase odvetného duelu, pričom kanonier Jelič mal tri vyložené šance skórovať, nič nenasvedčovalo, že Žilinčania budú mať problémy s kvalifikovaním sa do ďalších bojov v Európskej lige. V 67. min sa však presadil vysoký útočník Vorskly Anton Šinder a jeho vedúci gól výrazne zvýšil aktivitu domáceho mužstva.

Piaty tím uplynulej sezóny ukrajinskej ligy búšil do obranných radov slovenského vicemajstra a v nadstavenom čase druhého polčasu ďalší stopér Jevgen Tkačuk tiež zblízka hlavou poslal dramatický, ale aj nervózny a často nedovolenými zákrokmi prerušovaný zápas do predĺženia.

V jej prvej časti, celkovo v 99. min napálil Tursunov štandardku do stojaceho Nikolasa Špaleka v múre, azerbajždanský hlavný arbiter Alijar Agajev ukázal na „biely bod“ a 18-ročného žilinského obrancu vylúčil. Z pokutového kopu sa následne nemýlil Uzbek Sanžar Tursunov, zvýšil na 3:0 a Vorskla jeho zásluhou v tej chvíli postupovala.

Žilinčania v druhej pätnásťminútovke predĺženia otvorili obranu v snahe streliť postupový gól, čím umožnili domácemu tímu ísť do brejkov a „prečíslovať“. Viacero príležitostí Poltavy však zostalo nevyužitých a keď sa už zdalo, že vypukne obrovská radosť zverencov kouča Vasiľa Sačka, v samom závere rozosmutnil Vorsklu spomenutý William Alves de Oliveira. Strela brazílskeho útočníka MŠK sa od pravej žrde dostala do siete smutného brankára Nepogodova.

Vorskla Poltava (Ukr.) – MŠK Žilina (SR) 3:1 po predĺžení (2:0, 0:0)
- prvý zápas 0:2, do play-off Európskej ligy 2015/2016 postúpila Žilina
Góly: 67. Šinder, 90.+ J. Tkačuk, 101. Tursunov (z pok. kopu) – 120.+ William Alves de Oliveira, ŽK: 45. Tursunov, 56. Bartulovič, 65. Skľar, 81. Šinder, 105. Sapaj, 117. J. Tkačuk – 15. Paur, 35. Špalek, 105. Škvarka, 117. Káčer, ČK: 100. Špalek (Žilina) po druhej ŽK za ruku, rozhodoval: Alijar Agajev (Azer.), 10 000 divákov
Vorskla Poltava: Nepogodov – Sapaj, J. Tkačuk, Dallku, Siminin (46. Perduta) – Skľar (87. Miščenko), A. Tkačuk – Tursunov, Kovpak, Bartulovič (60. Barannik) – Šinder
MŠK Žilina: Volešák – Špalek, Vavro, Škriniar, Letič (118. T. Hučko) – Pečovský – Paur, Káčer, Bénes (73. Škvarka), J. Mihalík (78. William Alves de Oliveira) – Jelič

Hlasy:

Adrián Guľa (tréner Žiliny, zdroj: RTVS): „Pozitívne emócie, ktoré teraz prežívame, sú fantastické. Chlapci aj v oslabení túžili po góle, ktorý napokon prišiel v hodine dvanástej. Zaslúžili si ho však za odhodlanie, statočnosť aj systémové veci. Prvý gól sme paradoxne inkasovali vtedy, keď sme z môjho pohľadu mali dianie na trávniku najviac pod kontrolou. Súper však má svoju kvalitu a bolo jasné, že ho môže dať. Skôr by som mužstvu vyčítal situáciu z nadstaveného času: bola to strata koncentrácie v situácii, ktorá sa nedá označiť za šancu – Vorskla si vynútila predĺženie po zúfalom nakopnutí lopty do šestnástky. Vedeli sme, že aj po treťom góle v našej sieti si musíme zachovať chladné hlavy. Pohárová matematika totiž hovorila, že my potrebujeme jeden gól dať, na tom sa v podstate nič nezmenilo. Som veľmi šťastný, že chalani to predsa dokázali. Zároveň verím, že nás čakajú ešte krajšie chvíle. V piatok si vychutnáme žreb a dúfam, že dostaneme atraktívneho protivníka, s ktorým si to rozdáme.“

