Messi je historicky najlepším strelcom v Španielsku. Favoriti vyhrali

Útočník Barcelony Lionel Messi dal hetrik Seville a s 253 gólmi sa stal novým držiteľom rekordu španielskej ligy, ktorého majiteľom bol od roku 1955 Telmo Zarra. Barcelona aj vďaka jeho gólom zdolala svojho súpera 5:1 a v tabuľke sa drží dva body za prvým Realom Madrid, ktorý porazil nováčika z Éibaru 4:0.

22.11.2014 22:14
Lionel Messi Foto: ,
Lionel Messi v objatí Xaviho po tom, ako vytvoril nový strelecký rekord v Primera División.

Messi, ktorý je s 364 gólmi vo všetkých súťažiach takisto historicky najlepším strelcom Barcelony, strácal na Zarru jeden zásah a rekordný zápis vyrovnal v 21. minúte, kedy otvoril skóre šlágri z priameho kopu. Na 251 gólov mu stačilo 289 zápasov, Zarra v drese Bilbaa potreboval na rovnaký výkon v rokoch 1940–55 celkovo 271 stretnutí.

Prvý zásah argentínskeho útočníka však nebol víťazný. Tesne po prestávke vyrovnal vlastným gólom Jordi Alba, takže o rozhodujúci gól sa bleskovou odpoveďou postaral Brazílčan Neymar. Tretí gól Barcelony dal chorvátsky stredopoliar Ivan Rakitič, ktorý v lete prišiel práve zo Sevilly, kde bol kapitánom.

Potom sa Messi gólom zo sklzu osamostatnil na čele historickej tabuľky strelcov a krátko po 252. góle v La lige, po ktorej ho spoluhráči zdvihli nad hlavu, pridal ešte jednu trefu, dovŕšil hetrik svojou typickou ranou z hranice pokutového územia a zvýšil na konečných 5:1.

Messiho konkurent Cristiano Ronaldo z Realu zase vládne štatistikám tohto ročníka. K triumfu nad Éibarom pomohol už 19. a 20. gólom a predĺžil streleckú šnúru. Ani v jedenástom zápase tohto ročníka La ligy, do ktorého nastúpil, totiž nevyšiel gólovo na prázdno. Trafil sa v 43. minúte z hry, osem minút pred koncom potom premenil penaltu. Ďalšie góly dali James Rodríguez a Karim Benzema.

Streleckú tabuľku vedie Ronaldo o deväť gólov pred Neymarom. Real aj vďaka jeho zásahom vyhral v lige deviaty raz v rade. Len traja najbližší prenasledovatelia Realu Atlético, Barcelona a Valencia zatiaľ strelili ako tím viac gólov než sám Ronaldo.

Atlético zvládlo svoj duel s Málagou, vyhralo 3:1 a je tretie. Hlavnou postavou duelu bol Tiago Cardoso, ktorý raz skóroval a pripravil aj posledný gól zápasu pre stopéra Diega Godína.

Atlético Madrid – Málaga 3:1 (2:0)
Góly: 12. Tiago, 42. Griezmann, 83. Godín – 64. R. Santa Cruz, ČK: 88. Gabi – 73. G. Samuel

Eibar – Real Madrid 0:4 (0:1)
Góly: 43. a 82. C. Ronaldo (druhý z pok. kopu), 23. James Rodríguez, 70. Benzema

FC Barcelona – FC Sevilla 5:1 (1:0)
Góly: 21., 72. a 78. Messi, 49. Neymar, 65. Rakitič – 47. Jordi Alba (vlastný)

1. Real Madrid 12 10 0 2 46:11 30
2. Barcelona 12 9 1 2 30:6 28
3. Atlético Madrid 12 8 2 2 23:12 26
4. Valencia 11 7 3 1 23:9 24
5. FC Sevilla 12 7 2 3 19:16 23
6. Málaga 12 6 3 3 15:12 21