Víťazom Pohára UEFA sa stal Šachťor Doneck. Raduje sa i Micheľ

Držiteľmi Pohára UEFA za sezónu 2008/09 sa stali futbalisti ukrajinského Šachťoru Doneck, ktorí v istanbulskom finále zdolali nemecký Werder Brémy 2:1 po predĺžení. Skóre duelu na Štadióne Sükrüa Saracogla otvoril v 25. min Luiz Adriano po perfektnom obhodení gólmana Werderu Wieseho, o desať minút neskôr vyrovnal z priameho kopu z približne 20 metrov ďalší Brazílčan Naldo. Aj autorom rozhodujúceho zásahu bol futbalista z najväčšej juhoamerickej krajiny - v 7. minúte predĺženia sa presadil Jádson.

20.05.2009 21:33 , aktualizované: 23:15
Doneck - Brémy, Srna Foto:
Kapitán Šachťoru Darijo Srna s víťaznou trofejou nad hlavou.

Pre Šachťor, v ktorého štruktúrach pôsobí na poste šéfa medzinárodného úseku slovenský bývalý medzinárodný rozhodca Ľuboš Micheľ, je to nielen premiérová trofej z druhej najprestížnejšej klubovej súťaže na starom kontinente, ale celkovo prvý triumf v pohárovej Európe. Werder získal doteraz jedinú trofej na medzinárodnej scéne v sezóne 1991/1992, keď dominoval v dnes už neexistujúcom Pohári víťazov pohárov.

Pohár UEFA – finále:

Šachťor Doneck – Werder Brémy 2:1 (1:1, 1:0) po predĺžení

• Góly: 25. Luiz Adriano, 97. Jádson – 35. Naldo, ŽK: 57. Srna, 77. Lewandowski, 87. Ilsinho – 45.+ Frings, 82. C. Fritz, 115. Tziolis, 120.+ Boenisch, rozhodoval: Luis Medina Cantalejo (Šp.), 53 100 divákov
  • Šachťor Doneck: Pjatov – Srna, Kucher, Čigrinskij, Rat – Lewandowski, Fernandinho – Ilsinho (100. Gai), Willian – Jadson (112. Duljaj) – Luiz Adriano (90. Gladkij)
  • Werder Brémy: Wiese – C. Fritz (95. Pasanen), Naldo, Prödl, Boenisch – Niemeyer (103. Tziolis), Baumann – Frings, Özil – Rosenberg (78. Hunt), C. Pizarro

Finálový duel začali oba tímy v obrovskom tempe a nasadení, hra sa veľmi rýchlo prelievala z jednej strany na druhú. V 6. min takmer otvoril skóre Luiz Adriano, ale jeho pokus mieril tesne vedľa pravej žrde. O dve minúty neskôr pohrozil na opačnej strane kapitán Werderu Baumann. V 20. min prenikal Özil, v pokutovom území ho zastavil Kucher, ale píšťalka hlavného arbitra Cantaleja zostala aj napriek protestom fanúšikov Brém nemá. Prvý gól zaujímavého duelu otvoril v 25. min Luiz Adriano, ktorého peknou prihrávkou vysunul Rat. Brazílčan následne efektne aj efektívne preloboval gólmana Wieseho – 1:0. Po uplynutí polhodiny hry mal šancu na 2:0 Willian, no nevyužil ju. V 35. min si po faule na Rosenberga postavil loptu na priamy kop Naldo a tvrdou i presnou strelou z viac ako 20 metrov zaskočil brankára Pjatova – 1:1. V zostávajúcich minútach úvodného dejstva mali ešte šance Pizarro aj Lewandowski, no nerozhodný stav platil aj naďalej.

Po zmene strán sa v 50. min snažil z ostrého uhla prekvapiť Wieseho bombou kapitán Šachťora Srna, nemecký brankár boxoval loptu mimo svojich troch žrdí. O minútu neskôr dobre umiestnil svoju strelu z priameho kopu Jádson, ale ani on Wieseho neprekvapil. V 59. min mohol misky váh na stranu Werderu nakloniť Rosenberg, jeho strelu však obrana súpera zblokovala. Po hodine hry tempo zápasu mierne opadlo, ani jeden tím sa už do väčších príležitostí nedostával. Obe mužstvá si dávali pozor predovšetkým v obranných radoch, uvedomujúc si, že jediná chyba by v tomto prípade mohla znamenať zmarenie nádejí na triumf v európskom pohári č. 2. Zápas tak logicky dospel do predĺženia.

V ňom potešil fanúšikov Šachťora v 97. min ďalší Brazílčan Jádson, ktorý zužitkoval center z pravej strany od kapitána Srnu a upravil na 2:1. Podiel na inkasovanom góle mal aj brankár Werderu Wiese. Na opačnej strane sa vzápätí vyznamenal Pjatov. V 105. min mohol definitívne rozhodnúť o víťazovi Willian, jeho pokus o lob z približne 30 metrov však skončil tesne nad bránkou. V druhej nadstavenej pätnásťminútovke vrhol Werder všetky sily do útoku v snahe vynútiť si aspoň penaltový rozstrel. V 112. min nebezpečne strieľal striedajúci Tziolis, jeho pokus šiel len tesne vedľa ľavej žrde Pjatovovej svätyne. V predposlednej minúte síce „zeleno-bieli“ dosiahli vytúžený vyrovnávajúci gól, ten však pre faul Claudia Pizarra neplatil.

