Slovan v šlágri tesne zdolal Senicu, uspela aj Trnava, Prešov prehral

Futbalisti Slovana Bratislava zvíťazili v šlágri 28. kola najvyššej súťaže nad Senicou 3:2 a na čele tabuľky majú päť kôl pred koncom deväťbodový náskok práve pred Záhorákmi. Úspešnú premiéru na lavičke Trnavy má za sebou Vladimír Ekhardt, Spartak prerušil proti Trenčínu päťzápasovú sériu bez výhry.

27.04.2013 16:36 , aktualizované: 22:13
Peltier, Jirásek Foto: ,
Útočníka Slovana Lestera Peltiera sa snaží zastaviť Milan Jirásek zo Senice.
debata (2)

Zrejme najtvrdší boj o záchranu čaká Trnavčanov s Prešovom, ktorý doma prehral s Nitrou tesne 0:1 a klesol na posledné miesto. Žilina si poradila Ružomberkom hladko 3:0. Kolo uzavrela večerná výhra Myjavy nad Banskou Bystricou 2:1.

ŠK Slovan Bratislava – FK Senica 3:2 (0:0)

• Góly: 57. Kladrubský, 69. L. Peltier, 73. Grendel – 72. a 82. R. Blackburn, ŽK: 71. Putnocký, 75. Milinkovič, 80. Kopúnek – 20. Jaroslav Diviš, 41. Piroska, 51. Brabec, 61. Štepanovský, 83. T. Kóňa, rozhodovali: Chmura – E. Weiss, Chládek, 2099 divákov
  • Slovan: Putnocký – Bagayoko, Gorosito, Kolčák, Pauschek – Kladrubský (67. Kopúnek), Grendel – Milinkovič (86. Halenár), Seydouba Soumah, I. Žofčák – L. Peltier (78. M. Kuzma)
  • Senica: Švenger – Krajčík, P. Pavlík, Brabec (77. R. Pillár), Wijlaars – Jirásek, T. Kóňa – Štepanovský (85. Diarrassouba), Piroska, Jaroslav Diviš (66. R. Blackburn) – Kalabiška

Dôkazom hernej prevahy Slovana v prvom polčase boli štyri sľubné príležitosti. V 7. min strelu voľného Peltiera z 10 m Švenger vyrazil nohou na rohový kop. O desať minút neskôr Žofčákov technický pokus zo 16 m po zemi tesne minul bránku Senice. V 22. min zbytočne váhajúceho Peltiera v gólovej šanci čisto odzbrojil stopér Senice Pavlík. Soumahovej pohotovej bombe z hranice pokutového územia v 30. min chýbali iba centimetre. Na druhej strane mali Záhoráci šancu v 23. min, ale krížnu prihrávku na Pirosku odvrátil hlavou Gorosito. O dve minúty neskôr pozorný Putnocký s prehľadom vyhral vzdušný súboj s útočníkmi hostí.

Domáci sa ujali vedenia v 57. min, ukážkovou strelou spoza šestnástky rozvlnil sieť Kladrubský. O dvanásť minút neskôr Peltier na dvakrát prekonal Švengera – 2:0. V 71. min brankár Slovana nedovolene zahral rukou pred pokutovým územím, dostal žltú kartu a hostia z priameho kopu vyťažili kontaktný gól: Piroskovu strelu Putnocký vyrazil a Blackburn dokopol do prázdnej bránky. Ten istý hráč prekvapil Putnockého v 82. min, keď hlavou predĺžil krížnu strelu Wiljaarsa. Znamenalo to však už len zníženie na 2:3 z pohľadu Senice, lebo v 73. min Grendel pohotovou strelou spoza veľkého vápna územia poslal „belasých“ opäť do dvojgólového náskoku. Líder tabuľky napokon ubránil najtesnejšie víťazstvo, nepykal za kiks svojho gólmana v 89. min – Kóňa od rohovej zástavky trafil iba bočnú sieť po nevydarenom Putnockého vybehnutí.

