Žilina doma zakopla s Nitrou

Šesťzápasová víťazná šnúra futbalistov Žiliny sa skončila v 13. ligovom kole. O prekvapenie sa postarala Nitra, ktorá u lídra uhrala remízu 1:1. Banská Bystrica doma stratila dvojgólový náskok, Košice zdolali Senec. Kolo dohrajú v nedeľu duelmi Ružomberok - Inter a Slovan - Artmedia (17.30 h).

30.09.2006 17:07 , aktualizované: 22:21

13. kolo slovenskej futbalovej ligy

Dukla B. Bystrica – Spartak Trnava 2:2 (1:0)

• Góly: 42. Pančík, 54. Bažík – 76. Čtvrtníček, 82. Kožuch. Rozhodca Vnuk, ŽK: Páleník, Lietava, Medveď, Velický, Semeník – Kriss, Blaha, Semanko, Škripec, 3116 divákov.
  • B.Bystrica: . Zajac – Vyskoč (17. Páleník), Velický, Farkaš, M. Pančík – Pečovský (87. Klučiar), Wozniak, Bažík, Libič – Medveď (72. Semeník), Lietava
  • Trnava: Hrdina – Turtenwald, Sninský, Poljovka, Semanko (85. Čakajík) – Kriss, P. Ďuriš (66. Čtvrtníček), Filip, Kopúnek – Kožuch (87. Škripec), Bla­ha

Prvý polčas v ideálnom počasí a prvýkrát v sezóne na Štiavničkách za denného svetla vyznel jednoznačne pre Duklu. Jahodu na šľahačku vložil v 42. ofenzívny obranca Pančík. Takmer z 25 metrov sa tak oprel do lopty, že ju brankár Hrdina sledoval len pohľadom ako letí popri ľavej žrdi pod brvnom do siete. Domáci si gól zaslúžili za viacero šancí a neustálu prevahu. V 20. min v tlačenici pred bránkou sa z hlúčika hráčov, v ktorom bol aj Páleník, odrazila lopta od hlavy do pravej žrde a o pár sekúnd neskôr nesadla Pálenikovi v nádejnom postavení na nohu. V 28. min si spytoval svedomie Farkaš s hlavičkou v bezprostrednej blízkosti, keď trafil len brankára. Vzruch v hľadisku vyvolala v 32. min aj strela Pečovského spoza šestnástky pod brvno a v 39. min Lietavova krížna prihrávka na voľného Pečovského, ktorý trafil bočnú sieť. Trnavčania takmer vôbec nehrýzli, boli neškodní a v kombináciách na útočnej polovici bezradní. V 2. min medzi žrde síce trafil z diaľky Kopúnek, no slabúčko a v 23. min lobovanaú loptu Filipa z trestného kopu zo značnej vzdialenosti brankár Zajac vytlačil spod brvna na roh.

Po zmene strán v 47. min hlavičkový biliard Kožucha a Blahu skončil nad bránkou a to bolo všetko, čo zo seba Trnavčania vyžmýkali. V 54. min sa na správnom mieste po nahrávke Libiča ocitol kapitán Bažík a nekompromisne pod brvno zvýšil. Nemastných hostí mohol o minútu neskôr sknokautovať Lietava, keď pri pravej žrdi chýbali po jeho strele len centimetre. V rozkúskovanej hre plnej faulov sa dlho nič mimoriadne neudialo, na čo mikrospánkom doplatili v 76. min domáci po centri Kožucha a pohotovej hlavičke striedajúceho Čtvrtníčka. V 82. min vybehnutý Zajac zostal po zrážke ležať na trávniku na šestnástke, do opustenej bránky najskôr netrafil Semanko, no Kožuch už áno a hostia sa mohli radovať z kuriózneho vyrovnávajúceho gólu.

