Slováci remizovali s Maďarskom

Slovenská futbalová reprezentácia remizovala v medzištátnom prípravnom stretnutí v cyperskom Limassole s Maďarskom 1:1 po bezgólovom polčase. Vedenia sa ujali po prestávke Maďari zásluhou Zoltána Geru v 54. minúte, o desať minút neskôr vyrovnal Stanislav Šesták.

06.02.2008 20:01

Prvý súboj A-tímu SR v kalendárnom roku 2008 sa začal v nervóznom duchu, na oboch stranách bolo veľa nepresností. Najväčšiu príležitosť bezgólového úvodného dejstva mal v 40. min Čišovský, ktorého strelu z 26 metrov brankár Fülöp len s námahou zneškodnil.

Po zmene strán zverenci trénera Jána Kociana neustrážili v 54. min v pokutovom území kapitána maďarského výberu Geru, a ten zblízka hlavou poslal Maďarov do vedenia. Slovákom sa podarilo vyrovnať na konečných 1:1 o desať minút neskôr, keď si Šesták poradil s dvoma hráčmi súpera aj s gólmanom Fülöpom.

Príprava v Limassole
Slovensko – Maďarsko 1:1 (0:0)

• Góly: 64. Šesták – 54. Gera. ŽK: 34. Čišovský – 57. Buzsáky, 78. Dzsudzsák, 90. Priskin, rozhodovali: Trattou – Argyrou, Hapeshis (všetci Cypr.), 100 divákov
  • Slovensko: Senecký (46. J. Mucha ml.) – Čišovský (46. Krajčík), M. Škrtel, Hubočan, J. Ďurica (67. Vaščák) – Štrba (59. Sapara) – Šesták, Hamšík (59. Borbély), M. Čech – Mintál – Hološko (77. Halenár)
  • Maďarsko: Fülöp – Csizmadia, Vanczák, Juhász, Z. Lőw – Szélesi, Vass (83. Tőzsér) – Hajnal (46. Dzsudzsák) – Buzsáky (75. Priskin), Gera, Huszti (57. Halmosi)

Brankári Fülöp a Senecký nemali v prvej štvrťhodinke veľa práce, len zriedka sa stretli s loptou. Hráči na oboch stranách totiž akoby boli príliš nervózni, často kazili prihrávky a nevedeli sa dostať do tempa. V 20. min po Husztiho priamom kope z pravej strany Senecký vyrážal len na roh, tiesnený Juhász vzápätí hlavičkoval vedľa.

Obom tímom naďalej viazla súhra, len približne 100 divákov sme veľmi nemalo na čo pozerať. V 29. min mali Maďari po Hološkovej chybe šancu na brejk, ale Škrtel rodiacu sa nebezpečnú situáciu vyriešil. O štyri minúty neskôr mohli udrieť aj Slováci, ale bez úspechu. Najväčšia šanca prvej štyridsaťpäťmi­nútovky sa zrodila v 40. min, keď Čišovského bombu z 26 metrov Fülöp len s námahou zneškodnil. O minútu neskôr centroval z ľavej strany Buzsáky, gólman Senecký zaváhal, no Gera jeho chybu potrestať nedokázal.

Po zmene strán mohol poslať slovenský tím do vedenia Mintál, po zaváhaní súperových obrancov však poslal svoj volej nad bránku. V 49. min zahrával rohový kop Buzsáky, lopta sa dostala k Juhászovi a Slováci zachraňovali na bránkovej čiare. Podobná situácia o päť minút neskôr však už vyústila v úvodný gól stretnutia – roh tentokrát poslal do šestnástky Huszti a nikým nekrytý Gera zo štyroch metrov hlavou presne trafil ľavý horný roh Muchovej svätyne – 0:1.