Samuel Slovák (tréner Slovana): „Vstup do zápasu sme mali dobrý, vypracovali sme si niekoľko príležitostí. Potom sa však hra vyrovnala. Fúkal silný vietor, čo prispelo k tomu, že viazla kombinácia. Som rád, že sme v druhom polčase využili šance. Mali sme viac z hry, moji zverenci podali veľmi dobrý výkon. Vedeli sme, že Senica má svoju kvalitu. Teší ma, že sme jej dokázali dať tri góly. Tento súper nám v tabuľke najviac dýchal na chrbát, preto si víťazstvo veľmi ceníme.“

Vladimír Koník (tréner Senice): „Netajím, že sme do Bratislavy pricestovali s úmyslom bodovať. Úvodných desať minút sme hrali profesorský futbal a Slovan si vypracoval niekoľko šancí. Potom sa hra vyrovnala, hrozili sme z rýchlych protiútokov. O osude stretnutia rozhodla nekoncentrovanosť našich hráčov najmä v druhom polčase, lebo góly, ktoré sme dostali, boli úplne zbytočné. Som rád, že mužstvo neprestalo bojovať ani za stavu 1:3 a ešte zápas zdramatizovalo. Škoda, že sme síce dali Slovanu dva góly, ale nevyťažili sme z toho nič.“

FC Spartak Trnava – AS Trenčín 2:0 (1:0)

• Góly: 3. Schranz, 76. M. Vyskočil, ŽK: 9. Baéz, 28. F. Kubík (obaja Trenčín), rozhodovali: Vnuk – Slyško, Brendza, 2819 divákov
  • Trnava: Rusov – Janečka, P. Čarnota, Klabník, Grabež – Karhan – Schranz (85. Augustini), E. Sabo, I. Hodúr (59. Kaščák), M. Vyskočil – Lietava (76. Tomaček)
  • Trenčín: Volešák – Čögley (89. Frimmel), Rodríguez da Silva, Kleščík, R. Mazáň (74. Fanendo Adi) – Baéz – Holúbek, Štefánik, Lobotka, F. Kubík – William

Už v prvej minúte trenčiansky brankár Volešák čelil tvrdej Hodúrovej strele medzi žrde, ktorú vyrazil. Po následnom rohovom kope v 3. min sa lopta dostala k voľnému Schranzovi, ten chladnokrvne obstrelil Volešáka a zasunul loptu k ľavej žrdi – 1:0. Bol to prvý gól v tejto sezóne, ktorý Trnavčania strelili Trenčanom. V 13. min Sabo delovkou vyprášil rukavice pozorného Volešáka. V 19. min Kubík prinútil prízemnou strelou k zásahu gólmana Rusova. V 27. min sa Lietava prebil cez brániaceho Rodrígueza da Silvu, jeho strela z hranice pokutového územia len tesne minula cieľ. O tri minúty sa legionár William rútil sám na Rusova, ktorý včasným vybehnutím poslal loptu do bezpečia.

V druhom polčase domáci pokračovali v úsilí pridať gólovú poistku a zachovať vo svojich radoch pokoj a väčšiu sebaistotu. V 51. min mal Volešák plné ruky práce s priamym kop Karhana asi z 30 metrov. V 71. min sa ocitol v gólovej šanci Karhan, ale loptu si pustil viac od nohy a šancu zmaril Volešák. V 76. min nastala kuriózna situácia pred bránkou Trenčína. Čögley dával „malú domov“ do protipohybu brankára a dobiehajúci Vyskočil tiesnený Da Silvom prepasíroval loptu do siete – 2:0.

Vladimír Ekhardt (tréner Trnavy): „Pred zápasom som cítil veľkú zodpovednosť. Zvíťazili sme aj zásluhou bojovnosti a prístupu hráčov. Som veľmi spokojný s výsledkom, nemohli sme zaváhať. Nebol to jednoduchý duel, musím sa hráčom poďakovať za mimoriadne aktívny prístup, najmä úvod stretnutia zvládli perfektne. Po polčasovej prestávke bol súper lepší, ale my sme dali dva góly, ktoré rozhodli a zaslúžene sme vyhrali.“

Adrián Guľa (tréner Trenčína): „Stretnutie rozhodla úvodná päťminútovka a záverečná pätnásťminútovka. Veľký vplyv na priebeh hry a celého duelu mala hracia plocha, ktorá bola povrchne pripravená. Mojim hráčom vytýkam slabú efektivitu vo finálnej prihrávke a zakončení. Gratulujem domácim k cenného víťazstvu.“

MFK Košice – FC ViOn Zlaté Moravce 0:2 (0:1)