Dušan Radolský (B. Bystrica): „Stratili sme nielen dva body, ale v jasnom zápase aj dvoch hráčov. Dopustili sme sa viacero individuálnych chýb a hra nebola taká od stavu 2:0, akú som si predstavoval. Doplatili sme na bezstarostný futbal.“

Jozef Adamec (Trnava): „Veľmi dôležitý a ťažký zápas pre nás, bodík sme veľmi potrebovali, rovnako ako domáci. Priebeh vyznieval pre Duklu, viac tlačila, boli sme svedkami množstva súbojov. Futbal to bol dôrazný, tvrdý, to bolo v poriadku, no rozhodca nezvládol niektoré nefér zákroky domácich. Bod nás z takéhoto ťažkého stretnutia teší.“

MŠK Žilina - FC Nitra 1:1 (0:0)

• Góly: 63. Deváty – 82. Čurgali. Rozhodoval: Chmura, ŽK: Jež – Harmse, Čurgali, Kováč, 5986 divákov
  • Žilina: Kuciak – Leitner, Vomáčka, Švestka, Pekarík – Jež, Štrba, Vršič (78. Hlubočan), Devátý – Porázik (90. Stanislas), Nemec (46. Luís Ramos)
  • Nitra: Senecký – Gunda, Szorád (69. Hesek), Čeman, Kováč – Štajer, Harmse, P. Farkaš (81. Sloboda), M. Farkaš – Čižmár (58. Čurgali), Ba­bic

Nitra začala stretnutie s jednoznačným úmyslom rýchlo neinkasovať a spoľahnúť sa na rýchle protiútoky. Do 17. minúty to bolo vyrovnané stretnutie, no v 17. minúte mohli Žilinčania dvakrát skórovať, ale Nemcovu hlavičku tečovala nitrianska obrana na roh, z ktorého Švetkovu gólovú hlavičku až na bránkovej čiare odvrátil hlavou Michal Farkaš. Hosťujúci Babic v 21. minúte nepresne strieľal vedľa bránky a Farkašova tečovaná strela spoza 16-tky tesne prelobovala brvno Kuciakovej bránky. V 31. minúte Devátý geniálne vysunul za obranu Nitry Porázika, ktorý chcel prekonať Seneckého pomedzi nohy, no ten v poslednej chvíli loptu tečoval na roh. Pred polčasom nebezpečne strieľal z 20 m Vršič do protipohybu Seneckého, ale lopta tesne preletela okolo pravej žrde. V úvode druhého polčasu Žilina založila veľmi rýchly protiútok, v ktorom Porázik už pred šestnástkou predĺžil na striedajúceho Rámosa, ktorému však premiérový zásah prekazil Sendecký. V 62. minúte nebezpečne vystrelil Babic, ktorého pokus tesne minul brvno. Žilina však v tej istej minúte rýchlo zaútočila, Pekárik našiel voľného Deváteho, ktorý do prázdnej bránky otvoril skóre stretnutia. Hostia pohrozili dvomi nebezpečnými situáciami po dvoch rohoch a v 82. minúte sa dočkali vyrovnania, keď Čurgali po nedorozumení v žilinskej obrane preloboval Kuciaka.

Pavel Vrba, tréner Žiliny: „Tento zápas nám nevyšiel, chýbala nám ľahkosť a presnosť. Za stavu 1:0 sme mali gólové situácie, ktoré nám v predchádzajúcich stretnutiach vychádzali, no teraz nám to tam nepadlo. Nitra hrala veľmi dobre takticky, my sa musíme z toho stretnutia ponaučiť a v Trnave musíme hrať disciplinovanejšie a nekaziť toľko, ako v dnešnom stretnutí.“

Ivan Galád, tréner Nitry: „Také mužstvo aké je Žilina, ktoré v poslednom čase vyhráva a valcuje súperov si zaslúži takú pozornosť, aby sme analyzovali ich hru a takticky sa na nich pripravili. Čo sa nám aj podarilo, avšak my sme mohli viac predviesť v smere dopredu. Nerozhodný výsledok je pre nás úspechom.“

MFK Košice – FC Senec 2:0 (1:0)

• Góly: 24. Krakovský, 68. Jurčo. Rozhodoval: Kačenga, ŽK: Kišš, Krakovský, Cicman – Anane, Welker, M. Kováč, 2857 divákov
  • Košice: Pulen – Kišš, Kaminský, Bašista, Šimko – Kolbas, Pavol Majerník, Lesniak (58. M. Sovič), Krakovský (68. Cicman) – Jurčo, Bicák (89. Boháčik)
  • Senec: Perniš – Papaj, Matič, Michalík, Pecha – Guldan, Welker (60. Rožník), M. Kováč – Ray (72. Kozár), Takáč, Anane (60. Harsányi)

