Rooney prekonal rekord, Liverpool prehral, City s Tottenhamom nerozhodne

Domáci futbalisti Manchestru City remizovali 2:2 s hráčmi Tottenhamu Hotspur v stretnutí 22. kola najvyššej anglickej súťaže.

21.01.2017 15:54 , aktualizované: 20:58

Zverenci Pepa Guardiolu viedli zásahmi Leroya Saného a Kevina de Bruyneho. „Kohúti“ napokon vybojovali bod – najskôr znížil Dele Alli, vyrovnávajúci gól strelil Son Heung-min. Tottenham figuruje na druhej priečke ligovej tabuľky, „The Citizens“ sú naďalej na piatej pozícii.

Sériu sedemnástich neprehraných zápasov futbalistov FC Liverpool na vlastnom ihrisku ukončilo mužstvo, ktoré bolo pred úvodným hvizdom otváracieho zápasu 22. kola na poslednom mieste tabuľky.

Prehra 2:3 so Swansea, prvá na Anfielde v tejto sezóne, je nepríjemnou ranou pre tím, ktorý chce zaútočiť na majstrovský titul a ponaháňať lídra súťaže FC Chelsea. Ambície Liverpoolu dostali po tejto prehre poriadnu trhlinu.

Po bezgólovom prvom polčase domácu obranu prekvapil dvoma gólmi po zmene strán Fernando Llorente. Roberto Firmino síce dvakrát odpovedal, ale Gylfi Sigurdsson v 74. minúte duelu rozhodol o nečakanom, až trojbodovom zisku pre hostí. Liverpool naposledy podľahol v Premier League na vlastnom ihrisku 17. januára 2016 – vtedy prehral s Manchestrom United 0:1.

„The Reds“ stáli body chyby v defenzíve a nepremenené šance v prvej časti hry. „Pri troch góloch sme nebránili dostatočne dobre. Obrana je dôležitá súčasť hry. Táto prehra môže ovplyvniť našu sezónu. Musíte sa po nej cítiť skutočne zle, a aj sa tak cítim. Je ťažké to akceptovať,“ netajil tréner LFC Jürgen Klopp pred anglickými novinármi svoju frustráciu. Iba v druhom zápase pod vedením Nemca inkasovali jeho zverenci doma v ligovom dueli tri góly (naposledy to bolo pred rokom, keď remizovali s Arsenalom 3:3). V tejto sezóne skórovali hráči Liverpoolu v lige už 51-krát, čo je najviac zo všetkých tímov, ale táto štatistika nestačí na najvyššie méty.

Ak líder FC Chelsea vyhrá vo svojom nedeľňajšom zápase proti Hullu City, pred Liverpoolom zvýši svoj náskok na čele tabuľky na desať bodov. A táto strata by sa zverencom nemeckého trénera už len veľmi ťažko dobiehala.

Pre kormidelníka Paula Clementa to bolo prvé víťazstvo na lavičke Swansea. „Bránili sme vskutku dobre, z čoho pramenila frustrácia súpera. Cez prestávku sme si povedali: vytvorme si aspoň jednu šancu! Tri body sú však neuveriteľné a pre sebavedomie mužstva veľmi dôležité,“ citoval trénera portál BBC. Vďaka víťazstvu sa mužstvo odpútalo z poslednej priečky tabuľky.

Anglický útočník v službách Manchestru United Wayne Rooney s 250 gólmi utvoril klubový strelecký rekord a osamostatnil sa na čele poradia. Zaokrúhlil prostredníctvom presného zásahu v sobotňajšom zápase na pôde Stoke City (1:1. Rooney skóroval v 94. minúte z priameho kopu a svojmu tímu zabezpečil zisk jedného bodu. United prehrávali od 19. minúty vlastným gólom Juana Matu.

zväčšiť Lopta končí v sieti Stoke po priamom kope Wayna... Foto: SITA/AP, Rui Vieira
Wayne Rooney, Manchester United Lopta končí v sieti Stoke po priamom kope Wayna Rooneyho z Manchestru United.

„Bolo by krajšie, ak by nám môj gól pomohol k víťazstvu; výsledok je pre nás sklamaním, pretože sme chceli získať tri body. Na dnešný deň a tento úspech však môžem byť hrdý,“ uviedol rekordér pre klubovú televíziu.

Rooney pred dvoma týždňami vyrovnal dovtedajšie klubové maximum (249 gólov) legendárneho Bobbyho Charltona. Tridsaťjedenročný kapitán anglickej reprezentácie sa dostal na Charltonovu úroveň trefou do siete hosťujúceho druholigového FC Reading v súboji 2. kola národného pohára FA Cup (4:0). Bývalý hráč FC Everton Rooney potreboval na 249 gólov 543 zápasov, teda o 215 stretnutí a štyri sezóny menej než Charlton. Maximum, ktoré Rooney vyrovnal, bolo v platnosti od roku 1973. „Klamal by som, ak by som povedal, že nie som sklamaný z toho, že som prišiel o rekord. Môžem však úprimne povedať, že mám radosť z Wayna,“ skonštatoval Sir Bobby Charlton, citovala ho verifikovaná facebooková prezentácia ManUtd.

Rooneyho najlepšou sezónou z gólového pohľadu bol ročník 2009/2010: dosiahol vtedy 33 zásahov, z toho 26 v Premier League.

Vlani Rooney prekonal Charltonov národný rekord. V drese anglického národného tímu má na svojom konte 53 zásahov, Charlton skóroval 49-krát.

Everton zdolal Crystal Palace 1:0. Víťazný gól strelil v závere duelu Seamus Coleman. V ďalších dueloch West Bromwich zvíťazil nad Sunderlandom 2:0, West Ham pokoril Middlesbrough 3:1 a Bournemouth remizoval s Watfordom 2:2.