Povedali po zápase:

Mircea Lucescu (tréner Šachťora): „Je fantastické, že sa nám podarilo získať našu prvú európsku trofej. Som extrémne šťastný a cítim akési zadosťučinenie. Určite sa však neuspokojíme, chceme dosiahnuť ešte viac. Teraz sa zameriame na Ligu majstrov, pretože po tomto triumfe máme dostatok sebavedomia, aby sme sa prebojovali do štvrťfinále či semifinále európskeho pohára č. 1. Mojím cieľom je pokračovať v systematickom budovaní tohto tímu, aby sme boli ešte lepší ako dnes.“ Luiz Adriano (útočník Šachťora a autor prvého gólu):
„Môj gól bol veľmi dôležitý. Dokázali sme tým, že sme prišli do Istanbulu hrať futbal a získať cennú trofej. Bol to nesmierne dôležitý okamih v mojej kariére, rovnako to bol však kľúčový moment pre celý klub, ktorý mi pomohol dostať sa až na takúto úroveň. Šachťor sa predtým dokonca nikdy nedostal ani do finále Pohára UEFA či Ligy majstrov, takže je nesmierne ťažké opísať emócie, ktoré momentálne všetci zažívame.“

Thomas Schaaf (tréner Werderu Brémy): „Po každej prehre, samozrejme, cítiť veľké sklamanie. Sezóna sa však pre nás ešte nekončí. Stále máme pred sebou dva dôležité zápasy – najskôr v sobotu v domácej lige a potom finále Nemeckého pohára v Berlíne. Teraz sme nahnevaní a sklamaní, od ďalšieho dňa sa to však už zmení. Prehru musíme hodiť za hlavu. Vo finále proti Šachťoru sme nehrali dobre najmä v prechodovej fáze, zle sme využívali ponúknutý priestor. V strede poľa sme nedokázali podržať loptu ako zvyčajne a nevedeli sme využiť vypracované gólové šance. Musíme sa z toho poučiť, aby sme boli v budúcnosti efektívnejší.“ Tim Wiese (brankár Werderu):
„Nepredviedli sme dosť na to, aby sme sa mohli tešiť z titulu. Premárnili sme príliš veľa gólových príležitostí. Možno sme mali viac skúšať streľbu z väčších vzdialeností. Navyše, chýbali nám niektorí veľmi dôležití hráči ako Diego a Hugo Almeida. Možno ak by hrali, bol by to úplne iný zápas. Neboli sme dostatočne agresívni, najmä v ofenzívnej fáze. Sme však profesionáli a aj cez tento neúspech sa musíme vedieť preniesť. Teraz je už potrebné začať sa koncentrovať na finále Nemeckého pohára.“

Prehľad finálových stretnutí futbalového Pohára UEFA (v rokoch 1958 až 1971 sa táto súťaž hrala ešte pod názvom Pohár Veľtržných miest) – držitelia prvenstiev sú uvedení verzálom:

1983: RSC ANDERLECHT – Benfica Lisabon 1:0 a 1:1
1984: RSC Anderlecht – TOTTENHAM HOTSPUR 1:1 a 1:1 po predĺžení, 3:4 na pok. kopy
1985: Videoton Székesfehérvár – REAL MADRID 0:3 a 1:0
1986: REAL MADRID – 1. FC Kolín 5:1 a 0:2
1987: IFK GÖTEBORG – Dundee United 1:0 a 1:1
1988: Espaňol Barcelona – BAYER LEVERKUSEN 3:0 a 0:3 po predĺžení, 2:3 na pok. kopy
1997: FC SCHALKE 04 – Inter Miláno 1:0 a 0:1 po predĺžení, 4:1 na pok. kopy
1998: Lazio Rím – INTER MILÁNO 0:3 (hralo sa v Paríži)
1999: Olympique Marseille – AC PARMA 0:3 (hralo sa v Moskve)
2000: Arsenal Londýn – GALATASARAY ISTANBUL 0:0 po predĺžení, 1:4 na pok. kopy (hralo sa v Kodani)
2001: FC LIVERPOOL – CD Alavés 5:4 po predĺžení (4:4, 3:1) (hralo sa v Dortmunde)
2002: FEYENOORD ROTTERDAM – Borussia Dortmund 3:2 (hralo sa v Rotterdame)
2003: Celtic Glasgow – FC PORTO 2:3 po predĺžení (hralo sa v Seville)
2004: FC VALENCIA – Olympique Marseille 2:0 (hralo sa v Göteborgu)
2005: Sporting Lisabon – CSKA MOSKVA 1:3 (hralo sa v Lisabone)
2006: FC Middlesbrough – FC SEVILLA 0:4 (hralo sa v Eindhovene)
2007: RCD Espanyol Barcelona – FC SEVILLA 2:2 po predĺžení, 1:3 na pok. kopy (hralo sa v Glasgowe)
2008: ZENIT PETROHRAD – Glasgow Rangers 2:0 (hralo sa v Manchestri)
2009: ŠACHŤOR DONECK – Werder Brémy 2:1 po predĺžení (hralo sa v Istanbule).