• Góly: 32. Hodek, 87. Orávik, ŽK: 71. Viazanko – 54. A. Candrák, 72. Ondráš, 77. Obročník, 81. Luis Fernando Furtado de Oliveira Bolinha, 90. Hodek, rozhodovali: Marhefka – R. Sluk, Lieskovský, 1502 divákov
  • Košice: Ružinský – Mikuláš Tóth, Kavka, Ostojič, Sekulič – Šinglár, Hovančík (46. O. Duda) – Viazanko, U. Matič, Gál-Andrezly (46. Bukata) – K. Diaby
  • Zlaté Moravce: M. Kuciak – Škriniar (77. Luis Fernando Furtado de Oliveira Bolinha), Ondráš, Pintér – Pavlenda, Ľ. Bernáth (90. L. Mihálik), Hodek, Obročník, Chren – A. Candrák (59. Mészáros), O­rávik

Prvý zaujímavý strelecký pokus predviedol Gál-Andrezly, neprekvapil však Kuciaka. Krajší moment predviedol Hovančík, ktorý spoza šestnástky natiahol hosťujúceho gólmana. Zlatomoravčania sa prvýkrát objavili pred súperovou bránkou v 30. min a hneď skórovali. Po chybe v strede obrany Bernáth našiel Hodeka a ten pohodlne dal úvodný gól duelu. Domáci odpovedali v 35. min centrom Tótha, ale Diaby ho hlavičkou nevyužil. Ešte jeden pokus o ohrozenie bránky Zlatých Moraviec mal Matič zo štandardky, ale aj v tomto prípade bol Kuciak pozorný.

Po prestávke domáci zvýšili úsilie, získali i miernu prevahu, ale nedopracovali sa k údernej koncovke. Jediný nebezpečný moment nastal po Matičovej štandardke v 73. min, keď Kavkova hlavička s pomocou Kuciakových rukavíc skončila na brvne. Po tomto momente si Košičania akoby prestali veriť a za odovzdanosť ich potrestal v 87. min Orávik, ktorý si ľahko poradil v súboji jeden na jedného s Tóthom a stanovil konečný výsledok na 2:0 pre hostí.

Ján Kozák st. (tréner Košíc): „Odkedy som sa vrátil k tomuto mužstvu, som prvýkrát sklamaný. Doposiaľ sa nestalo, aby chlapci neodviedli maximu. Niektorí sa však už vidia v iných mužstvách, teraz to ešte radšej nerozoberám, zaujmem stanovisko, a títo hráči si už viac nekopnú.“

Juraj Jarábek (tréner Zlatých Moraviec): „Bolo na čase, aby sme zabodovali. Do Košíc, ktoré stále hrajú o účasť v európskych pohároch, sme prišli s cieľom neprehrať. Zariskovali sme a začali sme s tromi obrancami. Košičania sa dobre pohybovali, utvorili si i šancu, no ja sa musím svojim chlapcom poďakovať, že odohrali zápas so srdcom.“

1. FC Tatran Prešov – FC Nitra 0:1 (0:0)

• Gól: 55. Struhár, ŽK: 56. J. Novák – 71. H. Benčík, 71. Kaspřák, 79. Šmehyl, rozhodovali: Samotný – Tomčík, Súkeníková, 1550 divákov
  • Prešov: Jakub Diviš – P. Petráš, Krajník, Brezinský (67. Jacko), Kolbas – P. Lipták – Jakovlev, Gergel, Poliaček (57. Dolný), M. Marcin (77. Mariano Bernardo) – J. Novák
  • Nitra: M. Chudý – R. Cicman, Kaspřák, Struhár, Mičic – Gajdoš, Šmehyl (82. Obradovič), Tawamba, Zošák, Cléber (90. Turčák) – H. Benčík (90.+ Dubeň)

Úvod prvého polčasu patril prekvapujúco Nitre, ktorá sa usadila na polovici Prešova. V 13. min Šmehylovu hlavičku ratoval na bránkovej čiare domáci gólman. O minútu na druhej strane Novákova delovka letela len tesne nad. V 36. min Nitrania spálili tutovku, keď Struhárovu presne mierenú hlavičku zázračným zákrokom zlikvidoval Diviš. Nitrania sa v prvom polčase prezentovali sympatickým výkonom. Naopak, hráči Prešova boli v kŕči, ich hre chýbala iskra, kopili množstvo nepresných prihrávok. Domáci v 42. min už videli loptu za chrbtom Chudého, ale Gergelovu strelu končekmi prstov vyrazil gólman na rohový kop.

