Žilina konečne na jar vyhrala

V 24. kole I. futbalovej ligy prehrala Dubnica s lídrom z Trnavy 0:2, Nitra zdolala Inter 1:0 a Púchov si poradil s Trenčínom 2:1, hoci prvý gól dali hostia. Žilina zaznamenala prvé jarné víťazstvo - doma zdolala Banskú Bystricu 2:0. Artmedia sa s Ružomberkom stretne v nedeľu o 10.30.

25.03.2006 17:00 , aktualizované: 19:40
Dubnica - Trnava Foto:
Trnava si v sobotu odniesla všetky body z Dubnice. Na snímke súboj Trnavčanov Martina Poljovku (vľavo dole) a Andreja Filipa (uprostred) s Dubničanom Erikom Grendelom (vpravo).

I. futbalová liga – 24. kolo

MŠK Žilina – Dukla Banská Bystrica 2:0 (2:0)

• Góly: 12. Švestka, 19. Šesták. Rozhodoval: Richtárik, ŽK: Štrba, Švestka – Svintek, Vyskoč, Ďuriš, Gibala, 2325 divákov
  • MŠK Žilina: Perniš – Krško (59. Belák), Švestka, Vomáčka, Pekarík – Tesák, Štrba, Porázik, Jež (77. Vršič) – Nemec (70. Straka), Šes­ták
  • Dukla Banská Bystrica: Zajac – Libič, Wozniak, Veselý, Kunzo – Pančík, Svintek (32. Ďuriš, 84. Gibala), Bažík, Velický (75. Očovan), Vyskoč – Semeník

Po úvodnom oťukávaní sa v 12. minúte otvoril skóre stretnutia obranca Švestka, ktorý hlavou zo stredu 16-tky zúžitkoval Tesákov priamy kop. O štyri minúty neskôr domáci Porázik hlavičkoval len do Zajaca, no druhý gól nenechal dlho na seba čakať, keď už v 19. minúte dlhým pasom vysunul Šestáka Porázik, hosťujúci brankár Zajac pri vybehnutí zaváhal a žilinský útočník dlhým lobom rozvlnil bystrickú bránku. Hostia na inkasovaný gól odpovedali v 26. minúte rýchlym protiútokom, keď sa z pravej strany rútil sám na Perniša Vyskoč, ale technická strela minula domácu bránku. O minútu neskôr opäť Vyskoč po rohovom kope v dobrej pozícii nedosiahol na centrovanú loptu. V poslednej minúte prvého polčasu mohol Nemec skórovať, ale vo vyloženej šanci, keď brankár Zajac podbehol dlhý center, netrafil prázdnu bránku. V úvode druhého polčasu opäť sa Nemec dostal v skrumáži pred Zajacom do výhodnej pozície, lopta už letela do bránky, ale Veselý ju pred brankovou čiarou odkopol do poľa. Postupom pribúdajúceho času hostia prebrali iniciatívu, hlavne Bažíkovou aktivitou, ktorý v 64. minúte po priamom kope našiel v 16-tke Žiliny Veselého, ale jeho gólovú hlavičku Perniš bravúrne zneškodnil. O minútu neskôr opäť dvojica Bažík-Veselý predviedla podobnú akciu a tentokrát strela z hlavy Veselého letela nad Pernišovu bránku. Žilinčania mohli svoje víťazstvo poistiť v samotnom závere, ale striedajúci Straka v dobrej pozícii ešte prihrával Šestákovi, no ten netrafil opustenú bystrickú bránku.

Marjan Vlak, tréner Žilina: „Chcem poďakovať mužstvu hostí za korektné stretnutie, ktoré malo dva rozdielne polčasy. V prvom sme hrali dobre, dokázali sme sa presadiť aj gólovo, s druhým polčasom nemôžem byť spokojný, z nepochopiteľných dôvodov sme nehrali tak akoby sme mali, iniciatívu sme prenechali súperovi. Mohli sme upokojiť situáciu strelením tretieho gólu, ku ktorému sme boli blízko na konci prvého a na začiatku druhého polčasu, napriek tomu sme si víťazstvo zaslúžili.“

Dušan Radolský, tréner Banskej Bystrice: „Gratulujem domácim k víťazstvu, ale my proti takému súperovi akým je Žilina nemôžeme vstupovať do zápasu tak ako sme vstúpili. Rýchle góly Žiliny nás zaskočili hlavne ten druhý, ktorý sme inkasovali po hrubej chybe obrany. V druhom polčase sme zvýšili aktivitu, chceli sme ešte niečo s výsledkom urobiť, no bez streleného gólu nemôžeme byť úspešní.“

ZTS Dubnica – Spartak Trnava 0:2 (0:1)

• Góly: 23. Ujlaky, 86. Blaha. Rozhodoval: Olšiak, ŽK: Pleva, Holec – V. Labant, 4800 divákov
  • ZTS Dubnica: Holec – Pleva, Adámik, Kopačka, Jonáš – Ižvolt, Bruško, Držík (90. Švikruha), Grendel (62. Kuzma) – Adam (62. Filo), Kiška
  • Spartak Trnava: Lipčák – Filip, Poljovka, Čvirik, Husár – Ďuriš (61. Semanko), Ujlaky, Kopúnek, V.- Labant (78. Kriss) – Blaha, Kožuch (86. Hrabal)

Dubničania sa zo začiatku nesmelo zastreľovali na Lipčáka, chýbalo im dôraznejšie zakončenie a často aj finálna prihrávka. V 23. minúte nedal šancu Holecovi Ujlaky, ktorý využil rýchly brejk Kožucha. Tento moment udal tón ďalšiemu priebehu zápasu. Pokým hostia mohli pokojne hrať svoju hru, domáci, v snahe otočiť, museli pridať. Pomôcť k tomu mali aj striedajúci Filo a Kuzma, ktorí naozaj priniesli do hry pozitíva, ale príležitosti Dubnice zostávali naďalej bez gólového efektu. Naopak, skúsená Trnava neprepásla ani ďalšiu šancu a v 86. minúte využil priamy kop hlavou Blaha.

