Bazilej vyprášil Valenciu a má blízko k semifinále Európskej ligy UEFA

Najväčším prekvapením štvrtkových prvých zápasov štvrťfinále Európskej ligy 2013/2014 bolo víťazstvo švajčiarskeho majstra FC Bazilej nad španielskou Valenciou 3:0.

03.04.2014 23:04
Vicente Guaita Foto: ,
Brankár Valencie Vicente Guaita vyťahuje loptu z vlastnej siete.

Dva góly domáceho výberu strelil v prvom polčase argentínsky stredopoliar Matías Emilio Delgado, tretí pridal v samom závere švajčiarsky záložník Valentin Stocker. Bazilej má pred budúcotýždňovou odvetou slušnú šancu na postup do semifinále, takto ďaleko v európskych pohárových súťažiach ešte nebol. Maximom je štvrťfinálová účasť v Európskom pohári majstrov 1973/1974 a Pohári UEFA 2005/2006.

Štvrťfinálový šláger EL medzi francúzskym Lyonom a talianskym Juventusom Turín sa skončil víťazstvom úradujúceho majstra z Apeninského polostrova 1:0. Súboj mal dlho remízový priebeh, no päť minút pred koncom sa dokázal presadiť v drese „starej dámy“ bek Leonardo Bonucci. Juventus neprehral v EL už pätnásť zápasov za sebou, naposledy prehral 18. marca 2010 na ihrisku anglického Fulhamu 1:4.

Svoje prvé štvrťfinálové stretnutia zvládli aj obidvaja portugalskí zástupcovia. Líder tohto ročníka Primeira Ligy Benfica Lisabon vyhrala na trávniku holandského Alkmaaru 1:0 gólom Argentínčana Eduarda Salvia z úvodu druhého polčasu. Úradujúci národný šampión FC Porto si doma poradil so španielskym FC Sevilla rovnakým výsledkom, o miernej výhode domácich pred odvetou rozhodol v 31. min francúzsky obranca Eliaquim Mangala.

Odvety sú na programe o týždeň vo štvrtok 10. apríla.

AZ Alkmaar (Hol.) – Benfica Lisabon (Portug.) 0:1 (0:0)
Gól: 48. Eduardo Salvio, rozhodoval: Moen (Nór.)

Olympique Lyon (Fr.) – Juventus Turín (Tal.) 0:1 (0:0)
Gól: 85. Bonucci, rozhodoval: Collum (Škót.)

FC Bazilej (Švaj.) – FC Valencia (Šp.) 3:0 (2:0)
Góly: 34. a 38. Matías Delgado, 90.+ Stocker, rozhodoval: Atkinson (Angl.)

FC Porto (Portug.) – FC Sevilla (Šp.) 1:0 (1:0)
Gól: 30. Mangala, ČK: 87. Fernando Francisco Reges (Porto) po druhej ŽK, rozhodoval: Stark (Nem.)

Viac na túto tému: #Juventus Turín #FC Sevilla #FC Bazilej #Valencia