V šlágri kola triumfovala Chelsea a ide do trháku. Arsenal exceloval

V sobotňajšom šlágri 14. kola Premier League vyhral vedúci tím súťaže FC Chelsea na trávniku tretieho Manchestru City 3:1 a upevnil si svoju pozíciu na čele najvyššej anglickej futbalovej súťaže. Vedie ju s náskokom štyroch bodov pred FC Liverpool (zápas k dobru) a Manchestrom City.

03.12.2016 15:44 , aktualizované: 20:50
Eden Hazard Foto:
Eden Hazard dal gól aj Manchestru City.

V závere zápasu navyše domáci prišli o dvojicu vylúčených hráčov: Sergio Agüero a Fernandinho videli červenú kartu, keď medzi hráčmi oboch tímov vypukla na trávniku bitka. Tá sa strhla po tom, ako Agüero v šiestej minúte nadstaveného času škaredo kopol Davida Luiza. Prišlo k strkaniciam medzi oboma tábormi a okrem argentínskeho útočníka dostal kartu červenej farby aj Brazílčan Fernandinho za to, že takmer vyfackal Cesca Fábregasa. Hosťujúci Nathaniel Chalobah bol tiež aktívny v bitke, vylúčeniu sa však vyhol.

Zápas sa pritom lepšie vyvíjal pre „Citizens“, ktorí šli do vedenia pred odchodom tímov do polčasových kabín. Stalo sa tak s pomocou stopéra FC Chelsea Garyho Cahilla, ktorý usmernil center Jesúsa Navasa do vlastnej bránky. Kapitán Londýnčanov zabránil gólu na bránkovej čiare po strele Agüera a Kevin de Bruyne trafil v 56. min z bezprostrednej blízkosti bránky iba brvno.

„Na ihrisku sme nechali všetko. Bol to pre nás test. Zápas ukázal inú stránku nášho futbalu. Teraz máme na konte osem výhier v rade, na ktorých môžeme stavať,“ povedal po stretnutí pre Sky Sports Cahill.

Líder tabuľky v druhom polčase výsledok obrátil: Diego Costa po hodine hry vyrovnal, Willian zakončil o desať minút protiútok gólom a Eden Hazard podčiarkol v úplnom závere zisk troch bodov. Manchester City prehral prvý raz od apríla 2009 domáci ligový zápas, v ktorom viedol. Tréner City Pep Guardiola súperovi gratuloval k víťazstvu.

„Hrali sme naozaj dobre, mali sme veľa kontroly nad loptou a utvorili sme si šance. Tá však v šestnástke nemala dostatok razancie. Som však hrdý na hráčov. Prístup FC Chelsea bol vskutku iný. Neočakávate od nej, že si vypracuje 25 šancí. Mala tri a trikrát skórovala,“ povedal španielsky kouč pre Sky Sports.

O rozhodcovi sa vyjadril diplomaticky: „Prišiel som do tejto krajiny, aby som trénoval a je radosť tu pracovať. Niektorým procesom však nerozumiem.“ Arbiter Anthony Taylor v prvom polčase nepotrestal kartou faul Davida Luiza na Agüera, čo priviedlo do zúrivosti domácich fanúšikov.

Guardiolov náprotivok na lavičke FC Chelsea Antonio Conte zhrnul zápas takto: „Bolo to veľmi náročné a otvorené až do konca. Obidva tímy si utvorili dostatok šancí na skórovanie. Od môjho tímu som videl veľa charakteru, a to je dôležité pre rast. Musíme pokračovať v práci a zlepšovaní sa.“

K výkonu Cesca Fábregasa, ktorý si zahral prvý raz od septembra, taliansky kouč Conte povedal: „Odohral dobrý duel. Viem, že s ním môžem vždy počítať.“ K Diegovi Costovi poznamenal: „Ukázal svoju vášeň v správnom smere a som z toho veľmi šťastný.“

Útočník potvrdil svoju streleckú formu a na margo zápasu dodal: „Po góle stúplo naše sebavedomie, mali sme príležitosti na skórovanie a tie sme premenili.“ S jedenástimi gólmi (plus piatimi asistenciami) sa Diego Costa osamostatnil na čele kanonierov Premier League, keď predstihol desaťgólového Agüera.

FC Chelsea od septembrovej prehry 0:3 na pôde Arsenalu vyhrala osem duelov v rade, inkasovala iba dva góly. Conteho systém na troch obrancov slávi úspech, a to je vysvetlenie, prečo je na čele tabuľky. Takúto sériu v jednej sezóne dosiahla naposledy v ročníku 2006/2007, vtedy pod vedením Josého Mourinha vyhrala deväťkrát za sebou.

Na rozdiel od londýnskeho klubu Manchestru City hapruje obrana, s Pepom Guardiolom na lavičke si v štrnástich zápasoch Premier League udržalo mužstvo čisté konto len v dvoch.

Manchester City – Chelsea 1:3 (1:0)
Góly: 45. Cahill (vlastný) – 60. Diego Costa, 70. Willian, 90. E. Hazard, ČK: 90.+ Agüero, 90.+ Fernandinho (obaja Manchester City)

Crystal Palace – Southampton 3:0 (2:0)
Góly: 33. a 85. Benteke, 36. Tomkins

Stoke City – Burnley 2:0 (2:0)
Góly: 20. Walters, 35. Muniesa
Dionatan Teixeira (Stoke) nefiguruje v zápise o stretnutí.

Sunderland – Leicester City 2:1 (0:0)
Góly: 64. Huth (vlastný), 77. J. Defoe – 80. Okazaki

Tottenham – Swansea 5:0 (2:0)
Góly: 39. a 49. H. Kane (prvý z pok. kopu), 70. a 90.+ Ch. Eriksen, 45.+ Son Heung-Min

West Bromwich – Watford 3:1 (2:0)
Góly: 16. J. Evans, 34. Brunt, 90.+ M. Phillips – 59. Kabasele, ČK: 84. R. Pereyra (Watford)

West Ham United – Arsenal 1:5 (0:1)
Góly: 83. Carroll – 72., 80. a 86. Alexis Sánchez, 24. Mesut Özil, 84. Oxlade-Chamberlain