Artmedia postúpila do Ligy majstrov!

Futbalisti Artmedie Bratislava postúpili do hlavnej súťaže Ligy majstrov po úspešnom penaltovom rozstrele na pôde Partizanu Belehrad! V normálnom hracom čase aj po predĺžení sa duel skončil 0:0. Artmedia je iba druhým slovenských klubom po 1. FC Košice (1997/98), ktorý si zahrá v hlavnej súťaži LM.

23.08.2005 22:46

Do Bratislavy zavítajú futbalové veľkokluby, Artmedia sa môže tešiť z vysokého finančného zisku. Za postup pribudne na jej konto v prepočte takmer 150 miliónov korún, ďalšie milióny z predaja televíznych práv a štedro sa platí aj za každý získaný bod. Artmedia je druhý slovenský klub, ktorý sa predstaví v exkluzívnej futbalovej spoločnosti. Predtým sa to pred ôsmimi rokmi podarilo hráčom 1. FC Košice.

Mená svojich súperov v základnej skupine hlavnej fázy Ligy majstrov sa Artmedia dozvie po žrebe vo štvrtok 25. augusta.

Partizan Belehrad – Artmedia Bratislava 0:0 po predĺžení, 3:4 na 11m
prvý zápas 0:0, postúpila Artmedia

• ŽK: 43. Mirkovič, 90.+ Lomič – 26. Borbély, rozhodovali: Stephen Graham Bennett – Kevin Pike, Roger East (všetci Angl.), 30 000 divákov
  • Partizan: Kralj – Emeghara, Djordjevič, Mirkovič, Lomič (106. Bajič) – Nadj, Tomič (77. Grubješič), Brnovič, Boya – Vukčevič, Odita (69. Radovič)
  • Artmedia: Čobej – Burák (112. Mikulič), Borbély, Debnár, J. Ďurica – Vaščák (95. F. Gomes), J. Kozák, P. Petráš, Halenár, Tchuř (55. P. Staňo) – Fodrek
  • Pokutové kopy:

Fodrek – 0:1, Nadj – 1:1, J. Kozák – nepremenil, Mirkovič – nepremenil, Halenár – 1:2, Bajič – 2:2, Gomes – nepremenil, Vukčevič – 3:2, Debnár – 3:3, Boya – nepremenil, J. Ďurica – 3:4, Brnovič – nepremenil

Futbalisti Artmedie úspešne zvládli úvodný očakávaný nápor domácich a prakticky celú prvú štvrťhodinu ich do žiadnej šance nepustili. Až potom si sériou drobných chybičiek na chvíľu skomplikovali situáciu, ale hráči majstra Srbska a Čiernej Hory prvý náznak šance nevyužili. V polovici prvého polčasu prišli chvíle domáceho Boyu. V 19. min prešiel cez Borbélyho, ale potom poslal loptu pozdĺž celého pokutového územia hostí do autu. O tri minúty neskôr po biliardovej akcii už mieril presne k ľavej žrdi Čobejovej bránky, ale slovenský gólman jeho zámer vystihol. Neprešla ani minúta a Čobej len končekmi prstov vytlačil center smerujúci na Boyovu hlavu na roh. V 31. min ešte pohrozil Tomič, ale lopta z jeho kopačky išla vedľa. Mimo bránku Artmedie lietali aj ďalšie pokusy domácich futbalistov, a tak do kabín odchádzali mužstvá za nerozhodného stavu 0:0.

Aj druhý polčas sa začal mohutným tlakom domácich. V 50. min sa dvakrát po sebe vyznamenal Čobej. Najskôr chytil hlavičku Emegharu, vzápätí pokazil radosť Tomičovi. V 52. min prišla strela aj medzi žrde Kraljovej bránky – z priameho kopu z 30 metrov trafil Vaščák. V 60. min opäť podržal slovenského šampióna Čobej, ktorý chytil veľmi dobre umiestnenú strelu Boyu z hranice pokutového územia. O osem minút neskôr ponúkol šancu nedôrazným odkopom Debnár, ale domáci to nevyužili. Dvadsať minút pred koncom riadneho hracieho času prudko zdiaľky vystrelil Tomič, Čobej iba vyrazil pred seba, v poslednej chvíli pred Boyom odkopol loptu do bezpečia J. Ďurica. V 85. min sa po skrumáži pred bránkou hostí odrazila lopta od hornej konštrukcie bránky, na bezgólovom stave sa však nič nezmenilo.

