Česká nemohúcnosť trvá! S Fínskom prehrali 0:1, diváci ich vypískali

Českí futbalisti nezvládli generálku na októbrové zápasy vo svetovej kvalifikácii, keď v Tepliciach v prípravnom zápase podľahli Fínsku 0:1. Národný tím ani vo štvrtom zápase za sebou nedokázal streliť gól, na ktorý hráči čakajú už 378 minút. Výhru Fínska v 43. minúte zariadil jedinou trefou zápasu útočník Pukka a postaral sa o to, že Severania po troch predchádzajúcich prehrách prvýkrát v histórii český tím porazili.

11.09.2012 23:53
Teemu Pukki Foto:
Fín Teemu Pukki strieľa gól do českej siete.
debata (2)

Česko – Fínsko 0:1 (0:1)
Gól:
43. Pukki

Česi, ktorí v Tepliciach prehrali prvýkrát v histórii v jubilejnom 20. stretnutí, ďalšie zápasy odohrajú v októbri: s Maltou hrajú 12. októbra a o štyri dni neskôr tiež doma hostia Bulharsko.

Pokiaľ českí futbalisti chceli nabrať sebavedomie pred októbrovým pokračovaním kvalifikácie, tak sa im to vôbec nepodarilo. Naopak, duel s Fínskom ich morálku podkopal. Kým v sobotňajšom ostrom zápase v Dánsku sa tím trénera Michala Bílka mohol oprieť o silnú defenzívu, v súboji s ďalším škandinávskym tímom, ktorý si ešte nikdy nevybojoval účasť na žiadnom z vrcholných turnajov, obrana často kolabovala.

Fíni predvádzali doslova útočné manévre. Po chybe stopéra Suchého prvýkrát zaváhal v siedmej minúte Hetemaj, keď pálil tesne vedľa. Nebezpečnou hlavičkou sa blysol aj Hämäläinen, ktorého vychytal Laštůvka, hrajúci druhý zápas v reprezentácii namiesto zranenej jednotky medzi žrďami Čechom.

Česi sa v prvom polčase zmohli na jedinú nebezpečnú akciu, keď Hübschman namieril svoj pokus nad brvno.

Ale potom znovu vládli jednoducho kombinujúci Fíni, na ktorých nebola poznať frustrácia z piatkovej tesnej prehry s Francúzskom. Laštůvka zmaril po ďalšom kikse Suchého jasnú šancu Pukkiho a sám na bránu krátko na to postupoval aj Hämäläinen, ale zle si spracoval loptu.

Už tak dosť rozladení diváci v Tepliciach ešte viac znervózneli dve minúty pred polčasom: ďalšiu kolmicu za obranu totiž už Pukka zužitkoval a český tím po dvoch remízach 0:0 na Ukrajine a v Dánsku inkasoval. Čechov do kabín vyprevádzal piskot tribún a reprezentáciu zjavne prebrala až prestávka.

Tímu prospelo aj trojité striedanie a nasadenie Vydru, Lafatu a Petrželu. Domáci ožili, Jiráček najprv zblízka prestrelil, najlepší strelec posledných dvoch sezón českej ligy Lafata trafil zasa do brankára. Gólman Mäenpää vytiahol výborný zákrok aj proti Jiráčkovej strele, a keď bol desať minút pred koncom už prekonaný, zachránila ho po Sivokovej hlavičke tyč.

Záverečný nápor Čechov, ktorí sa márne tlačili do pokutového územia, už vyrovnanie nepriniesol. Padlo aj kúzlo teplického štadióna, kde reprezentácie z predchádzajúcich 19 zápasov osemnásťkrát vyhrala a raz remizovala.