Neapol si z Ríma odnáša triumf, prispel k nemu aj Hamšík

SSC Neapol sa v tabuľke Serie A priblížil na dva body druhému AS Rím, keď v sobotňajšom zápase 27. kola najvyššej talianskej futbalovej súťaže vyhral práve na trávniku tohto súpera 2:1.

04.03.2017 17:23 , aktualizované: 23:00
Marek Hamšík, Dries Mertens Foto: ,
Dries Mertens strieľa gól do siete AS Rím. Akciu sleduje jeho spoluhráč a kapitán Neapola Marek Hamšík.

Slovenský stredopoliar Marek Hamšík, ktorý hral za Neapol do 79. minúty, si pripísal asistenciu pri prvom góle hostí. Oba góly SSC zaznamenal Dries Mertens (26. a 50. min), za AS znížil Kevin Strootman (89. min). Neapolčania zvíťazili na Olympijskom štadióne po šiestich rokoch.

Po tom, čo obe mužstvá prehrali počas týždňa svoje zápasy v semifinále Talianskeho pohára (Neapol s Juventusom 1:3, AS Rím s Laziom 0:2), sa stretli v súboji o druhú priečku v Serii A, ktorá zaručí priamy postup do skupinovej fázy Ligy majstrov. Navyše to pre oba tímy bola generálka na budúcotýždňové vystúpenia v európskych pohároch – Hamšíka a spol. čaká odvetný zápas osemfinále Ligy majstrov s Realom Madrid, AS zase odveta v rovnakej fáze Európskej ligy proti Olympique Lyon.

Slovenský kapitán SSC od začiatku rozdával skvelé prihrávky predovšetkým útočníkovi Mertensovi. Prvú v 14. minúte ešte belgický hráč nevyužil, ale v 26. min po Hamšíkovej perfektnej kolmici umne preloboval brankára Wojciecha Szczesného. Gól oslávil bizarným spôsobom, keď pri rohovej zástavke štvornožky napodobnil cikajúceho psa.

Hral sa útočný futbal, pričom nebezpečnejší boli hostia, ktorí zásluhou Mertensa zvýšili v 50. min na 2:0 po výbornom centri Lorenza Insigneho za domácu obranu. Bol to už 18. gól Belgičana v aktuálnom ročníku Serie A. V 74. min musel odstúpiť pre zranenie, nemalo by však ísť o nič vážne.

Po druhom inkasovanom góle domáci zvýšili úsilie, ale zdalo sa, že Neapol svoj náskok ubráni. Lenže v 89. min Kevin Strootman zvnútra pokutového územia trafil presne k žrdi a v závere potom AS rozkrútil neuveriteľný kolotoč pred Pepom Reinom, ktorý bravúrne zlikvidoval tutovku Diega Perottiho – jeho tečovanú strelu vytlačil na brvno.

„Partnopei“ prerušili nepriaznivú sériu s týmto súperom, keď z ostatných štyroch zápasov s AS mali na konte iba bod. Na Stadio Olimpico dokázali vyhrať naposledy vo februári 2011. Tréner Neapola Maurizio Sarri zápas z lavičky nedokoučoval, rozhodca ho pre protesty vykázal na tribúnu. Ohradil sa v 70. minúte, keď Daniele de Rossi mal dostať druhú žltú kartu po tom, čo kopol brankára Pepeho Reinu.

Rimania našli premožiteľa na domácej pôde prvý raz od novembra 2015, čím ukončili svoju najdlhšiu sériu neporaziteľnosti na svojom štadióne.

„Súper bol v prvom polčase oveľa lepší pri rýchlom posúvaní lopty, zatiaľ čo my sme sa nevedeli dostať do tempa a správnych pozícií. Takisto nám sťažoval život pri získavaní lopty späť,“ povedal pre televíziu Mediaset Premium tréner AS Luciano Spalletti. „V druhom polčase sme sa zlepšili a bol to úplne iný zápas. Mali sme však smolu s brvnom,“ doplnil. „Titul závisí od toho, ako si bude v nedeľu počínať Juventus. Máte to ťažké, keď prehráte vzájomné súboje s takýmito súpermi,“ povedal na margo situácie v tabuľke.

Po prehre AS má Juventus šancu upevniť si vedenie v súťaži a zvýšiť náskok na čele tabuľky, ktorý je momentálne sedembodový. Lídra čaká nedeľňajší zápas na ihrisku Udine.

Klub AC Miláno so slovenským reprezentantom Jurajom Kuckom v kádri doma zvíťazil nad Chievom Verona 3:1. Rodák z Bojníc prišiel na trávnik v 79. min.

Serie A – 27. kolo

AS Rím – Neapol 1:2 (0:1)
Góly: 89. Strootman – 26. a 50. Mertens
Marek Hamšík (Neapol) hral do 79. min a prihral na úvodný gól.

Sampdoria Janov – Pescara 3:1 (1:1)
Góly: 18. B. Fernandés, 58. Quagliarella, 68. Schick – 32. Cerri
Milan Škriniar odohral celý zápas, Michal Tomič a ani Denis Baumgartner (všetci Sampdora) nefigurujú v zápise o stretnutí.

AC Miláno – Chievo Verona 3:1 (1:1)
Góly: 24. a 70. Bacca, 82. Lapadula (z pok. kopu) – 43. De Guzmán (z pok. kopu)
Juraj Kucka (AC Miláno) hral od 79. min.

1. Juventus 26 22 0 4 55:17 66
2. AS Rím 27 19 2 6 58:25 59
3. Neapol 27 17 6 4 62:30 57
4. Atalanta 26 16 3 7 42:26 51
5. Lazio Rím 26 15 5 6 45:29 50
6. AC Miláno 27 15 5 7 40:30 50