Tabuľkoví susedia nasadili od začiatku zápasu svižné tempo, ale do zakončenia sa príliš nedostávali. Väčšiu snahu vyvinuli domáci, ktorí si už nechceli doma dovoliť ďalšie zaváhanie a najmä chceli Sencu odplatiť júlovú prehru 1:4. O prvé vzrušenie sa postaral v 12. min agilný Bicák, ale jeho krížna strela mierila tesne vedľa. Vzápätí Kolbas uvoľnil Jurča, ale tomu chýbal väčší dôraz v koncovke. Košičania sa však predsa len dočkali odmeny za aktivitu. V 24. min si na Lesniakov priamy kop nabehol Krakovský a dostal domácich do vedenia. Gól viditeľne Košičanov uspokojil, až kým ich neprebudila v 37. minúte Guldanova strela z 25 m do pravej žrde Pulenovej bránky. Senec vyčkával na rýchle protiútoky, niektoré poriadne zamotali hlavu košickej obrane, ale našťastie gól z nich nebol. Po zmene strán sa zdalo akoby už súperi boli zmieraní s výsledkom, napriek zmenám v zostách oboch tímov veľa vzruchu na trávniku nebolo. Celkom nečakane prišiel druhý gól domácich, keď v 68. minúte po cenzti Kolbasa Jurčo hlavou zvýšil na 2:0. O desať minút neskôr strelec gólu už neprekvapil hlavičkou Perniša, ktorý ju vyrazil na roh, ale inak sa už v závere nič vážnejšie neudialo.

Jaroslav Galko, asistent trénera Košíc: „Nebol to veľmi pohľadný futbal, ale víťazstvo je pre nás dôležité. Po štandardnej situácii sms sa dostali do vedenia a očakávali sme, že súper viac otvorí hru. Naďalej však vychádzal zo zabezpečenej obrany. Strelili sme však dva góly a zaslúžene zvíťazili.“

Jozef Valovič, tréner Senca: „V dnešnom zápase som očakával od našich hráčov väčšie nasadenie. Rozhodli dva momenty – rýchly gól Košičanov po štandardnej situácii a Guldanova tyč, po ktorej mohol mať zápas iný priebeh. Súper si vytvoril dve čisté šance a dal dva góly, preto vyhral zaslúžene.“

ZTS Dubnica – AS Trenčín 0:0

• Rozhodoval: Smolák, ŽK: Žák, Hodál (obaja Trenčín) 2800 divákov
  • Dubnica: Igaz – Lendvay, Kopačka, Adámik, Jonáš – Kiška, Držík, Bruško (85. Zápotoka), Baláž – M. Adam (59. R. Novák), Filo
  • Trenčín: Hodál – Doležaj, Horváth, Mičenec, Krško – Marček – Štyvar, Kubica, Czinege, Baranyai (81. Obal) – Rožník (70. Žák)

Dubničania sa ani v tomto zápase nevymanili zo streleckej nepohody. Prvú šancu na skórovanie mali v 14. min hostia, keď po Štyvarovej prihrávke výbornú príležitosť nevyužil Rožník. Po ňom prišli k slovu aj domáci. Niekoľkokrát sa dostal do šancí Filo, ale šťastena mu nepriala. V závere prvého polčasu kopal rohový kop Czinege a Baláž v snahe odvrátiť loptu do bezpečia si dal takmer vlastný gól. Domáci nevyužili množstvo štandartných situácií a v 72. min Adámik nedokázal skórovať ani do prázdnej bránky, keď trafil ľavú žrď. V závere zápasu sa neujal ani strelecký pokus Doležaja a tak sa zápas skončil bezgólovou remízou.

Peter Gergely, tréner Dubnice: „Počítali sme s ťažkým zápasom a hrali sme proti defenzívne dobre organizovanému mužstvu. Balážovi ani Adámikovi sa nepodarilo využiť šance a tak sme nedokázali uhrať viac ako remízu. V zápase nám vypadol stred poľa, kde bol najslabším hráčom Bruško.“

Karol Marko, tréner Trenčína: „Bol to zápas o jednom góle. Nepadol ani na jednej strane. Domáci mali viac z hry. Sú technickým mužstvom, no zároveň aj vo výsledkovej kríze. Hrali sme na rýchle protiútoky, ale nevyužili sme šance. Koncovka je stále našou slabinou.“