Karol Belaník (športový manažér MŠK Žilina): „Nepamätám si, kedy naposledy som tak emotívne prežíval stretnutie ako teraz v Poltave. Odvetný duel bol mimoriadne náročný a ťažký pre obidve mužstvá. Domáci v úvode na nás vyštartovali, postupne sme však vyrovnali hru. Paradoxne v druhom polčase, keď sme mali všetko najviac pod kontrolou, sme inkasovali. Futbal je už taký. Hráči Vorskly vycítili príležitosť a v závere riadneho hracieho času strelili druhý gól. V predĺžení sme inkasovali tretíkrát, ale potom sa ukázala sila nášho mužstva, tímový duch. Obdivuhodné, čo chlapci dokázali. Aj v oslabení sa im z poslednej akcie podarilo streliť gól a napokon sa tešíme z postupu do play-off. Vtedy sme už hrali vabank, tesne predtým mali domáci možnosť v prečíslení troch proti jednému či štyroch proti dvom definitívne rozhodnúť, to im však našťastie nevyšlo.“

Trnava po domácej remíze nepostúpila cez PAOK

FC Spartak Trnava remizoval vo štvrtkovom odvetnom stretnutí 3. predkola Európskej ligy 2015/2016 na štadióne FC ViOn v Zlatých Moravciach s gréckym futbalovým klubom PAOK Solún 1:1. Keďže úvodný zápas sa skončil najtesnejším víťazstvom Grékov 1:0, do play-off o postup do skupinovej fázy EL sa pozrú oni. Súpera v nasledujúcej časti im prisúdi piatkový žreb v sídle Európskej futbalovej únie (UEFA) vo švajčiarskom Nyone.

Bližšie k otvoreniu skóre mali hostia s Róbertom Makom na hrote. Práve slovenský reprezentant bol v 11. min po vysunutí od Dimitrisa Pelkasa na konci rýchleho gréckeho protiútoku, ale po obídení domáceho brankára Ľuboša Kamenára trafil z ťažkého uhla iba bočnú sieť. O chvíľu po nedorozumení „andelov“ vo vlastnej päťke PAOK dosiahol gól, ten však neplatil pre ofsajd.

Krv v žilách Juhoeurópanov rozprúdila 33. min, keď hlavný rozhodca Tobias Welz z Nemecka odpískal po faule gólmana Robina Olsena pokutový kop, ktorý s prehľadom premenil kapitán domácich Erik Sabo. PAOK mohol onedlho vyrovnať, no prudká dorážka skončila na hlave Solúnčana kľačiaceho pred trnavskou bránkou.

Mužstvo pod trénerským vedením Igora Tudora odmietlo úvahy o predĺžení už tri minúty po zmene strán. Center z ľavého krídla hlavičkou zužitkoval nestrážený pravý obranca Dimitris Konstantinidis. V 54. min sa zopakoval osobný súboj Róbert Mak – Ľuboš Kamenár a opäť z neho vyšiel úspešne strážca troch žrdí Spartaka. Situácia nastala takmer identicky ako v prvom polčase:

Pelkas vysunul Maka za defenzívnu líniu zverencov Juraja Jarábka. Po hodine hry išla tečovaná strela z kopačky Erika Saba len tesne vedľa žrde. V 67. min videl za prehrešok pri prerušenom dianí červenú kartu hosťujúci stopér Giannis Skondras. Druhý trnavský gól nepridal ani Martin Mikovič, jeho prudkú strelu zblokovali.

