Žilina zdolala Liberec aj v odvete a postúpila

Futbalisti MŠK Žilina zvíťazili vo štvrtkovom odvetnom stretnutí 2. predkola Pohára UEFA 2008/09 na štadióne pod Dubňom nad českým tímom FC Slovan Liberec 2:1 (0:0). Zverenci českého trénera Pavla Vrbu tak postúpili do 1. kola hlavnej fázy európskeho pohára č. 2, keďže pred dvoma týždňami v prvom dueli na Štadióne U Nisy triumfovali rovnakým pomerom 2:1.

28.08.2008 21:32
Žilina - Liberec Foto:
Peter Pekarík zo Žiliny (vľavo) v súboji o loptu s Bořkem Dočkalem zo Slovana Liberec v odvetnom zápase 2. predkola Poháru UEFA.

V odvete pod Dubňom mali spočiatku viac z hry hostia, no svoju aktivitu nedokázali pretaviť do gólovej podoby a prakticky si nevypracovali žiadnu vážnejšiu príležitosť. „Žlto-zelení“ sa naopak zamerali predovšetkým na pozornú defenzívu, aby v závere na trávniku úplne dominovali aj napriek tomu, že od 62. min dohrávali bez vylúčeného Rilkeho a po hodine nepremenil Jež opakovaný pokutový kop. Domácich poslal do vedenia v 81. min utešenou strelou Belák, o šesť minút na to spečatil víťazstvo a postup MŠK Jež. V nadstavenom čase sa o čestný úspech hostí postaral Nezmar.

Žreb 1. kola hlavnej fázy Pohára UEFA 2008/09, v osudí ktorého bude okrem Žiliny figurovať aj Artmedia Petržalka, je na programe už v piatok 29. augusta o 13.00 h SELČ v Monaku.

Odveta 2. predkola Pohára UEFA
MŠK Žilina – FC Slovan Liberec 2:1 (0:0) – prvý zápas 2:1, do 1. kola hlavnej súťaže P-UEFA postúpila Žilina

• Góly: 81. I. Belák, 87. Jež – 90.+ J. Nezmar, ŽK: 22. Rilke, 26. Zd. Štrba – 60. Košťál, 68. Dočkal, ČK: 62. Rilke (Žilina) po 2. ŽK, rozhodovali: Weiner – Glindemann, Willenborg (všetci Nem.), 7481 divákov
  • Žilina: D. Perniš – Pekarík, Vomáčka, Pečalka (90. Piaček), Tesák – Zd. Štrba – Rilke, Jež, Vladavič – Adauto (65. I. Belák) – Lietava (31. Štyvar)
  • Liberec: Hauzr – Radzinevičius, Košťál, Jan Polák ml., Vulin (65. Smetana) – J. Bílek (76. Papoušek) – Kerič, Holeňák, Frejlach, Dočkal – Jan Blažek (58. J. Nezmar)

Pred výbornou kulisou začali aktívnejšie domáci Žilinčania, aj keď výsledok prvého duelu velil útočiť predovšetkým Libercu. Už v 2. min ponúkol Jež loptu Pečalkovi, ten ju však netrafil ideálne. O štyri minúty neskôr už musel zasahovať aj hosťujúci brankár Hauzr, keď na rohový kop vytláčal strelu Vladaviča. Niekoľko desiatok sekúnd na to napriahol spoza šestnástky Rilke, Hauzrovi lopta vypadla, ale Lietava si nerozumel s Adautom.

Na opačnej strane po prvý raz pohrozil v 8. min Dočkal a naznačil, že Slovan sa ešte nevzdal myšlienky na postup. V 13. min neuspel z priameho kopu Frejlach a po centri toho istého hráča v 17. min Kerič po spracovaní si lopty v šestnástke pálil mimo. Na druhej strane vyšla veľmi pekná kombinačná akcia domácim, ale Lietava netrafil dobre loptu. Na nevýrazný výkon tohto útočníka zareagoval tréner Vrba nasadením nie úplne doliečeného Štyvara už po polhodine hry. V 34. min zaváhal Štrba, Blažek posunul loptu Keričovi, no po spätnej prihrávke na ňu nedočiahol. Hluché zostávajúce minúty prvého dejstva nepriniesli žiadnu väčšiu šancu pred jednou či druhou svätyňou.

