Micheľ: Odmena za Pohár UEFA? Štyristotisíc je bublina

25.05.2009 12:32
Micheľ
Ľuboš Micheľ. Autor:

Ľuboš Micheľ patril dlhé roky medzi najlepších rozhodcov na svete. Kariéru ukončil, ako uviedol, pre chronické zranenie nohy. Štyridsaťjedenročný Stropkovčan má však vo futbalovom svete dobré meno a rýchlo pritakal na ponuku ukrajinského miliardára Rinata Achmetova, aby sa stal šéfom medzinárodného úseku v jeho klube Šachťare Doneck. Aktuálneho víťaza Pohára UEFA.

Ako prišlo k spojeniu Ľuboša Micheľa so Šachťarom Doneck?
Ku koncu rozhodcovskej kariéry ma trápili bolesti nohy. Chodil som po rôznych lekároch a cez internet sa mi ozval ukrajinský kolega, že v Šachťare je výborný španielsky odborník. O mojej ceste sa dozvedeli aj predstavitelia klubu a pozvali ma na ligový zápas. S prezidentom Rinatom Achmetovom sme sa nezáväzne bavili o futbale. Keď sa dozvedel, že moja rozhodcovská kariéra je ohrozená, dal mi ponuku pracovať v ich klube. Zobral som si týždeň na rozmyslenie a potom som ju prijal.

V klube pôsobíte ako šéf medzinárodného úseku. Čo je náplňou vašej práce?
Som tvárou klubu smerom do Európy. Medzi klubom a fanúšikmi a všetkými federáciami je čulá komunikácia. Treba ju riadiť. Mám na starosti organizáciu tréningových kempov. Pri zahraničných i domácich cestách vyberám pre mužstvo hotely. Vo veľkom futbale hrajú najdôležitejšiu úlohu maličkosti a nič sa nesmie podceniť. Nie je to päťhodinová práca a každý deň končím až večer.
V úlohe rozhodcu ste spoznali veľa špičkových klubov. Východná Európa je pre mnohých neprebádaná. Prekvapilo vás niečo po príchode do Donecka?
Šachťar bol na európskej scéne trošku prehliadaný. Práve to prekážalo prezidentovi klubu. Čo sa týka podmienok je porovnateľný s najväčšími klubmi na západe. Tréningové centrum je na rozlohe 43 hektárov a je na ňom jedenásť ihrísk. Všetko funguje na profesionálnej úrovni. Ale hráči o tom nevedia. Veľa z nich preto uprednostní kluby na západe. Práve úspech v Pohári UEFA by nám mohol pomôcť posunúť sa medzi elitu. Ďalším cieľom je totiž štvrťfinále Ligy majstrov.

V minulom rozhovore ste povedali, že triumfom v Pohári UEFA možno prilákate do tímu hráčov zvučného mena. Nemáte naopak strach, že slávnejšie kluby zaostria pozornosť na vaše mladé brazílske hviezdy a odlákajú ich od vás?
Aj to je možné. Už niekoľko mesiacov registrujeme záujem o niektorých z nich. Naše mužstvo tri roky hľadalo svoju tvár a nebolo by najšťastnejšie keby sa teraz rozpadlo. Chceli by sme ho ešte aspoň rok udržať pokope.

Súhlasíte s tvrdením, že Doneck ako mesto nie je pre futbalistov atraktívna destinácia, preto ich musíte lákať najmä na lukratívne finančné podmienky?
Súhlasím, že Doneck nie je Barcelona, ani Miláno. Je to priemyselná zóna, v ktorej prevažujú bane a metalurgický priemysel. Chcem však povedať, že hráči majú počas roka tak nabitý program, že v Donecku nestrávia veľa času. Pred sezónou absolvujú veľa sústredení mimo Ukrajiny a počas súťaže hrajú systémom streda-sobota. Je to taký kolotoč, že aj ja som si po čase uvedomil, že v Donecku som relatívne málo.

Dajme tomu, že budete mať záujem o hráča, ktorého majú v hľadáčiku aj veľkokluby typu Realu Madrid či Chelsea Londýn. Ste schopní ponúknuť hráčovi rovnaké platové podmienky ako oni?
Nezaoberám sa predajom či nákupu hráčov. Máme hráčov, za ktorých sme zaplatili aj päťnásť miliónov dolárov. Viem, že v minulosti chcel Šachťar získať Brazílčana Pata. Vzápätí však vstúpilo do rokovaní aj AC Miláno. Myslím, že to nebola otázka peňazí, prečo sa Pato rozhodol pre Milánčanov. Videl u nich väčšiu perspektívu úspechu.

Je pravda, že každý hráč Šachťaru dostal za zisk Pohára UEFA odmenu štyristotisíc dolárov?
To vôbec nie je pravda. Čo viem, tak výška odmien nebola presne stanovená. Médiá vždy všetko o sto percent nafúknu.

Nemáte v pláne doniesť Šachťar na Slovensko a odohrať tu prípravný zápas?
Už 21. júna ideme na sústredenie do Rakúska. Ak by mal nejaký z top tímov Slovenska záujem, rád pomôžem pri organizácii zápasu. Dôležité je, aby nebolo miesto duelu tristo kilometrov od hraníc s Rakúskom, pretože cesta by bola náročná.

Akú sumu pýta šampión Pohára UEFA za prípravné stretnutie? Koľko by to stálo slovenský tím?
Vedel by som vybaviť, aby ich to nestálo nič. Možno len náklady na cestu. Moje číslo funkcionári majú. Ak majú záujem, nech sa ozvú.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku