Žilina stráca. Nestačil jej ani dvojgólový náskok

Michal Zeman | 12.03.2017 15:50
DAC Dunajská Streda Foto: ,
Hráči DAC Dunajská Streda oslavovali so svojimi fanúšikmi remízu proti Žiline.
Žilinskí futbalisti nezvládli ďalší jarný zápas a v 23. kole najvyššej súťaže stratili ďalšie dva body. V Dunajskej Strede len remizovali 2:2, aj napriek tomu, že tentoraz im ideálne vyšiel úvod stretnutia a po 23 minútach viedli 2:0.

Prvý gól strelil obranca Kaša už v 2. minúte, Škvarka o dvadsať minút zvýšil. „Pekná kulisa videla dobrý zápas. Začali sme ho dobre, ale potom sme inkasovali a dali sme nádej domácim. V druhej časti sa hralo menej, pretože súper vsadil na dlhé nákopy. Zvládli sme to, až na penaltovú situáciu. Aj potom sme išli za víťazstvom, mali sme dve zaujímavé možnosti, ale nevyužili sme ich. Hráči sú z toho smutní,“ komentoval žilinský tréner Adrián Guľa.

V druhej polovici prvého polčasu prebrali iniciatívu domáci futbalisti. Ešte pred prestávkou znížil kapitán Ljubičič a po nej vyrovnal Grajales z penalty po Kašovej ruke.

Dunajskostredský tréner Csaba László nebol spokojný s prvými desiatimi minútami a priznal, že chcel v zápase získať viac. „Remíza je však spravodlivá. Keď v zápase prehrávame 0:2, musíme byť s ňou spokojní. V úvode sme robili veľké chyby, ale oceňujem, že sa naše mužstvo dokázalo vrátiť do zápasu a vyrovnať.“

Podobný priebeh mal v tomto ročníku aj prvý vzájomný súboj týchto súperov v Žiline. Domáci viedli 2:0, ale na konci svietila na tabuli rovnaká remíza. DAC zachránil stratený zápas, lebo vyrovnal dvoma gólmi v nadstavenom čase. Na jeseň, keď dunajskostredský tím odohral niekoľko svojich domácich zápasov v Senci, vyhrali Žilinčania 6:0.

Šláger kola sa odvíjal v búrlivej atmosfére, bol bojovný, dramatický, ale úrovňou len priemerný, s množstvom chýb, najmä nepresných prihrávok, ktoré bránili plynulejšej hre. V hľadisku sa zišlo 5152 divákov, čo je zatiaľ najvyššia jarná návšteva a šiesta najvyššia v aktuálnom ročníku.

„V Dunajskej Strede nie je jednoduchá pôda, aj vďaka diváckej kulise,“ potvrdil tréner Guľa. Dunajskostredčania si udržali v novej arére neporazenosť v ligovej súťaži. Po štyroch výhrach však druhý raz po sebe remizovali (pred týždňom s Ružomberkom 1:1).

Žilinčania vyhrali na jar v piatich zápasoch len raz. Ich ďalšie zakopnutie využil Slovan, ktorý stiahol náskok lídra na päť bodov. Ani Bratislavčania však výkonom nenadchli a vyhrali v Senici horko-ťažko 1:0. Ich jediný gól strelil Vittek z penalty. Bol to jeho prvý strelecký zápis v aktuálnom ročníku. Predtým skóroval v slovenskej lige pred bezmála jedenástimi mesiacmi – vlani 20. apríla strelil dva góly do siete Trnavy.

Slovan nenadchol, ale zostal stopercentný

Stretnutie v Senici bolo súbojom posledných dvoch mužstiev, ktoré na jar ešte nestratili ani bod. Po ňom zostal stopercentný už len Slovan. Spolu s pohárovým stretnutím s Trečínom zvíťazil v piatich stretnutiach.

Tréner belasých však práve výkon v Senici označil za najslabší v tomto roku a zdôraznil, že v ďalších zápasoch sa musia jeho zverenci herne zlepšiť. Pochválil súpera za dobrú hru, čo potvrdil aj senický tréner Miroslav Mentel. „Podali sme na jar náš najlepší výkon, lepší ako proti Žiline, ktorú sme zdolali 2:0, zaslúžili sme si aspoň bod,“ dodal.

Možno zabrala aj tradícia, podľa ktorej sa najmä v posledných rokoch slovanistom proti tomuto súperovi darí. Vybojovali s ním už šieste ligové víťazstvo za sebou. V aktuálnom ročníku nielenže vyhrali všetky tri vzájomné zápasy, ale neinkasovali ani gól – celkové skóre 4:0. Senica nestrelila Slovanu gól už 289 minút.

Senický brankár Michal Šulla kapituloval v lige po 221 minútach, jeho sériu ukončil uplynulú sobotu Vittek z penalty.

Do nelichotivej situácie sa dostali prešovskí futbalisti – druhý raz na jar schytali debakel 0:5, predtým im ho pripravila Dunajská Streda. Tatran na jar prehral všetky štyri zápasy a skóre z nich je katastrofálne – 1:14. Trénerovi Miroslavovi Jantekovi chýbajú viacerí zranení hráči a tí, ktorí ich nahrádzajú, nespĺňajú ligové nároky. Prešovčania si už nepamätajú ako chutí ligové víťazstvo, nevybojovali ho v jedenástich stretnutiach po sebe.

Naposledy sa z neho tešili pred piatimi mesiacmi, keď 15. októbra 2016 zdolali doma Ružomberok 2:1. Teda rovnakého súpera, ktorý ich teraz vysoko zdolal… V tomto ročníku strelili Ružomberčania už aj viac gólov – vlani v septembri ich dali šesť do siete Zlatých Moraviec-Vrábľov – rozdiel v skóre bol tiež päťgólový (6:1).

1. Žilina 21 15 4 2 60:18 49
2. Slovan Bratislava 21 14 2 5 38:22 44
3. Podbrezová 20 10 7 3 24:13 37
4. Ružomberok 21 8 7 6 40:29 31
5. Trnava 20 7 6 7 20:26 27
6. Trenčín 20 7 4 9 30:37 25
7. Dunajská Streda 21 5 9 7 27:27 24
8. Michalovce 20 6 4 10 23:36 22