Brankár Nitry Martin Chudý zasahuje pred... Foto: SITA, Viktor Zamborský
Prešov, Nitra, Chudý Brankár Nitry Martin Chudý zasahuje pred útočníkom Prešova Jánom Novákom.

Nitrania pokračovali v sympatickom výkone aj v druhom polčase. V 56. min sa zaslúžene ujali vedenia, keď Struhár z priameho kopu zaskočil celú obranu aj brankára Diviša a jeho strela skončila na prekvapenie všetkých v sieti – 0:1. O štyri minúty to skúšal na opačnej strane Gergel, ale jeho strela nezaskočila Chudého. V 74. min už mohli Nitrania viesť dvojgólovým rozdielom, ale lob Tawambu reflexívne vytlačil Divis na rohový kop. Tatran predvádzal úbohý výkon, na tribúnach sa ozýval piskot prešovských divákov. V 86. min mohol vyrovnať Gergel, ale strelou zvnútra šestnástky netrafil bránku. Hostia spod Zobora ukázali ako sa hrá o záchranu a zaslúžene v Prešove vyhrali 1:0.

Jozef Bubenko (tréner Prešova): „Prehrali sme dôležitý zápas, naše mužstvo nechytilo rytmus. Nehrali sme dobre v defenzíve, ani v ofenzíve, dnes sme neukázali dostatok kvality.“

Jozef Vukušič (tréner Nitry): „Bol to zápas v ktorom bolo vidieť, že obom tímom ide o záchranu. My sme hrali dobre a rozhodujúce bolo, že sme dali gól, ktorý nám stačil na víťazstvo.“

MŠK Žilina – MFK Ružomberok 3:0 (1:0)

• Góly: 22. Paur, 50. T. Majtán, 88. Škvarka, bez kariet, rozhodovali: Špaček – Benko, D. Hrčka, 1516 divákov
  • Žilina: Krnáč – Mabouka, Akakpo, Vavro, V. Leitner (60. Ricardo Nunes) – S. Angelovič, Paur (60. Bello), Škvarka, Pich – T. Majtán (79. Guba), Piaček
  • Ružomberok: L. Zich – P. Maslo, Práznovský, Greššák, Nosek – Serečin (83. Mulumba Mukendi), Bielák, M. Nagy (67. L. Lupták), Zreľák – Lovás (59. Almaský), Ďu­bek

V severoslovenskom derby susedov z tabuľky skúsil v 9. min žilinský pravý obranca Mabouka šťastie z asi 22 m, jeho strela prešla pomedzi hráčov, ale tesne minula bránku. V 22. min už domáci mierili presnejšie. Najprv sa snažil v šestnástke uvoľniť Mabouka, po ňom Angelovič, odrazená lopta sa dostala k Paurovi, ktorý parádnou strelou spoza pokutového územia poslal „šošonov“ do vedenia. Do tohto momentu hral žilinský stopér Piaček na hrote útoku, potom sa presunul na svoje miesto v obrane. V prvom polčase mali viac z hry domáci, kopali šesť rohov, ale do prestávky si už nevypracovali žiadnu gólovú šancu. Za zmienku stojí ďalšia Paurova strela zo 40. min, ktorú poslal asi z 35 metrov a brankár Zich musel loptu vytlačiť na roh.

Päť minút po zmene strán pridali domáci ďalší gól, Majtán zmenil smer strely a tá skončila v sieti. Hostia potom zrýchlili pohyb, viac sa tlačili pred žilinskú bránku, v 62. min si nabehol do šestnástky Peter Maslo, ale nepodarilo sa mu dobre trafiť centrovanú loptu. V 74. min obišiel striedajúci Almaský dvoch hráčov Žiliny, dostal sa až pred bránku, ale jeho strela letela nad. Desať minút pred koncom sa dostali do brejku žilinskí hráči, Guba potiahol do pokutového územia, prihral nabiehajúcemu Pichovi, ale ten sám pred brankárom spálil gólovú príležitosť. V 83. min mohla dať Žilina opäť gól, ale Guba trafil žrď. Domáci v závere zápasu kontrolovali hru. V 88. min pridal tretí gól Žiliny strelou z asi 15 m Škvarka.