Po zmene strán sa ako prví ukázali hostia, Keričovu strelu však Perniš po Blažekovej pätičke kryl. V 55. min si vyslúžil potlesk tribún Pečalka, ktorý pekne vystrelil z veľkej diaľky. Do najväčšej šance dovtedajšieho priebehu sa o tri minúty neskôr dostal kapitán MŠK Štrba, ktorý si narazil loptu s Ježom, ale napokon ju poslal tesne vedľa ľavej žrde. Po hodine hry potvrdil Štyvar oprávnenosť svojho nasadenia, keď po súboji s Košťálom spadol v šestnástke a bol z toho pokutový kop. Jež ho rutinérsky premenil, no hlavný arbiter Weiner nariadil jedenástku opakovať.

V druhom mikrosúboji bol úspešnejší gólman Liberca, ktorý strelu špílmachra „šošonov“ vyrazil. Žilinčania doplatili na túto situáciu dvojnásobne, pretože po následnom súboji s Hauzrom videl druhú žltú a vzápätí aj červenú kartu Rilke. Po vylúčení sa „žlto-zelení“ ešte viac zomkli a Libercu takmer nič nedovolili. Naopak, v 72. min nebezpečne pálil Pekarík a v 77. min ho ešte vydarenejšie napodobnil aj Štyvar. Rovnaký hráč mohol v 80. min poslať domácich do vedenia, ale osamotený hlavičkoval mimo.

Rozhodenú a otvorenú obranu Liberca napokon o minútu neskôr potrestal Ivan Belák, ktorý spoza šestnástky nádherne „našiel“ pravý horný roh Hauzrovej bránky – 1:0. Za ovácií publika mieril vzápätí nebezpečne aj Vladavič a Štyvarovi „zobral“ gól asistent arbitra naznačujúci postavenie mimo hry. Hráčov Slovana poslal ešte viac do kolien v 87. min Jež, ktorý tentoraz sám pred Hauzrom nezaváhal – 2:0. Definitívnu podobu výsledku dal v nadstavenom čase striedajúci Nezmar – 2:1.

Pavel Vrba (tréner Žiliny): „Samozrejme, že ma teší postup do 1. kola hlavnej fázy Pohára UEFA. Odvetný zápas bol úplne iný ako prvé meranie síl. V prvom polčase nás Liberec prevyšoval a my sme sa s tým nedokázali vyrovnať. Paradoxne sme po zmene strán v desiatich hrali lepšie. Vedeli sme, že súper musí dať dva góly a tomu bola prispôsobená i taktika. V prvom polčase sme však mohli dvakrát inkasovať. Mojím zverencom sa za postup poďakujem, nie je čas im čokoľvek vyčítať.“

Ladislav Škorpil (tréner Liberca): „Boli sme si vedomí, že so štandardnou zostavou a bežnou taktikou vo štvrtkovej odvete v Žiline nemôžeme uspieť, preto tých asi päť zmien oproti prvému zápasu.“

Jan Nezmar (útočník Liberca a strelec jediného gólu českého mužstva): „Dvakrát za sebou som prekonal zranenie a naplno som trénoval až tento týždeň. Chceli sme hrať s jedným útočníkom, čo sa nám aj darilo, ale nedokázali sme premeniť šance, a to rozhodlo. Ak by sme dali úvodný gól, zápas by bol úplne iný. Žilina obe stretnutia zvládla veľmi dobre a zaslúžene postúpila.“

Ivan Belák (stredopoliar Žiliny, autor prvého gólu MŠK): „V prvom rade som šťastný, že sa mi po dlhom čase podarilo streliť gól a navyše v takom dôležitom zápase. Chceli sme dnes najmä podržať loptu v strede poľa, zbytočne sa nehrnúť dopredu, ale prípadne i vyskúšať zaútočiť. Pri piatkovom žrebe by bol najlepší atraktívny súper, cez ktorého by sme dokázali postúpiť ďalej. Priali by sme si však priechodného protivníka, aby sme sa kvalifikovali do skupinovej fázy. Žilinskí fanúšikovia si to zaslúžia.“