FC Spartak Trnava (SR) – PAOK Solún (Gréc.) 1:1 (1:0)
- prvý zápas 0:1, do play-off EL postúpil PAOK – hralo sa v Zlatých Moravciach
Góly: 35. E. Sabo (z pok. kopu) – 48. Konstantinidis, ŽK: 15. Greššák, 45.+ Halilovič, 70. Martin Tóth, 83. E. Sabo – 19. Tzavellas, 24. Pelkas, 33. Olsen, ČK: 67. Skondras (PAOK), rozhodoval: Tobias Welz (Nem.), 3555 divákov
FC Spartak Trnava: Kamenár – Janečka, Bortel, Miloš Nikolič, Martin Tóth – Greššák, E. Sabo, Casado (79. Baéz), Mikovič – Halilovič (79. Mikinič), J. Vojtuš (62. Harba)
PAOK Solún: Olsen – Konstantinidis, Skondras, Ricardo Costa, Tzavellas – Mystakidis (57. Koulouris, 69. Pouggouras), Tziolis, Kace (81. Savvidis), Korovesis – Pelkas – Mak

Hlasy (zdroj: RTVS):

Juraj Jarábek (tréner Trnavy): „Musím uznať, že postúpil lepší tím. PAOK je veľkým klubom a má svoju kvalitu, ja nemôžem chlapcom nič vyčítať. Bili sa statočne, šanca tam priebežne bola. Škoda rýchleho gólu v našej sieti v druhom polčase. Myslím si, že bol z kategórie lacných, ale zároveň treba skonštatovať, že hostia mali iné výborné príležitosti. Mrzí nás toto vyradenie, ale musíme sa dať čo najskôr dokopy a koncentrovať sa na ligu.“

Róbert Mak (útočník PAOK Solún): „Mrzia nás tri – štyri zahodené vyložené šance, ale celkovo sme zahrali veľmi dobre, ustáli sme to aj v početnej nevýhode. Najmä sme však strelili gól, vďaka ktorému ideme ďalej. Práve postup je tým najdôležitejším.“

Erik Sabo (stredopoliar a strelec gólu Trnavy): „Išiel som po lopte, brankár ju chytil do ruky a potom ma kopol. Bola to zaslúžená penalta. Neviem, prečo to urobil. Celkovo sme začali celkom dobre a oni si neutvárali šance. Dali sme gól, všetko sa vyvíjalo, ako sme chceli. Do druhého polčasu sme však vstúpili zle, inkasovali sme a potom to už bolo ťažké. Nepodarilo sa nám ani len strhnúť víťazstvo na našu stranu.“

Hetrik Vitteka Slovanu na postup nestačil

Futbalisti ŠK Slovan Bratislava remizovali v odvetnom stretnutí 3. predkola EL s FK Krasnodar 3:3 (0:2), ale ich minulotýždňová prehra 0:2 na pôde súpera posunula do play-off ruský klub. Hetrikom sa zaskvel útočník „belasých“ Róbert Vittek.

zväčšiť Autor hetriku Slovana Róbert Vittek pred hráčmi... Foto: SITA, Ján Slovák
Róbert Vittek Autor hetriku Slovana Róbert Vittek pred hráčmi FK Krasnodar.

Domácim nevyšiel vstup do stretnutia. Už v 7. min si Smolov ukážkovo zasekol Gorosita, ktorý ho fauloval v šestnástke a nariadený pokutový kop bezpečne premenil Mamajev – 0:1. Zakrátko mal tutovku na kopačke Ari, obišiel aj brankára Muchu, ale loptu z prázdnej bránky vykopol Hudák. V 12. min sa opäť tešili hostia, Smolov pripravil streleckú pozíciu Mamajevovi, ktorý vymietol pravý horný roh svätyne Bratislavčanov. Hostia sa po druhom góle upokojili a do polčasovej prestávky predviedli niekoľko pekných akcií. Domáci mali dve nádejné príležitosti v 31. min. Najprv Hudák nedočiahol na Milinkovičov center z priameho kopu a o niekoľko sekúnd srbský legionár z hranice šestnástky vyprášil rukavice brankára Dikaňa. V závere prvej štyridsaťpäťmi­nútovky sa k ďalším dvom streleckým pokusom dostal opäť Milinkovič, ale neuspel.

