Ukrajina končí. Po góle Rooneyho a obrovskej chybe rozhodcu

Po Poľsku sa lúči s európskym šampionátom aj druhá usporiadateľská krajina. Ukrajina nezdolala v zápase o všetko Angličanov a na turnaji končí. Popri Albióne si zahrajú vo štvrťfinále aj Francúzi.

19.06.2012 22:38
Rooney, Terry Foto:
Strelec Wayne Rooney oslavuje so spoluhráčom z anglického tímu Johnom Terrym.
debata (7)

Pred duelom vyhlasovali Ukrajinci, že súboj s Anglickom je pre nich najdôležitejším v doterajšej histórii. Lenže popri dobrej hre ich nepotešil výsledok. V Donecku totiž prehrali 0:1.

Mužstvo Olega Blochina si pritom vytvorilo už v prvom polčase dve výborné šance. Najprv pálil Konopljanka, ale jeho strelu smerujúcu do bránky zblokoval Terry. Vzápätí mohol skórovať aj Jarmulenko, ale pohotovo zasiahol Hart. Pri zakončení Ukrajincov sa tak ukázala absencia Ševčenka, ktorému nedovolilo zasiahnuť od začiatku do stretnutia zranenie.

Naopak, v základnej zostave sa po prvý raz predstavil v anglickom drese Rooney, ktorý mal v úvodných dvoch dueloch disciplinárny trest. Útočník Manchestru United síce v prvom dejstve zahodil veľkú šancu, keď hlavičkou z tesnej blízkosti minul bránku, ale na začiatku druhého polčasu otvoril skóre – opäť hlavou dorazil loptu do prázdnej bránky.

Od tohto okamihu pôsobili domáci na ihrisku rozpačito. Napriek veľkej snahe a miestami aj tlaku sa nevedeli cez anglickú obranu presadiť. Až na Devičovu šancu, po ktorej naturalizovaný Ukrajinec vystrelil, prekonal aj Harta. Za svojho brankára zaskočil Terry, ktorý však loptu vykopol už spoza bránkovej čiary. Napriek tomu maďarskí rozhodcovia (hlavný Kassai a bránkový Vad) gól neuznali!

Pozrite si: fatálna chyba maďarských rozhodcov

Chybným verdiktom tak rozhnevali nielen hráčov na trávniku, Blochina na trénerskej lavičke, ale aj rozplakali ukrajinských fanúšikov na štadióne i mimo neho.

V druhom zápase síce Francúzi prekvapujúco nestačili na Švédov (0:2), ale aj tak si zahrajú medzi najlepšou osmičkou tímov na turnaji. Vo štvrťfinále si zmerajú vo veľkom šlágri sily s obhajom titulu zo Španielska. Angličania vyzvú v ďalšom veľkom zápase Talianov.

Sumáre

Anglicko – Ukrajina 1:0 (0:0)

• Gól: 48. Rooney. Diváci: 48 700. Rozhodca: Kassai (Maď.). Žlté karty: Gerrard, Ashley Cole – Tymoščuk, Rakickij, Ševčenko. Polčas: 0:0.
  • Anglicko: Hart – G. Johnson, Terry, Lescott, Ashley Cole – Milner (69. Walcott), Gerrard, S. Parker, A. Young – Rooney (87. Oxlade-Chamberlain) – Welbeck (82. Carroll).
  • Ukrajina: Pjatov – Gusev, Chačeridi, Rakickij, Selin – Jarmolenko, Tymoščuk, Konopľanka – Garmaš (78. Nazarenko) – Devič (70. Ševčenko), Milevskij (77. Butko).

Švédsko – Francúzsko 2:0 (0:0)

• Góly: 54. Ibrahimovič. Diváci: 63 010. Rozhodca: Proenca (Port.). Žlté karty: A. Svensson, Holmén – Mexés. Polčas: 0:0.
  • Švédsko: Isaksson – Granqvist, Mellberg, J. Olsson, M. Olsson – A. Svensson (Holmén), Källström – S. Larsson, Ibrahimovič, Bajrami (46. Wilhelmsson) – Toivonen (78. Wenbloom).
  • Francúzsko: Lloris – Debuchy, Rami, Mexés, Clichy – A. Diarra – Ben Arfa (59. Malouda), Nasri (77. Ménez), M´Vila (83. Giroud), Ribéry – Benzema.