Liverpool uspel v šlágri a zvýšil náskok. Jeho prenasledovatelia zaváhali

Slovenský futbalový reprezentant Ondrej Duda zažil zápasový debut hneď v prvom zápase Norwichu City v Premier League po svojom príchode na hosťovanie do anglického tímu z nemeckej Herthy Berlín.

18.01.2020 16:40 , aktualizované: 20:34
Premiéra Ondreja Dudu v drese Norwichu Fotogaléria - 3 fotky Všetky fotky
Ondrej Duda pri premiére v drese Norwichu.

V žlto-zelenom drese Norwichu City prispel k víťazstvu posledného tímu tabuľky nad AFC Bournemouth 1:0. Duda odohral 79. minút, po jeho striedaní siahol nemecký tréner Daniel Farke potom, čo domáci dostali červenú kartu a na ihrisku sa vyrovnal pomer síl, Bournemouth hral v oslabení od 31. minúty. Norwich zostal posledný, práve na predposledný Bournemouth však stiahol stratu na tri body.

Duda je hráčom „kanárikov“ oficiálne od nedele 12. januára, keď sa skompletizovala dohoda o hosťovaní 25-ročného ofenzívneho stredopoliara do konca aktuálnej sezóny. Tréner Norwichu Nemec Daniel Farke verí, že Duda bude v druhej časti sezóny pre zachraňujúci sa tím v PL výraznou posilou.

Duda je 17. Slovákom, ktorý si zahral v najvyššej anglickej futbalovej súťaži. Vôbec prvým bol obranca Vladimír Kinder, ktorý v roku 1996 prestúpil zo Slovana Bratislava do klubu FC Middlesbrough. Debutoval 1. marca 1997 v zápase na pôde Sheffieldu Wednesday, o pár dní neskôr, 5. marca strelil v zápase proti Derby County prvý gól slovenského futbalisti v elitnej anglickej lige.

V PL si neskôr zahrali aj Szilárd Németh, Stanislav Varga, Vladimír Labant, Igor Bališ, Vratislav Greško, Ján Kozák ml., Ľubomír Michalík, Marek Čech, Martin Škrtel, Miroslav Stoch, Vladimír Weiss ml., Ján Mucha, Dionatan Teixeira, Filip Lesniak a Martin Dúbravka.

V prípade viacerých išlo o jeden, prípadne dva zápasové štarty (Lesniak za Tottenham Hotspur, Teixeira za Stoke City, Ján Mucha za FC Everton), Miroslav Stoch si za Chelsea Londýn zahral v štyroch, resp. Ján Kozák za West Bromwich Albion v šiestich zápasoch.

Výraznejšie sa dokázali presadiť iba bývalý reprezentačný kapitán Škrtel, Szilárd Németh (najviac nastrieľaných gólov v PL zo slovenských futbalistov) a slovenská brankárska jednotka Martin Dúbravka. Dovedna sedemnásty Slovák v Premier League prišiel do aktuálne posledného tímu tabuľky, v zmluve o hosťovaní z Herthy Berlín nie je ani zavedená možnosť opcie.

„V posledných mesiacoch som bol v neľahkej situácii, a preto som rád, že som zmenil pôsobisko. Verím, že ten polrok budem môcť napredovať a že budem hrávať,“ vysvetlil svoj krok v rozhovore pre web Slovenského futbalového zväzu (SFZ) a dodal: „Teším sa na novú výzvu, predsa len ide o Premier League. Presúvam sa z výbornej súťaže, povedal by som, že ešte do lepšej.“

Tottenham len remizoval

V úvodnom zápase 23. kola sa FC Watford na domácom Vicarage Road rozišiel s Tottenhamom Hotspur po bezgólovej remíze.

Hostia nevyhrali v štvrtom zápase za sebou. Domáci naopak boli blízko k štvrtému víťazstvu v sérii, v 70. minúte však Troy Deenee nepremenil penaltu.

