Slováci nestačili na Ugandu. Takéto zápasy potrebujeme, vraví Kozák

Slovenskí futbaloví reprezentanti neuspeli v prvom vystúpení v kalendárnom roku 2017. Zverenci trénera Jána Kozáka prehrali s hráčmi Ugandy 1:3 v nedeľňajšom medzištátnom prípravnom stretnutí v rámci herného sústredenia v Spojených arabských emirátoch.

08.01.2017 18:46 , aktualizované: 20:50
Ján Kozák Foto: ,
Tréner slovenskej reprezentácie Ján Kozák.
debata (4)

Na Armed Forces Stadium v Abú Zabí strelil africký tím dva góly už v úvodnej štvrťhodine, keď skórovali Moses Oloya a Farouk Miya. Hoci po zmene strán znížil stopér MŠK Žilina Denis Vavro, gólovú poistku pre Uganďanov pridal v 77. min hlavou striedajúci Geoffrey Massa. Slováci nie sú v Abú Zabí v najsilnejšom zložení, v 23-člennom kádri dostali priestor predovšetkým hráči z najvyšších domácich dlhodobých súťaží (17 futbalistov je zo slovenskej Fortuna ligy, štyria z poľskej Ekstraklasy a po jednom hráčovi z najvyššej českej súťaže a nórskej Eliteserien).

Naopak pre Ugandu s najsilnejším výberom je to príprava na vrcholné podujatie na „čiernom“ kontinente – Africký pohár národov, ktorý bude v dňoch 14. januára – 5. februára v Gabone.

Na Slovensko čaká v rámci pobytu v SAE ešte jeden neoficiálny prípravný súboj proti Švédsku, ktorý sa odohrá ako duel ligových výberov oboch krajín vo štvrtok 12. januára o 13.45 h SEČ v Abú Zabí na štadióne Zayed Sports City.

Medzištátny prípravný futbalový zápas – nedeľňajší výsledok:

Slovensko – Uganda 1:3 (0:2)

• Góly: 56. D. Vavro – 5. Oloya, 14. Miya, 77. G. Massa, ŽK: 12. Hassan Mawanda Wasswa, 36. Shaban (obaja Uganda)
  • Slovensko: Šulla (46. A. Jakubech) – J. Kotula (46. M. Šulek), D. Vavro, M. Králik, Holúbek – Bukata (70. Káčer), Gergel (70. T. Huk), Škvarka – F. Oršula (85. P. Šafranko), T. Malec (70. Guba), Hlohovský
  • Uganda: Odongkara – N. Wadada (63. D. Iguma), Hassan Mawanda Wasswa (46. Jjuko), T. Awanyi, J. Ochaya – Oloya (46. G. Massa), T. Mawejje, Geoffrey Kizito, Luwagga Kizito (82. Walusimbi) – Shaban (62. Aucho), Miya (62. Y. Sentamu)

Futbalisti Slovenska v neobvyklom zložení s desiatimi debutantmi v základnej zostave začali nedeľňajšie stretnutie opatrne. Naopak Uganďania sa na Štadióne armádnych síl v Abú Zabí výborne pohybovali, mali rýchly prechod do útoku a svoje akcie aj presne zakončili – po pätnástich minútach viedli 2:0. Najskôr pekne prenikol Moses Oloya z vietnamského klubu FC Hanoj, zasekol si Holúbeka a ľavačkou ideálne trafil do vzdialenejšieho rohu Šullovej bránky. Následne síce Slováci odpovedali hlavičkou Gergela, ale z gólu sa tešil opäť africký protivník. V 14. min sa zblízka presadil ďalší legionár Farouk Miya, ktorý pôsobí v belgickom Standarde Liége. Futbalisti SR chceli čosi urobiť s nepriaznivým stavom, ale šance z ich strany neprichádzali. Až v 27. min vysoký útočník Malec vyskúšal pozornosť Odongkaru. Potom sa predviedol Luwagga Kizito, ale jeho individuálny prienik autor druhého gólu Miya tentoraz zakončil nepresne. Šulla zlikvidoval na konci prvého polčasu pokus Wadadu.