Už 28 sekúnd po začiatku predĺženia vytláčal Čobej Nadjov pokus z 22 m nad brvno svojej svätyne. V 98. min si nerozumeli domáci obrancovia s Kraljom, Halenár sa nečakane dostal k lopte, trafil však len vracajúceho sa gólmana domácich. Hra sa vyrovnala, ale trvalo to len do konca prvej časti predĺženia. V 110. min Radovič naservíroval ideálnu prihrávku Boyovi, ten však opäť mieril vedľa. Záver bol hektický, domáci mali obrovskú prevahu, ale bezgólový stav sa už nezmenil a rozhodovali pokutové kopy.

Penaltový rozstrel bol rovnako dramatický a vyrovnaný ako celý zápas. V druhej sérii najskôr Kralj vystihol smer Kozákovej strely, vzápätí Mirkovič namieril iba do žrde. Vo štvrtej sérii Gomes vystrelil nad, poslednú penaltu v piatej sérií však Boyovi Čobej vystihol. Rozhodla až šiesta séria striel zo značky pokutového kopu. Ján Ďurica bezpečne premenil, Brnovič však nedal a to rozhodlo o postupe Artmedie Bratislava do hlavnej súťaže.

Vladimir Vermezovič (tréner Partizanu Belehrad): „Veľmi ťažko sa mi rozpráva. My sme svoju veľkú šancu premárnili už v prvom zápase v Bratislave a tento dnešný výsledok nesieme ťažko a sme z neho smutní. Mali sme príležitosti, ale brankár Čobej bol výborný. Želám Artmedii veľa úspechov, nás čaká náročná práca.“

Vladimír Weiss (tréner Artmedie Bratislava): „Je to pre nás najväčší deň, niečo fantastické, úžasné. Domáci mali veľké množstvo šancí, ale my výborného brankára Čobeja. Boh stál pri nás, šťastie stálo pri nás. Vyhrať môže jeden a dnes sme to boli – aj keď na penalty – my. Ďakujem všetkým, súperovi za korektnú hru a všetkým divákom, ktorí boli na zápase.“

Juraj Čobej (brankár Artmedie): „Taký ťažký zápas som ešte v živote nehral. Teraz som však nielen unavený, ale predovšetkým šťastný. Tip mi nevyšiel, pretože som si myslel, že dáme gól a postúpime po remíze 1:1. Postúpili sme však, a tak je radosť obrovská. Pred šiestou penaltou som presvedčil sám seba, že ju musím chytiť a vyšlo mi to. Je to obrovský úspech.“

Ján Kozák (stredopoliar Artmedie): „Predtým, než som šiel zahrávať pokutový kop, som bol pokojný a hoci mi to nevyšlo, stále som veril, že to ešte môžeme obrátiť a vyhrať. Keď sa pýtate na porovnanie s mojím otcom, dá sa povedať, že týmto úspechom som sa mu vyrovnal. Treba však ešte v hlavnej súťaži pridať aj nejaký bodík, aby som ho predstihol. Do skupiny si želám určite nejakého atraktívneho súpera, v tejto chvíli je mi jedno, kto to bude.“

Ján Ďurica (obranca Artmedie): „Je to fantastický pocit. Celá atmosféra a všetko to, čo sprevádzalo tento duel, bolo úžasné. Ďakujem všetkým, ktorí nás podporovali. Bolesť v členku som veľmi necítil, mal som to opichané, začína ma to pobolievať až teraz po zápase.“