Weissovci remizovali na Islande 1:1

Slovenskí futbaloví reprezentanti remizovali v prípravnom stretnutí v Reykjavíku s domácim islandským výberom 1:1 (0:1). O úvodný presný zásah stretnutia sa postaral útočník francúskeho OSC Lille Róbert Vittek, ktorý skóroval strelou z hranice pokutového územia. Vyrovnávajúci gól Islanďanov zaznamenal v 60. min obranca Kristján Sigurdsson.

12.08.2009 23:07
Slovensko - Grécko, Vittek Foto:
O jediný gól Slovenska sa postaral Róbert Vittek.

V generálke na dôležité septembrové kvalifikačné dvojstretnutie o postup na budúcoročné majstrovstvá sveta v Juhoafrickej republike proti Česku a v Severnom Írsku zverenci Vladimíra Weissa st. herne rozhodne nesklamali, no nepremenené gólové príležitosti ich môžu mrzieť. Slováci odohrali zápas s čiernymi páskami na ramenách na počesť obetí, ktoré si vyžiadala tragédia v bani v Handlovej.

Island – Slovensko 1:1 (0:1)

• Góly: 35. Vittek – 60. K. Sigurdsson, rozhodovali: Christoffersen – Malmberg, Hummelgaard (všetci Dán.), 5099 divákov
  • Island: Gunnleifsson – Steinsson, K. Sigurdsson, Jónsson (50. A. E. Gunnarsson), I. Sigurdsson – Pálmason (89. Björnsson), B. Gunnarsson, Skúlason, Hallfredson – Helguson (86. Jóhannsson), Gudjohnsen (77. Gíslason)
  • Slovensko: J. Mucha ml. (46. D. Perniš) – Pekarík, Cs. Horváth (54. M. Petráš), Zabavník, M. Čech (79. Kopúnek) – Karhan – Šesták, J. Kozák ml. (46. Hološko), Hamšík, Stoch (46. Jendrišek) – Vittek (63. Weiss ml.)

Prvú gólovú príležitosť si vytvorili domáci futbalisti. V 6. min po pravom krídle unikol Steinsson a jeho následný center narobil veľké problémy slovenskej obrane na čele s kapitánom Karhanom, ktorý neodkopol loptu do bezpečia. Dobiedzajúci Helgusson sa následne nedostal k zakončeniu. V 11. min sa Čechov zblokovaný center odrazil až k úplne voľnému Jánovi Kozákovi ml., jeho volej z vnútra pokutového územia však smeroval vysoko nad bránku.

V 13. min si loptu v strede poľa prebral Karhan, dostal sa s ňou až pred súperove pokutové územie a nebezpečne vystrelil. Jeho pokus vyrazil islandský brankár Gunnleifsson len pred seba a loptu na rohový kop odvrátil jeden z domácich obrancov. Na následný roh Miroslava Stocha najvyššie vyskočil Stanislav Šesták, jeho hlavičku krásnym zákrokom na bránkovej čiare zneškodnil domáci gólman. V 34. min to skúšal odvážnou hlavičkou z hranice pokutového územia islandský útočník Helguson. Jeho pokus však smeroval približne dva metre vedľa pravej žrde Muchovej svätyne. O minútu neskôr sa však už tešili Slováci z vedúceho gólu. Jediný vysunutý hrot hostí Róbert Vittek si spracoval loptu a peknou strelou z 20 metrov prekonal Gunnleifssona – 0:1. V 40. min krásnu kombinačnú akciu na jeden dotyk po osi Pekarík, Vittek, Hamšík, Šesták zakončil posledne menovaný. V ceste za bránkovú čiaru zabránil lopte len teč jedného z domácich obrancov. Prvý polčas uzavrel nebezpečnou skákajúcou strelou útočník anglického druholigového klubu Queens Park Rangers Heidar Helguson.

