Žilina získala Superpohár, o triumfe nad Slovanom rozhodol rozstrel

Futbalisti MŠK Žilina získali v nedeľu už ich štvrtý triumf v slovenskom Superpohári po rokoch 2003, 2004 a 2007. Pohár nad hlavy mohli zdvihnúť až po rozstrele zo značky pokutového kopu, keď v riadnom hracom čase skončil duel 1:1 a nepredlžovalo sa. Pred rokom sa po výhre 2:0 nad MFK Košice radovali z triumfu v nepravidelnej súťaži hráči "belasých".

04.07.2010 20:23 , aktualizované: 20:32
Žilina Superpohár trofej Foto:
Futbalisti Žiliny s trofejou za víťazstvo v Superpohári.

Superpohár, Pasienky:

MŠK Žilina – Slovan Bratislava 1:1 (0:0), 4:2 rozstrel z 11 m

• Góly: 49. Zošák – 47. Halenár, ŽK: Mráz, Rilke – Dosoudil, rozhodoval: Chmura, 1237 divákov.
  • Rozstrel: Majtán – 1:0, Halenár – 1:1, Bello – nedal, Dosoudil – 1:2, Angelovič – 2:2, Dobrotka – nedal, Leitner – 3:2, Grendel – nedal, Jež – 4:2
  • MŠK Žilina: Dúbravka – Angelovič, Šourek, Piaček, Mráz (76. Leitner) – Jež – Zošák (65. Guldan), Bello, Rilke – Majtán, Oravec (46. Lietava)
  • Slovan Bratislava: Putnocký – Bagayoko, Dobrotka, Dosoudil, Had – Guédé – Ivana (76. Štepanovský), Božič (65. Slovák), Grendel – Halenár, Sylvestr

Tesne pred výkopom zápasu dostal aj pred zrakom prezidenta SR Ivana Gašparoviča cenu pre najlepšieho strelca uplynulej sezóny Róbert Rák z FC Nitra. Za 18 presných zásahov zinkasoval prémiu 3320 eur. Slovan začal zostra, strela nad z kopačky Guédého smerovala nad Dúbravkovu bránu už po pár sekundách, v 3. minúte pálil opäť nepresne Grendel. Slovan získal územnú prevahu, majster sa prevažne bránil a nevedel si vytvoriť šancu. V 9. minúte sa do nádejného úniku dral Sylvestr, no strieľal slabo a nepresne a to isté zopakoval aj v 13. minúte.

Potom sa hralo zväčša medzi šestnástkami, hra dvoch zástupcov Slovenska v pohárovej Európe síce nemala zlé tempo, no chýbalo korenie. Vzruch priniesla až 31. minúta a prudká strela Majtána nielen z uhla, ale aj z ofsajdu. Vzápätí na druhej strane prišla najkrajšia akcia v doterajšom priebehu. Halenár si na strede narazil so Sylvestrom, ktorý mu loptu nabíjal na 16-ku, ale zakončovateľ víťaza Slovenského pohára pálil nad. Žilina sa po polhodine osmelila, získala priestor a snažila sa niečo vymyslieť, ale bez úspechu. Keď sa teda neujali ani ďalšie náznaky šancí po strelách Grendela a Guédého, ktorý napálil len žilinského stopéra, do šatní sa išlo za bezgólového stavu.

Erik Grendel (vľavo) a Róbert Jež zo Žiliny. Foto: SITA
Žilina Slovan Superpohár Erik Grendel (vľavo) a Róbert Jež zo Žiliny.

Začiatok druhého polčasu priniesol gólovú prestrelku, najprv v 47. minúte po hrubej chybe žilinského gólmana Dúbravku, ktorému odskočila malá domov, do prázdnej brány skóroval Halenár. No o pár sekúnd exportne z priameho kopu vyrovnal skóre Zošák. Hra nabrala spád, tímy sa snažili v dobrom tempe niečo vymyslieť, striedajúci Lietava po hodine hry vyprášil tvrdou strelo Putnockého rukavice a po ďalšom rohu po výbornej Piačekovej hlavičke opäť skvele zasiahol Putnocký. Tesne pred druhou občerstvovacou prestávkou v zápase nebezpečne, ale nepresne pálil v 72. minúte Majtán. V 81. minúte mohol rozhodnúť Halenár po peknej prihrávke za obranu, ale sa musel otočiť a spätný center adresáta nenašiel.

O majiteľovi pohára sa napokon rozhodlo až v penaltovej lotérii, ktorú 4:2 vyhral majster a získal do vitríny trofej už štvrtýkrát.

Jozef Jankech, tréner Slovana Bratislava: „Čakali sme možno trocha viac. Žilina je silný súper, vie, čo chce hrať. Druhý polčas bol po futbalovej stránke slabší, už chýbal pohyb. Dali sme gól, ale dlho sme sa netešili z vedenia. Chceli sme vyhrať. Mali sme zúžený káder. Žiline gratulujem.“

Pavel Hapal, tréner MŠK Žilina: „Som spokojný s výsledkom viac ako s predvedenou hrou. Hrali sme dobre takticky, zhusťovali sme stred. Sklamalo ma ale, že nám nevyhovovala lopta, preto sme mali veľmi nepresný začiatok. Potom sa to zlepšilo. Zápas asi nebol až taký atraktívny, ale som spokojný, zvládli sme to po taktickej stránke.“