Po zmene strán sa o prvý vzruch postaral v 53. min Kubík, ktorého strelu vyrazil Dikaň. Z následného rohu hlavou znížil Vittek – 1:2. Útočník Slovana sa zaskvel aj v 60. min, keď po Gonzálezovom vysunutí zblízka prekonal gólmana hostí – 2:2. V 73. mohol Slovan dokonať obrat, strela Milinkoviča z priameho kopu však pristála na brvne hosťujúcej bránky. Podarilo sa to až v 77. min Vittekovi, ktorý bol na konci peknej kombinačnej akcie domácich – 3:2. Hostia vyrovnali v nadstavenom čase z ďalšieho pokutového kopu zásluhou Smolova.

ŠK Slovan Bratislava (SR) – FK Krasnodar (Rus.) 3:3 (0:2)
- prvý zápas 0:2, do play-off EL postúpil Krasnodar
Góly: 54., 60. a 77. Vittek – 8. a 12. Mamajev (prvý z pok. kopu), 90.+ Smolov (z pok. kopu), ŽK: 33. L. Peltier, 55. K. Mészáros – 58. Gazinskij, 72. Strandberg, rozhodoval: Sébastien Delferiére (Belg.), 2852 divákov
Slovan: Mucha – Gorosito, D. Hudák, Saláta, Podaný – Sekulič, M. González (81. Štefánik) – L. Peltier (46. K. Mészáros), Milinkovič, F. Kubík (72. F. Oršula) – Vittek
Krasnodar: Dikaň – Jedrzejczyk, R. Sigurdsson, A. Granqvist, Sergej Petrov – Gazinskij (64. Strandberg) – Laborde (78. Wánderson), Achmedov, Mamajev (46. Torbinskij), Smolov – Ari

Hlasy:

Dušan Tittel (tréner Slovana): „V prvom rade blahoželám súperovi k postupu. Vedeli sme, že odveta bude ťažká, ale predstavovali sme si iný vývoj zápasu, nie prehrávať v 12. min 0:2. Bol to pre mužstvo veľký úder. Krasnodar dominoval, ale v polčasovej prestávke sme chlapcov motivovali, aby nevešali hlavy a hrali akoby bolo 0:0. Strelili sme tri góly, nastrelili brvno, ďalšie príležitosti zmaril výborný brankár hostí. Myslím si, že sme si zaslúžili vyhrať.“

Oleg Kononov (tréner Krasnodaru): „Vo futbale sú najdôležitejšie góly, my sme ich nastrieľali dosť. Slovan v druhom polčase zlepšil pohyb, vypracoval si príležitosti a tri z nich využil. S tým nie som spokojný, s hráčmi nás čakajú rozhovory.“

Róbert Vittek (útočník a autor všetkých troch gólov Slovana): „O osude stretnutia rozhodli rýchle dva góly súpera, ktoré sme dostali v rozpätí niekoľkých minút. V tejto časti zápasu sme na chvíľu stratili koncentráciu a urobili sme dve hrubé chyby, ktoré skúsený protivník využil na skórovanie. Priebeh druhého polčasu ukázal, že vieme hrať dobrý futbal. Škoda, že sa to pre nás skončilo so zlým koncom. Krasnodar však postúpil zaslúžene.“

Jakub Podaný (obranca Slovana): „Stretnutie sa začalo presne tak, ako sme nechceli. Súper nám dal dva rýchle góly, čím v podstate už rozhodol o svojom postupe. My sme sa v druhom polčase pokúsili o zázrak a vďaka Robovi Vittekovi a jeho pohotovosti sme sa vrátili do hry. Túžili sme to aspoň dohrať so cťou. Škoda, že nám to nevyšlo, ale zásluhou toho druhého polčasu sa nemáme za čo hanbiť.“

4 debata chyba
Viac na túto tému: #mšk žilina #ŠK Slovan Bratislava #Spartak Trnava #PAOK Solún #FK Krasnodar #Vorskla Poltava