Do druhého polčasu vstúpili aktívnejšie domáci hráči. V 53. min nebezpečne hlavičkoval striedajúci Aron Einar Gunnarsson. V 55. min zastavil pokus Gudjohnsena z približne štyroch metrov na bránkovej čiare Zabavník. Slováci odpovedali o dve minúty neskôr, no Vittekovu strelu zo stredu pokutového územia zblokovala domáca obrana. Presne po hodine hry však zverenci Vladimíra Weissa st. už nemali šťastie. Po rohovom kope poslal loptu za chrbát striedajúceho slovenského gólmana Dušana Perniša Kristján Sigurdsson – 1:1. V 71. min sa predral do súperovej šestnástky rýchlonohý Filip Hološko, no miesto strely zbytočne volil prihrávku na Šestáka, ktorý mal problém so spracovaním lopty a islandská defenzíva mu nedala dostatok času na zakončenie.

V 78. min dokázal Vladimír Weiss ml. oprávnenosť svojej premiérovej nominácie do seniorského tímu. Vypichol loptu váhajúcemu domácemu kapitánovi B. Gunnarssonovi, ponúkol nezištnú prihrávku úplkne voľnému Šestákovi, no ten si loptu zbytočne zasekol a zo šance napokon nebolo nič. Za zmienku ešte stojí šanca Filipa Hološka v nadstavenom čase. Súperi sa napokon rozišli spravodlivou remízou 1:1.

Povedali po zápase:

Vladimír Weiss st. (tréner Slovenska): „Nie som spokojný s predvedenou hrou ani s výsledkom. Sme sklamaní, lebo sme chceli vyhrať. Mali sme hrať v lepšom tempe, dôslednejšie. Zápas bol z nášho pohľadu dobre rozbehnutý. Viedli sme 1:0 a mali sme aj ďalšiu veľkú šancu. Keby sme ju premenili, výsledok by bol určite iný. Upozorňoval som hráčov na súperove štandardky. Pri jednej z nich sme urobili chybu a inkasovali sme. Vieme hrať aj lepšie. Svojím výkonom ma potešili len Ján Mucha ml. a Rado Zabavník.“

Ján Mucha ml. (brankár SR): „Hrali sme disciplinovane, nepúšťali sme domácich do šancí. Viedli sme o gól, mohli sme pridať aj ďalší. Keby sa nám to podarilo, určite by sa zápas vyvíjal inak. Chytal som v prvom polčase, v ktorom som neinkasoval, som spokojný so svojím výkonom.“

Stanislav Šesták (stredopoliar SR): „V stretnutí som mal dve veľké príležitosti. Škoda, že sa mi ich nepodarilo premeniť. Verím, že mi to tam padne inokedy, v dôležitejšom – kvalifikačnom zápase. V prvom polčase sme hrali lepšie ako v druhom. Pozitívum stredajšieho stretnutia vidím v tom, že chyba z našej strany prišla v prípravnom zápase a nie v kvalifikačnom dueli.“

Róbert Vittek (útočník SR): „S výsledkom nie som spokojný. Vytvorili sme si dostatok šancí na to, aby sme zvíťazili. Proti silnejším Čechom by nám predvedený výkon určite nestačil. Budeme sa musieť zlepšiť, ak chceme postúpiť na budúcoročné majstrovstvá sveta v Juhoafrickej republike.“

Csaba Horváth (stopér SR): „Chceli sme vyhrať. Škoda, že sme inkasovali. Môj debut v reprezentácii som si predstavoval inak. Spolupráca s chalanmi na ihrisku bola absolútne v poriadku. Pri jednom zo súbojov ma zabolelo koleno. Dúfam, že to nie je nič vážne.“

Filip Hološko (útočník SR): „Bol by som spokojný so svojím výkonom, keby sa mi podarilo skórovať. Škoda inkasovaného gólu zo štandardky. Mali sme zvíťaziť. Prípravný zápas nie je taký dôležitý ako stretnutie proti Čechom, nehralo sa predsa o body.“