Rangers postúpili, Šebo si nezahral

Futbalisti škótskeho klubu Glasgow Rangers postúpili do osemfinále Pohára UEFA, keď v domácom prostredí zmazali stratu s Hapoel Tel Aviv a po triumfe 4:0 idú ďalej. Slovenský reprezentant v mužstve jazdcov Filip Šebo presedel celý zápas len na lavičke náhradníkov.

22.02.2007 21:45 , aktualizované: 23:31

Pohár UEFA, odvety šestnásťfinále:

• Glasgow Rangers – Hapoel Tel Aviv 4:0 (2:0) - prvý zápas 1:2, do osemfinále postupuje Glasgow Rangers

Góly:
    24. a 73. B. Ferguson, 35. Boyd, 90.+ Adam, rozhodoval: Matteo Simone Trefoloni (Tal.)

Filip Šebo (Rangers) presedel celý duel na lavičke náhradníkov

Strojcom vysokej výhry sa stal hlavne kapitán Ferguson, ktorý sa trafil hneď dvakrát. Slovenský futbalista Filip Šebo si teda opäť nezahral, keď ho nový tréner Rangers Smith nepostavil na zápas v Izraeli a rovnaké rozhodnutie učinili aj v Glasgowe.

• Ajax Amsterdam – Werder Brémy 3:1 (1:1) – prvý zápas 0:3, do osemfinále postupuje Werder Brémy

Góly: 4. Leonardo, 60. Huntelaar, 74. Babel – 14. Almeida

V ofenzívne ladenom súboji nestačili hráčom Ajaxu Amsterdam proti Werderu Brémy ani tri góly. Nemecký zástupca si totiž priviezol do hlavného mesta Holandska pohodlný náskok 3:0, ktorý si udržal. Klub s najlepšie pracujúcou mládežou na svete sa síce ujal rýchleho vedenia, no všetky nádeje Ajaxu pochoval v 14. minúte Almeida. Ajax v tom čase totiž na postup potreboval streliť ďalšie štyri góly, čo sa mu podarilo len na 50%.

• AZ Alkmaar – Fenerbahce Istanbul 2:2 (0:2) – prvý zápas 3:3, do osemfinále postupuje AZ Alkmaar

Góly: 63. Martens, 86. Opdam – 21. Metin, 34. Alex.

Ako prvý si postup do osemfinále Pohára UEFA vybojovali futbalisti holandského Alkmaaru, ktorí v 3. kole vyradili turecký Fenerbahce Istanbul. Postupový gól strelil v 86. minúte obranca Opdam, pričom ešte po hodine hry mali hostia pohodlný náskok 2:0. Ten však neudržali, keď sa najskôr presadil záložník, ktorý v dvojzápase strelil celkovo tri góly, a štyri minúty pred koncom pri obrovskom tlaku momentálne tretieho tímu najvyššej holandskej súťaže spomínaný Opdam.

• AS Nancy – Šachťor Doneck 0:1 (0:0) - prvý zápas 1:1, do osemfinále postupuje Šachťor Doneck

Gól: 70. Fernandinho.

Prvá bodová strata na vlastnom štadióne v tohtoročnej edícii Pohára UEFA pripravila hráčov Nancy o účasť medzi 16 najlepších tímov. Dvanásty tím Ligue 1 nedokázal využiť sľubný výsledok 1:1 z Ukrajiny, kde remizoval s tamojším Šachťorom Doneck, a po zásahu Luis Fernandinha, z mužstva majstra krajiny východného suseda Slovenska, Nancy z ďalších bojov vypadlo.

• Blackburn Rovers – Bayer Leverkusen 0:0 - prvý zápas 2:3, do osemfinále postupuje Bayer Leverkusen

Neschopnosť strelcov Blackburnu stála anglický klub postup, keď po prehre v Leverkusene 2:3 nestrelil jedenásty tím Premier League „farmaceutom“ ani gólik a po remíze vypadáva. Domáci pritom mali viacero šancí, no tak Benny McCarthy, ako aj striedajúci Shabani Nonda svoje tutovky zahodili.

• Dinamo Bukurešť – Benfica Lisabon 1:2 (1:0) - prvý zápas 0:1, do osemfinále postupuje Benfica Lisabon

Góly: 23. C. Munteanu – 50. Anderson, 64. Katsouranis

Osemfinále Pohára UEFA si zahrajú aj futbalisti Benfiky Lisabon, ktorí si postup zebezpečili po dvoch víťazstvách nad rumunským zástupcom z Bukurešte – Dinamom. Do vedenia sa síce dostali domáci hráči, no skúsenejší a favorizovaní Portugalčania odpovedali po zmene strán dvoma presnými zásahmi, čo im bohate stačilo.

