Trapas! Žilina prehrala v 2. predkole Ligy majstrov na Malte

Futbalisti úradujúceho slovenského šampióna MŠK Žilina šokujúco prehrali v úvodnom zápase 2. predkola Ligy majstrov 2010/2011 s maltským tímom FC Birkirkara na jeho pôde 0:1. Jediný gól stretnutia na národnom štadióne Ta'Qali zaznamenal už v 1. minúte srbský legionár Nikola Vukanac a vďaka nemu má 3-násobný šampión Malty reálnu nádej na postup. Odveta je na programe v stredu 21. júla o 19.30 h na žilinskom štadióne pod Dubňom, v ktorej budú mať zverenci českého trénera Pavla Hapala sťaženú úlohu zmazať manko a vybojovať očakávaný postup do 3. predkola.

13.07.2010 20:10
Róbert Jež Foto:
Sklamaný kapitán Žiliny Róbert Jež.
debata (15)

2. predkolo LM, 1. zápas:
FC Birkirkara – MŠK Žilina 1:0 (1:0)

• Gól: 1. Vukanac. Rozhodovali: Evans – Thomas, Dyson (všetci Wal.), ŽK: Pulo, Lovizon, Buhagiar, Zerafa – Piaček, Šourek, Mráz, Angelovič.
  • Birkirkara: Lovizon – Buhagiar, Nisevič, Vukanac (72. P. Borg), Zerafa – Tabone, P. Fenech, de Cesare (85. R. Scicluna), Bajada – M. Galea, Pulo (81. A. Scicluna)
  • Žilina: Dúbravka – Angelovič, Piaček, Šourek, Mráz – Rilke (60. Poliaček), Jež, Bello, Zošák (80. Leitner) – Oravec, Majtán (68. Fótyik)

Slabý dôraz vo vlastnej šestnástke spôsobil, že Žilinčania zažili vstup do zápasu ako v zlom sne. Prebiehala 1. minúta, k lopte sa v ich šestnástke dostal Vukanac a dotlačil ju za chrbát brankára Dúbravku – 1:0. Tento moment s favorizovanými hosťami zamával, ale rýchlo sa otriasli a v 8. minúte zahrozili strelou Rilkeho a neskôr aj priamym kopom Mráza, ktorý len tesne minul bránku súpera. V 30-stupňovej horúčave, ktorú na pocit zmierňoval silný vietor, sa od rýchleho gólu hralo v réžii slovenského majstra. Problémom však bola finálna fáza „žlto-zelených“. Ukážkovým príkladom zahadzovania šancí bola 17. minúta, keď brankára Birkirkary nechal vyniknúť Bello.

Najväčšiu príležitosť na vyrovnanie mal v 31. minúte Oravec, ktorého hlavičku smerujúcu pod brvno Lovizon famózne vytlačil na roh. V poli lepší slovenský majster si však musel dávať pozor aj na zadné dvierka, keď Bajadov tvrdý pokus skryl do rukavíc Dúbravka. Aj po zmene strán sa hráči MŠK ťažko presadzovali proti zhustenej obrane súpera. V 50. minúte im však rozhodca uprel jedenástku, keď prehliadol jasný faul gólmana Lovizona na Majtána. O niekoľko sekúnd mohol vyrovnať Bello, ale mieril nad bránu a neúspešne dopadla tiež hlavička Piačeka. Gólom sa neskončili ani veľké šance Oravca s Majtánom a volej Rilkeho chytil hrdina zápasu, domáci brankár Lovizon.

Strelecká nemohúcnosť hostí frustrovala, ich tréner Hapal poslal po hodine hry na trávnik Poliačeka a stiahol Rilkeho, aby posilnil ofenzívu. V 67. minúte nepremenil ďalšiu tutovku Majtán, ktorý svoje sólo na bránku súpera zakončil strelou vedľa žrde. V 78. minúte sa opäť hrala stará známa pesnička po tom, ako Angelovič trafil žrď. Húževnatí Malťania senzačné víťazstvo nad medzinárodne skúsenejším súperom zubami-nechtami ubránili a do odvety nepôjdu ako výletníci.

Povedali po zápase:

Paul Zammit (tréner FC Birkirkara): „Žilina má výborné mužstvo, je to úplne iný level ako pred týždňom Santa Coloma zo San Marína v prvom predkole. Aj preto ma dnešné víťazstvo nad slovenským majstrom veľmi teší. Strelili sme rýchly gól, čo možno trochu zaskočilo hráčov hosťujúceho tímu. Potom však mala Žilina prevahu, svoje šance však nedokázala premeniť aj zásluhou výborného výkonu brankára Lovizona. Aj taký je niekedy futbal. Očakávam mimoriadne náročnú odvetu, pre všetkých mojich zverencov to bude veľké dobrodružstvo. Hoci sme zvíťazili 1:0, favoritom na postup je podľa môjho názoru stále Žilina. Budeme však bojovať a na trávniku necháme všetky sily.“

Pavel Hapal (tréner MŠK Žilina): „Som veľmi sklamaný z výsledku dnešného stretnutia. Niektoré individuálne výkony hráčov boli veľmi slabé, sme však jeden tím, a tak ich nebudem konkretizovať. Prekvapil a zaskočil nás inkasovaný gól hneď v 30. sekunde po chybe brankára Dúbravku. Potom sme si síce vypracovali veľké množstvo príležitostí na skórovanie, otočiť nepriaznivý stav alebo aspoň vyrovnať na 1:1 sa nám však už bohužiaľ nepodarilo. Nechcem sa vyhovárať na vysokú teplotu, umelý trávnik, na všetko musíme byť pripravení. Táto facka však prichádza v pravý čas, hráči si to určite postupne uvedomia a v odvete zabojujú o postup do 3. predkola. Myslím si, že napriek jednogólovej prehre na súperovej pôde a bez streleného gólu máme lepší tím a napokon budeme úspešnejší v konfrontácii s maltským šampiónom.“