Ustráchanosť? Prílišný rešpekt pred slávnymi menami? Nováčikovská daň? Ale kdeže! Skôr vášeň, nebojácnosť a radosť z dosiaľ nepoznaného.

18.09.2016 11:26
Lipsko Foto: ,
Futbalisti Lipska.

RB Lipsko. Nemecký klub, ktorý vznikol len pred siedmimi rokmi. Pretĺkol sa nižšími súťažami a v tejto sezóne si jeho hráči i fanúšikovia už naplno užívajú atmosféru slávnej Bundesligy. A nasávajú ju veru plnými dúškami.

Výsledky i výkony nováčika vzbudzujú rešpekt. V úvodných troch kolách nenašiel premožiteľa, nazbieral sedem bodov a naháňa nedotknuteľný Bayern Mníchov. Cez víkend si Lipsko odviezlo víťazstvo z trávnika Hamburgu. Vyhralo jednoznačne – 4:0. A nadviazalo na predošlý úspech z duelu s Borussiou Dortmund. S účastníkom prestížnej Ligy majstrov si poradilo pred domácim, viac ako 40-tisícovým davom, 1:0.

Skvelý vstup do sezóny však v Lipsku nepreceňujú. „Výsledok je potešujúci. Najmä v prvom polčase sme však nehrali dobre. Po prestávke sme už lepšie kontrolovali loptu, vymanili sme sa spod tlaku domácich. Tento zápas nás mnohému naučil,“ hovoril po záverečnom hvizde zápasu v Hamburgu tréner Ralph Hasenhüttl.

Jeho slová potvrdzujú aj štatistiky: hostia strelili všetky štyri góly až v druhom dejstve. Prvý po 65 minútach hry. Záverečný v nadstavenom čase. Na radosť stoviek svojich fanúšikov, ktorí merali cestu do Hamburgu.

Mimochodom, tí ešte donedávna cestovali za svojimi obľúbencami na zápasy regionálnej úrovne. RB Lipsko vznikol len pred siedmimi rokmi – na podnet populárneho výrobcu energetických nápojov, ktorý má v znaku býka. S cieľom vyhrabať sa do ôsmich rokov z nižších súťaží medzi nemeckú elitu. To sa Lipsku podarilo. Z piatej ligy si stihlo v priebehu siedmich sezón zaistiť miestenku v Bundeslige.

Pred veľkou premiérou v ambicióznom klube nespali. Počas letného prestupového obdobia káder vhodne doplnili. Na nové tváre minuli približne päťdesiat miliónov eur.

Aj vďaka bohatému sponzorovi robí Lipsko výbornú reklamu futbalu z niekdajšieho východného Nemecka. Napokon, od roku 2009 je prvým klubom z tejto časti krajiny, ktorému sa podarilo postúpiť do Bundesligy. Naposledy si v nej zahral Cottbus.

Vylepšiť imidž východonemeckého futbalu môže Lipsko už počas najbližšieho víkendu. Na svojom trávniku privíta ďalšieho účastníka tohtoročnej Ligy majstrov – Borussiu Mönchengladbach.

Viac na túto tému: #Bundesliga #RB Lipsko