Štefan Tarkovič (tréner Žiliny): „Hráči pristúpili k zápasu zodpovedne, paradox je v tom, že doma sme odohrali aj lepšie stretnutia, ale výsledkovo sme ich nezvládli. Dnes sa nám podarilo premeniť šance a vyhrať vyšším rozdielom. Boli aj fázy, keď dominoval súper, ale po dobrom a zodpovednom výkone sme vyhrali a dobre sme sa naladili na finále Slovnaft cupu.“

Ladislav Šimčo (tréner Ružomberka): „Prvých dvadsať minút to bol vyrovnaný zápas. Mali sme aj šancu, keď Zreľák nezakončil z päťky. Potom sme prehrávali po krásnej Paurovej strele, týmto gólom sa domáci dostali do pohody. Po prestávke sme sa chceli ešte nadýchnuť, ale po tečovanej strele sme inkasovali, Žilinčania dominovali do konca duelu a dali ešte jeden gól.“

Spartak Myjava – FK Dukla Banská Bystrica 2:1 (1:0)

• Góly: 19. Sládek, 90.+ Urgela – 79. Šovčík, ŽK: 62. Kukoľ – 40. Považanec, 68. Turňa, rozhodovali: Sedlák – Kubačka, Bednár, 2737 divákov
  • Myjava: Solnička – Siva, Černáček, Častulín, Mrva – Kukoľ, Kuračka, Šulek (81. Bruško), T. Marček, Sládek (72. Urgela) – Kosík (87. Daniel)
  • Banská Bystrica: Boroš – M. Turňa, Poljovka, Adámik, Dionatan Teixeira – Považanec (70. Šovčík), Brašeň, B. Ľupták, T. Hučko – Peňaška (46. Slančík), Vrána (70. Savič)

Na kopaniciach sa pred vypredaným hľadiskom prvýkrát hralo pod novým umelým osvetlením. V 14. min pohrozili hostia, inak pozorný Solnička zle odkopol loptu, následne však svoju chybu napravil a vyrazil strelu súpera. Prvá vážna šanca domácich prišla v 18. min po priamom kope Kukoľa, hosťujúci gólman vyrazil na roh. Ten zahral Kuračka a domáci kanonier Peter Sládek z voleja napálil loptu do siete – 1:0. Myjavskí hráči mali následne v poli miernu prevahu. V 33. min zaujal priamy kop Kuračku, lopta totiž pred Borošom skočila a vypadla mu z náručia, následne ju už obrana Banskej Bystrice odvrátila do bezpečia.

Myjavská premiéra pod umelým osvetlením sa... Foto: SITA, Martin Medňanský
Myjava, Banská Bystrica, futbal Myjavská premiéra pod umelým osvetlením sa skončila víťazstvom domácich.

V druhom polčase pokračoval bojovný výkon oboch tímov, ale šance sa rodili ťažko. V 67. min zapracoval na pravej strane Siva, jeho center odvrátil Adámik len ku Kuračkovi, ten strelou tesne minul hosťujúcu bránku. V 79. min vyšla hosťom pekná akcia, na centrovanú loptu si nabehol striedajúci Šovčík a na druhý pokus upratal loptu za Solničkov chrbát – 1:1. Strhnúť víťazstvo na domácu stranu sa snažil v 90. min kapitán Černáček, jeho hlavička mierila tesne mimo bránky. Čo nevyšlo jemu, podarilo sa v nadstavenom čase po vyšachovaní hosťujúcej obrany Urgelovi, ktorý spečatil na konečných 2:1.

Ladislav Hudec (tréner Myjavy): „Absolvovali sme už aj lepšie zápasy. Ja by som povedal, že liga sa začína teraz, pokiaľ ide o dolné priečky v tabuľke. Dnes to bol pre nás náročný duel, chceli sme získať tri body. Nepodali sme ideálny výkon, ale bolo to aj o psychike. Toľko náročných zápasov ako teraz sme ešte nehrali, preto je víťazstvo veľmi cenné.“

Norbert Hrnčár (tréner Banskej Bystrice): „Domácich dostávali do tlaku štandardné situácie, jednu z nich aj využili. My sme veľmi dobre zareagovali v druhom polčase, keď sme dostali hru pod kontrolu, dominovali sme celý druhý polčas, nakoniec sme aj vyrovnali. Ten záver a inkasovaný gól v nadstavenom čase, žiaľ, aj to patrí k futbalu.“