Peter Gergely, tréner Dubnice: „Dobrý ligový zápas, ktorého hra sa musela divákom páčiť. Rozhodol prvý gól, dovtedy mali oba tímy len náznaky príležitostí na skórovanie. Chceli sme zápas otočiť, aspoň vyrovnať, no nič sme nevyužili, a keďže futbal sa hrá na góly, súper zaslúžene získal tri body.“
Jozef Adamec, tréner Spartaka: „Obaja súperi predviedli disciplinovanú snahu o víťazstvo počas 90 minút. Trnava bola o poznanie lepšia v koncovke a kontrole hry. Hráči nešetrili silami, plnili si úlohy, dali sme dva góly a v pre nás dobrom futbalovom prostredí zaslúžene vyhrali.“

FC Nitra – Inter Bratislava 1:0 (1:0)

• Góly: 33. Rák. Rozhodoval: Mriglot, ŽK: Demo, Čeman, Hrnčár – Šedivý, Hodek, 966 divákov
  • Nitra: Senecký – E. Hrnčár, Szórád, Čemal, Leško – Bališ, Demo (63. Štajer), M. Farkaš, Nečas – Dobiáš (70. Kubenko), Rák (90.+ P. Farkaš)
  • Inter: Bernady – Drahno, Šedivý, R. Kunzo, Matovič (66. Baláž) – Dirnbach (79. Paulík), Pečálka, Brezík, Bončo (66. Tomčák) – Šlahor, Hodek

V prvej polhodine sa veľa zaujímavého neudialo, zaujala „len Bališom zle riešená situácia“. V 33. minúte najprv Hrnčár z priameho kopu natiahol Bernadyho a o pár sekúnd sa domáci dočkali – z pravej strany našiel Bališ nakopnutou loptou kanoniera Ráka a ten nádhernými nožničkami prekonal brankára Interu. O 5 minút mohlo byť vyrovnané, no gólovú šancu Hodeka po rohu zmaril Senecký. V 67. minúte Szórád dlhou prihrávkou našiel Ráka, ten dal Bernadymu aj jasle, no lopta skončila len na žrdi. Päť minút pred koncom mohli hostia opäť vyrovnať, no Kunzov priamy kop Senecký vyrazil a následná Brezíkova hlavička skončila len na brvne. V poslednej minúte mohli Nitrania svoje víťazstvo poistiť, no Bališov center poslal Nečas nad bránku a tak v sotva priemernom stretnutí rozhodol o troch bodoch jediný jarný strelec Nitry.

Ivan Galád, tréner Nitry: „Poraziť dnešný Inter je umenie, všetci môžeme byť radi, že máme v mužstve Ráka, ktorý opäť rozhodol stretnutie. Kvalitu hry dnes ovplyvnilo "pieskovisko“, viac som však čakal od striedajúcich hráčov.„
Karol Brezík, tréner Interu: "Som rád, že domáci urobili maximum preto, aby sa dnes vôbec dalo hrať. Obidve mužstvá bojovali a prehra je pre nás možno krutá, túžili sme totiž po lepšom výsledku. Mám taký pocit, že sa od nás v poslednom čase odvracia aj šťastie.“

Matador Púchov – AS Trenčín 2:1 (0:1)

• Góly: 61. Salata, 83. Majerník – 12.Prekop. Rozhodoval: Chmura, ŽK: Salata – Lietava, Baranayi, 1053 divákov.
  • Matador Púchov: Valach – Salata, Németh, Brisuda, Jambor (46. Mráz) – Hricko, Vavrík (46. Prokeš), Ďurica, Chovanec (78. Majerník) – Demjan, Jelšic
  • AS Trenčín: Volešák – Pastva, Palša, Mičenec, Szukálek – Seman, Prekop, Horváth (46. Štyvar) – Baranayi, Fabuš, Lietava (46. Kamenský)

Domáci potrebujú bodovať, preto začali s vervou a už v 9. minúte Jelšic premárnil ideálnu šancu. O tri minúty neskôr po hrubých chybách domáceho Jambora a Hricku Prekop prudkou strelou získal pre hostí vedenie. V 44. minúte domáci Demjan neuspel v samostatnom ataku na bránku Volešáka. Už od začiatku 2. polčasu sa hostia začali obávať o výsledok a domáci v 61. minúte gólom Salatu po skrumáži aj vyrovnali. Po prestriedaní hráčov mali domáci jasnú prevahu a v 83. minúte po centri Mráza im Majerník zblízka získal vedenie. Hostia po dobrom výkone v prvom polčase v druhom prepustili hru domácim, ktorí využili príležitosť a najmä za výkon v druhej časti si víťazstvo zaslúžili.

Pavel Vrba, tréner Púchova: „Prvý polčas sme zahrali veľmi zle. Druhý lepšie, hlavne po prestriedaní. Boj o záchranu nevzdávame, každý zápas je iný. Som rád, že sme získali tri body a bojujeme ďalej.“
Karol Marko, tréner Trenčína: „Začali sme výborne, prvý polčas bol náš. V druhom sme museli improvizovať striedaním Horvátha, hráči sa s tým nevysporiadali a aj preto sme prehrali.“