Holandský a dánsky sen sa na ukrajinských trávnikoch rozplynul. Nemecký a portugalský pokračuje. Ďalšími dvomi štvrťfinalistami európskeho šampionátu sú futbalisti Nemecka a Portugalska.

17.06.2012 22:51 , aktualizované: 23:25
Cristiano Ronaldo Foto:
Gólová radosť Cristiana Ronalda.

Zverenci Joachima Löwa zdolali v nedeľu v Ľvove Dánov 2:1. Rovnakým výsledkom sa skončilo aj meranie síl v Charkove, kde odchádzal z trávnika smutný jeden z najväčších favoritov turnaja z Holandska. Naopak, úsmevy žiarili na perách partie okolo hviezdneho Cristiana Ronalda.

Práve portugalský kapitán bol ústrednou postavou včerajšieho večera. Krídelník Realu Madrid hodil za hlavu všetku kritiku z minulých dní a bol to práve on, kto poslal Portugalsko do štvrťfinále. Cez obranu Berta van Marwijka sa presadil dvakrát (v závere mohol dokonca zavŕšiť hetrik, ale jeho strela skončila na žrdi) a otočil tak zápas, v ktorom Portugalčania prehrávali od 11. minúty po presnom zásahu Rafaela van der Vaarta.

Zápas Portugalsko – Holandsko vo videoskratke

Pre Ronalda to boli prvé dva góly na turnaji a umlčal tak neprajníkov, ktorí ho po nepremenených šanciach z predošlých dvoch duelov posielali k psychológovi. Práve vďaka nemu sa nemuseli zverenci Paula Benta spoliehať na pomoc Nemcov.
Tí sa stali s plným počtom bodov suverénnym víťazom B-skupiny.

V súboji s Dánmi sa ujali vedenia už v 19. minúte. Po troch góloch Gómeza z predošlých dvoch duelov sa konečne strelecky presadil aj iný nemecký hráč. Stal sa ním Podolski. Nádej vrátil Dánom o päť minút Krohn-Dähli, ale na viac sa už severania nezmohli. Práve naopak, desať minút pred koncom rozhodol o troch bodoch pre vicemajstrov Európy Bender.

Zápas Dánsko – Nemecko vo videoskratke

Nemci si v boji o semifinále zmerajú sily s Grékmi. Portugalčania vyzvú Čechov. Bude sa tak opakovať ich vzájomný štvrťfinálový zápas na európskom šampionáte z roku 1996. V Anglicku sa tešili po Poborského parádnom lobe Česi, ktorí napokon dokráčali až do finále.

Naopak, najhorší európsky šampionát majú za sebou Holanďania. Vicemajstri sveta si pripísali po prvýkrát v histórii na záverečnom turnaji tri prehry v skupine – zakaždým o gól.

B-skupina (Charkov/Ukr.):

Portugalsko – Holandsko 2:1 (1:1)

• Góly: 28. a 74. Cristiano Ronaldo – 11. Van der Vaart, ŽK: 90.+ Joao Pereira – 51. Willems, 69. Van Persie, rozhodovali: Rizolli – Faverani, Stefani (všetci Tal.), 37 445 divákov
  • Portugalsko: Rui Patrício – Joao Pereira, Pepe, Bruno Alves, Fábio Coentrao – Raul Meireles (72. Custódio), Miguel Veloso, Joao Moutinho – Nani (87. Rolando), Hélder Postiga (64. Nélson Oliveira), Cristiano Ronaldo
  • Holandsko: Stekelenburg – Van der Wiel, Mathijsen, Vlaar, Willems (67. Afellay) – N. de Jong, Van der Vaart – Robben, Sneijder, Van Persie – Huntelaar