Majstrovský Manchester City zahraňoval bod s Crystal Palace až v poslednej desaťminútovke. Najskôr najlepší kanonier v PL medzi zahraničnýcmi hráčmi a kráľ hetrikov Sergio Agüero namieril dvomi gólmi Citizens k víťazstvu, hostia z Londýna však obrali City o bod, rozhodol o tom vlastný gól Fernandinha v 90. minúte.

Arsenal opäť doma nevyhral, hoci po prvom polčase viedol nad Sheffieldom 1:0, sedem minút pred koncom hracieho času však vyrovnal pekným „koníčkom“ John Fleck.

Dokonalý obrat predviedli premožitelia Slovana Bratislava v Európskej lige UEFA Wolverhampton Wanderers, ktorí na ihrisku Southamptonu prehrávali po prvom polčase 0:2, v priebehu necelých 20 minút však otočili vývoj zápasu.

Slovenský brankár Martin Dúbravka zaznamenal šieste čisté konto v aktuálnom ročníku anglickej Premier League. V sobotu si na ňom vylámali zuby hráči Chelsea, ktorí v St James' Parku prehrali 0:1.

„The Blues“ vyslali na žilinského rodáka štyri strely. Dúbravka opäť ukázal svoje umenie, spomínať na neho bude napríklad francúzsky stredopoliar N'Golo Kanté, ktorého umiestnenú hlavičku do pravého dolného rohu v 34. minúte slovenský brankár bravúrne zachytil.

Rozhodujúci gól strelil v štvrtej minúte nadstaveného času druhého polčasu obranca Isaac Hayden.

Liverpool má 16-bodový náskok

FC Liverpool systematicky kráča za titulom. V 23. kole zdolali „Reds“ na vlastnom štadióne Anfield Road rivala Manchester United 2:0 a vyhrali už trinásty ligový zápas v sérii. Liverpool má na čele tabuľky už 16-bodový náskok pred druhým Manchestrom City, pričom má ešte jeden duel k dobru.

Tri body zabezpečil domácim holandský stopér Virgil van Dijk, ktorý v 14. minúte po rohovom kope poslal loptu hlavou pod brvno. V tretej minúte nadstaveného času stanovil konečný výsledok po úniku egyptský útočník Mohamed Salah.

Liverpool naposledy v lige nebodoval naplno 20. októbra, keď remizoval na pôde Manchestru United 1:1. V prebiehajúcej sezóne Premier League vyhral všetky ostatné zápasy a na konte má 64 bodov. Druhé City ich nazbieralo 48, tretí Leicester o tri menej. Piaty Manchester United stráca na Liverpool už 30 bodov.

V prvom nedeľnom zápase nečakane zvíťazili hráči Burnley nad Leicesterom 2:1, keď v druhom polčase otočili zo stavu 0:1.

Premier League – 23. kolo:

NEDEĽA:

FC Burnley – FC Leicester City 2:1 (0:1)
Góly: 56. Wood, 79. Westwood – 33. Barnes

FC Liverpool – FC Manchester United 2:0 (1:0)
Góly: 14. van Dijk, 90.+3 Salah

SOBOTA:

FC Watford – Tottenham Hotspur 0:0

Norwich City – Bournemouth 1:0 (1:0)
Gól: 35. Pukki (z 11 m), ČK: 75. Godfrey – 31. Cook
O. Duda (Norwich) hral do 79. min.

Brighton & Hove Albion – Aston Villa 1:1 (1:0)
Góly: 38. Trossard – 75. Grealish

Manchester City – Crystal Palace 2:2 (0:1) Góly: 83. a 88. Agüero – 39. Tosun, 90. Fernandinho (vlastný)

West Ham United – FC Everton 1:1 (1:1)
Góly: 40. Diop – 44. Calvert-Lewin

Arsenal Londýn – Sheffield United 1:1 (1:0)
Góly: 45. Martinelli – 83. Fleck

FC Southampton – Wolverhampton Wanderers 2:3 (2:0)
Góly: 15. Bednarek, 35. Long – 65. a 76. Jimenez (prvý z 11m), 53. Neto

Newcastle United – Chelsea Londýn 1:0 (0:0)
Gól: 90.+4 Hayden