Trinidad senzačne uchmatol bod Švédsku

V druhom zápase B-skupiny futbalových MS v Nemecku remizovali futbalisti Trinidadu a Tobaga senzačne so Švédskom 0:0, hoci hrali 2. polčas o desiatich. Červenú kartu videl v 46. minúte obranca Avery John. Hviezdou zápasu bol brankár Trinidadu Hislop, ktorý zmaril niekoľko čistých šancí súpera.

10.06.2006 18:05 , aktualizované: 19:56

**B-skupina – 1. kolo: **

Trinidad a Tobago – Švédsko 0:0

• Rozhodca: Maidin (Singapúr) – Permpanich (Thaj.), Ghuloum (SAE), ŽK: Larsson – A. John, Yorke, ČK: A. John po 2. ŽK, 58.000 divákov.
  • Trinidad a Tobago: Hislop – Gray, A. John, Lawrence, Sancho – Samuel (53. Glen), Birchall, Theobald (66. Whitley), Yorke – Edwards – S. John
  • Švédsko: Shaaban -  Alexandersson, Mellberg, Lučič, Edman – Wilhelmsson (79. Jonson), Linderoth (79. Källström), A. Svensson (62. Allbäck), Ljungberg – Larsson, Ibrahimovič

Na dortmundskom Westfalenstadione boli diváci v úvodnom polčase svedkami lavínovitých útokov troch koruniek, ktoré sa nevedeli presadiť proti pozornej obrane nováčika MS. Stred poľa loptami výdatne zásoboval útočné duo Larsson, Ibrahimovič, ktorému sekundovali Wilhelmsson s Ljungbergom. Favorit bol síce v streľbe usilovný, ale z ôsmich pokusov v úvodnej 45-minútovke iba dva smerovali do priestoru brány. Sľubnú strelu Wilhelmssona v 40. minúte prekvapený Hislop len reflexívne vyrazil a Ibrahimovičovu bombu bravúrne zneškodnil.

Tréner tímu z Karibiku stiahol svoju najväčšiu hviezdu Yorka na post defenzívneho stredopoliara, kde zbieral lopty a posielal svojich spoluhráčov do rýchlych brejkov. V 34. minúte jedinú strelu Trinidadu a Tobaga medzi žrde chytil náhradný brankár Shaaban, v závere polčasu sa v hlavičkovom súboji Yorke síce presadil, ale mieril vedľa. Prakticky niekoľko sekúnd po zmene strán dostal Avery John po druhej žltej za zákrok na Wilhelmssona aj kartu červenú a išiel predčasne pod sprchy.

Trinidad sa zabarikádoval pred svojou šestnástkou, Švédi búšili do plných. V 59. minúte ale striedajúci Glen trafil z protiútoku švédsku žrď a z následnej akcie Ibrahimovič trafil zblízka Hislopa. Allbäck krátko po príchode na ihrisko sa ocitol v šanci ako hrom, ale sieť Trinidadu bola „zakliata.“ Hislop Allbäckovi v 80. minúte len reflexívne rukou znemožnil dať gól. Keď v strhujúcom závere gól nepadol, zrodilo sa jedno z veľkých prekvapení MS.

Leo Beenhakker, tréner Trinidadu a Tobaga: „Desať proti jedenástim, to je ťažké. Bez pochýb priznávam, že Švédi mali lepšie šance, ale keď si človek porovná obe útočné rady, tak som šťastný a hrdý na to, že sme získali bod.“
Lars Lagerbäck, tréner Švédska: „Je to samozrejme sklamanie, že sme nestrelili gól. Ich brankár mal niekoľko skvelých zákrokov. Boli sme oveľa lepší, futbalové schopnosti však má aj Trinidad, ktorý veľmi dobre bránil. Teraz potrebujeme zdolať Paraguaj.“
Kim Kallström, stredopoliar Švédska: „Mali sme päť gólových šancí, ani jednu sme nepremenili. Bolo to ťažké a teraz to bude ešte ťažšie. O víťazstvo v ďalšom zápase tvrdo zabojujeme.“