Presne o desať minút sa Šesták postaral o vyrovnanie. Stredopoliarovi nemeckého Bochumu po presnej prihrávke zo stredu poľa nestačila dvojica súperových hráčov Vass – Vanczák, rýchlonohý ofenzívny záložník si poradil aj s Fülöpom a zo 14 metrov do prázdnej bránky zaznamenal svoj tretí presný zásah v najcennejšom drese – 1:1. V 71. min to zo 16 metrov opäť skúšal Šesták, Fülöp tentokrát zasahoval s istotou.

V zostávajúcom priebehu mali viac z hry Kocianovi zverenci – v 86. min nevyužil svoju šancu Mintál a v 90. min Šestákov volej po Saparovom vysunutí skončil mimo troch žrdí. Druhá minúta nadstaveného času priniesla ešte šancu Maďarska, Szélesiho center však Mucha dokázal vytlačiť na rohový kop.

Ján Kocian, tréner SR: „V prvom polčase sme nepodali dobrý výkon. Ťažko sme sa dostávali do tempa, naša hra bola plná nepresností. V druhom polčase sa to aj vďaka striedaniam otočilo. Začali sme hrať oveľa lepšie, prebrali sme aktivitu na naše kopačky a vytvorili sme si niekoľko šancí. Obaja brankári, Senecký i Mucha, sa svojej úlohy zhostili dobre. Ťažko však teraz hovoriť o tom, či ich povoláme aj na najbližší zápas s Islandom. Budem rád, keď v ďalšom stretnutí ukážeme takú hru, akou sme sa tu prezentovali po zmene strán.“

Péter Várhidi (tréner Maďarska): „Mohli sme vyhrať, ak by sme po našom góle využili aspoň jeden z viacerých protiútokov. Žiaľ, nevychádzala nám finálna prihrávka. Hnevá ma inkasovaný gól, zle sme pri ňom pokryli súperových útočníkov. Ani po vyrovnaní sme nezmenili rozostavenie, snažili sme sa hrať kombinačne a útočne a z toho vyplynula aj naša základná zostava. Bolo cítiť, že viacerí hráči nie sú po zimnej prestávke v optimálnej forme a pohode. Zápas sme nevyhrali len zásluhou vlastnej nepozornosti.“

Marek Mintál, kapitán SR: „Prvý polčas vôbec nebol podľa našich predstáv. Maďarom sme nechávali príliš veľa priestoru, strácali sme lopty, takže nás "prehrávali“. V druhom polčase sme sa výrazne zlepšili a zahryzli sme sa do súpera. Inkasovali sme však po štandardke, čo nás na chvíľu zabrzdilo. Našťastie sme rýchlo vyrovnali. Remíza je pre oba tímy spravodlivá a zaslúžená."

Ján Ďurica, ľavý obranca SR: „Ukázalo sa, že Maďari majú veľmi dobré mužstvo, technicky vybavené. Dosť nás atakovali pri našej rozohrávke, niekedy sme mali problémy sa cez nich dostať. Zápas to bol dosť vyrovnaný, takže remíza je namieste. Stále sa snažíme formovať nový tím, musíme si na seba zvyknúť. V týchto prípravných zápasoch pred kvalifikáciou sa musíme chytiť a musíme začať vyhrávať. Nemôžeme sa vyhovárať na to, že niekto je v príprave a niekto už hrá ligu, jednoducho aj do priateľských zápasov musíme ísť na sto percent. Tréner ma dnes posunul na ľavú obranu, ja osobne by som však bol radšej na stopérskom poste, na ktorý som viac zvyknutý. Vyberať si však nemôžem, všetko je to vecou trénera.“

Stanislav Šesták, autor vyrovnávajúceho gólu SR: „Hralo sa mi celkom dobre, hoci prvý polčas sa nám nevydaril. Gól sme dostali po štandardnej situácii, čomu by sme sa mali v budúcnosti vyhnúť. Podarilo sa mi streliť gól po brejku, ktorým sme len potvrdili, že sme po prestávke podali zlepšený výkon.“