• Maccabi Haifa – CSKA Moskva 1:0 (1:0) - prvý zápas 0:0, do osemfinále postupuje Maccabi Haifa

Gól: 14. Colautti

Prekvapenie sa zrodilo na účet víťaza súťaže z roku 2005, moskovský CSKA. Ruskí futbalisti po domácej remíze s izraelským klubom Maccabi Haifa nestačili pri pobreží Stredozemného mora na zástupcov židovského štátu a zásluhou útočníka Colauttiho, ktorý sa presadil v 14. minúte, z ďalších bojov vypadli.

• FC Sevilla – Steaua Bukurešť 1:0 (1:0) – prvý zápas 2:0, do osemfinále postupuje FC Sevilla

Gól: 45.+ Keržakov

Obhajca víťazstva v Pohári UEFA FC Sevilla postupuje medzi šestnásť najlepších tímov bez väčších problémov, keď si so Steauou Bukurešt poradil po triumfe na ihrisku súpera (2:0) aj v domácom prostredí – 1:0. Jediný gól strelil v tretej minúte nadstaveného času prvého polčasu ruský útočník Keržakov.

• Paríž St. Germain – AEK Atény 2:0 (1:0) – prvý zápas 2:0, do osemfinále postupuje Paríž St. Germain

Góly: 42. Frau, 90.+ Mendy (11 m)

Po dvojgólovom víťazstve na trávniku AEK Atény sa zrodil rovnaký výsledok aj v Paríži. Klub St. Germain tak po jednoznačnom skóre z dvojzápasu 4:0 postupuje do ďalších bojov. Účet stretnutia otvoril v závere prvého dejstva Frau a v samom závere ešte prikrášlil výsledok z pokutového kopu Mendy.

• Newcastle United – SV Zulte-Waregem 1:0 (0:0) – prvý zápas 3:1, do osemfinále postupuje Newcastle United

Gól: 68. O. Martins

Základ svojho postupu urobili futbalisti anglického Newcastlu už minulý týždeň na pôde belgického Waregemu, kde vyhrali 3:1. V odvete išlo už len o formalitu, a to ako sa zápas skončí. Straky však žiadne prekvapenie nepripustili a po víťazstve 1:0 sa môžu tešiť na štvrťfinále.

• Celta Vigo – Spartak Moskva 2:1 (1:0) – prvý zápas 1:1, do osemfinále postupuje Celta Vigo

Góly: 19. Nené, 78. Jonathan – 88. Titov

Po CSKA Moskva vypadol aj druhý ruský klub – Spartak Moskva. Futbalisti z najväčšej krajiny sveta nestačili na priemerný španielsky klub Celtu Vigo a po remíze z domáceho zápasu prehrali na Pyrenejskom polostrove 1:2. Celta viedla už 2:0, keď v 88. minúte vykresal iskierku nádeje pre Moskovčanov skúsený Jegor Titov, no plameň už nie. Celta – Spartak 2:1.

• Panathinaikos Atény – Racing Lens 0:0 – prvý zápas 1:3, do osemfinále postupuje Racing Lens

Ani búrlivé prostredie nepomohlo pravidelnému účastníkovi Ligy majstrov Panathinaikosu Atény k dotiahnutiu dvojgólového manka z úvodného zápasu na ihrisku Racing Lens. V odvete mal síce grécky klub stálu prevahu, no len v držaní lopty a streleckých pokusoch. A keďže futbal sa hrá ná góly, a tie duelu chýbali, postupujú Francúzi.

• AC Parma – Sporting Braga 0:1 (0:0) – prvý zápas 0:1, do osemfinále postupuje Sporting Braga

Gól: 89. Diego, ČK: 76. Frechaut (Braga), rozhodovali: Vladimír Hriňák – Martin Balko, Marián Ružbarský – Vladimír Hracho (všetci SR)

Aj v treťom stretnutí na lavičke Parmy nedokázal nový kouč talianskeho klubu Claudio Ranieri doviesť svojich zverencov k víťazstvu. S Bragou prehrali hráči z mesta, ktoré preslávili slávne syry 0:1, rovnako ako v Portugalsku, a v Pohári UEFA teda končia.

• Espanyol Barcelona – Livorno Calcio 2:0 (1:0) – prvý zápas 2:1, do osemfinále postupuje Espanyol Barcelona

Góly: 16. Lacruz, 49. Coro, ČK: 80. César (Livorno)

Výbornú formu z posledných dňov potvrdzuje premožiteľ českej Sparty v základnej skupine Espaňol Barcelona. Španielsky klub si bez problémov poradil s talianskym zástupcom z Livorna 2:0, a to chýbali rivalovi slávnej FC Barcelona opory De La Peňa a Riera.

• Osasuna Pamplona – Girondins Bordeaux 1:0 po predĺžení (0:0, 0:0) – prvý zápas 0:0, do osemfinále postupuje Osasuna Pamplona

Gól: 120. Nekunam

Trojlístok španielskych postupujúcich tímov do ďalších bojov uzavrela Osasuna Pamplona po výhre nad Bordeaux. Štadión v tradičnom meste býčich zápasov však vybuchol radosťou až v poslednej minúte polhodinového predĺženia, keď sa za chrbát hosťujúceho brankára trafil Nekunam.