Po zmene strán dal o sebe vedieť najlepší kanonier Fortuna ligy Filip Hlohovský, ale ani krídelník MŠK Žilina nestrelil kontaktný gól. Ten sa podaril až jeho klubovému spoluhráčovi z obranných radov Denisovi Vavrovi, ktorý po rohovom kope a Odongkarovom vyrazení napálil v 56. min loptu do ugandskej siete – 1:2. K hernému či výsledkovému obratu od slovenských futbalistov však neprišlo, hoci tréner Ján Kozák dal v druhom polčase príležitosť až šiestim novým hráčom. Afričania, ktorých vedie z lavičky srbský tréner Milutin Sredovjevič, ešte prikrášlili výsledok. V 77. min sa po štandardnej situácii presadil hlavou Geoffrey Massa z juhoafrického klubu FC Baroka a prekonal tiež striedajúceho gólmana SR Adama Jakubecha. Slovensko si v zápasovej ouvertúre roka 2017 pripísalo dvojgólovú prehru.

Ján Kozák (tréner SR): „Som prekvapený, že sa zápas hral vo fantastickej atmosfére, prišlo veľa ľudí. Duel mal dobré tempo, až nezvyčajne dobré na prípravné stretnutie. Je vidieť, že hráči Ugandy sú vo finálnej fáze prípravy na Africký pohár národov. Dnes sme nezvládli najmä úvod zápasu, kde bol súper lepší v rýchlosti, protiútokoch, ktoré sme nezachytili. Dostali sme dva góly. Druhý polčas bol z našej strany iný – lepší. Dali sme kontaktný gól, čo nám veľmi pomohlo. V ďalšom priebehu bol zápas vyrovnaný, možno s našou menšou prevahou. Ukázali sme aj pekné futbalové veci. Potom sme však inkasovali tretí gól po štandardke, ktorý rozhodol. Nerád by som hodnotil našich hráčov, každý je v tejto fáze inak pripravený. Navyše prvýkrát hrali spolu v takomto zložení. Takéto zápasy však je potrebné hrať, aby sme sa posúvali vyššie.“

Roman Gergel (stredopoliar SR): „Na začiatku sa ukázala trochu naša nezohranosť. Prvých 25 či 30 minút sme sa nevedeli kombinačne nájsť, ugandský súper to využil a strelil dva góly. Potom sme však mali aj dobré veci, chýbala finalizácia. Po zmene strán sa nám podarilo streliť kontaktný gól. Myslel som si, že aj vyrovnáme, ale naopak – inkasovali sme. Potom sa už hralo ťažko. Hráči Ugandy boli fyzicky i rýchlostne veľmi dobrí. Myslím si, že hlučné povzbudzovanie súpera ich fanúšikmi nám nerobilo problémy, nezväzovalo nám to nohy, sme profesionáli. Verím, že v zápase so Švédskom to bude z našej strany lepšie.“

Adam Jakubech (brankár SR): „Tešil som sa na tento zápas, bol môj prvý v reprezentačnom drese. Bohužiaľ, škoda výsledku, nevyhrali sme. Taký je však futbal. V prvom polčase mi bolo Miša Šullu v bránke aj ľúto a nezávidel som mu: veľa práce nemal, dostal dva góly, za ktoré však nemohol.“

Martin Bukata (stredopoliar SR): „V prvom rade som veľmi šťastný, že som dostal šancu v základnej zostave. Veľmi som sa na tento zápas tešil, užil som si ho. Dali sme do toho proti Ugande všetko a mrzí nás, že sme to nezvládli. Začali sme zle, robili hlúpe chyby. Aj za stavu 0:2 sme si však hovorili, že bojujeme jeden za druhého a dáme hlavy hore. Chceli sme zvrátiť nepriaznivý stav. Uganďania boli veľmi dynamickí, zohratí, dobre pripravení, ukázala sa ich kvalita.“