Poliaci prehrali s Ekvádorom

Futbalisti Ekvádoru vyhrali v piatok neskoro večer v druhom zápase 1. kola A-skupiny na 18. MS v Nemecku nad Poľskom 2:0. V Gelsenkirchene si mierny favorit nevedel celých 90 minút poradiť najmä so svojou bezradnosťou, vyplývajúcou z minima ofenzívneho vtipu i dôrazu.

09.06.2006 21:03 , aktualizované: 22:53

A-skupina – 1. kolo:
Poľsko – Ekvádor 0:2 (0:1)

• Góly: 24. C. Tenorio, 80. Delgado. Rozhodcovia: Kamikawa (Jap.) – Hirošima (Jap.), Dae Young Kim (Kórea), ŽK: Smolarek – Hurtado, Mendez, 48.426 divákov.
  • Poľsko: Boruc – Baszczynski, Bak, Zewlakow, Jop – Krzynowek (77. Kosowski), Radomski, Szymkowiak, Sobolewski (68. Jelen) – Smolarek, Žurawski (84. Brozek)
  • Ekvádor: Mora – De la Cruz, Hurtado (69. Guagua), Espinoza, Reasco – E. Tenorio, Castillo, Mendez, Valencia – Delgado (83. Urrutia), C. Tenorio (65. Kaviedes).

Aj keď dynamický, predsa však aj výrazne taktický odpich zápasu rozbehali do hravejších polôh Poliaci. Boli aktívní a chuť na gól prejavovali pri každom dotyku s loptou. Ekvádorčania sprvoti vyzerali na celozápasovú defenzívu, lenže postupne z nej vyťahovali ostré kontry a naznačili svoje možnosti najmä v plodiacich sa štandardkách. Po náznaku prišiel úder – z autového vhadzovania si na hlavičkové predĺženie prudko nabehol C. Tenorio a rovnako prudko čelom loptu zapichol do siete. Ani po góle Ekvádorčania nezabúdali útočiť, práve naopak, hru vyrovnali a dokonca v niektorých fázach mali aj miernu prevahu. Nebolo to žiadnym futbalovým paradoxom, keďže Poliaci zaskočení vývojom chytili herný kŕč a stratili stred poľa. Nedostali sa do poriadnej šance a v 33. minúte po De la Cruzovom zakončení neboli ďaleko od ďalšieho inkasovaného gólu.

Po obrátke sa v 54. minúte v čistej šanci ocitol Sobolewski, ktorému v poslednom momente do lopty skočil najlepší hráč zápasu Espinoza. O päť minút z boku vápna asi z 15 metrov pálil úplne voľný Szymkowiak, ale ani táto strela k bránke neprešla. Odhliadnuc od pár situácií Poliaci sa málo tlačili do akcií v riskantnejších štruktúrach, hoci súper v kontrách už toľko nehrozil a okrem Espinozu ostatní hráči jeho defenzívy nepôsobili v nátlakovejších momentoch práve najistejším dojmom. Poliaci to pochopili až po tom, ako im v 80. minúte dal Delgado po učebnicovej akcii štyroch hráčov druhý gól. Dve pekné akcie striedajúcich hráčov Jelena a Brozeka s nastreleným brvnom i žrďou však už boli labuťou piesňou mierneho favorita.

Reakcie po zápase:

Pawel Janas, tréner Poľska: „Dnes sme dostali emocionálny a psychický úder. Tažko sa mi teraz hodnotia jednotlivci, aj keď niektorí evidentne sklamali. Analýza príde a my sa musíme z tohto nepríjemného výsledku rýchlo spamätať, lebo na rade je Nemecko.“

Jacek Krzynowek, stredopoliar Poľska: „Hrali sme zle a preto sme prehrali. Na druhej strane mal súper tri šance, dal dva góly, ale taký je futbal. Musíme si tento zápas odčiarknuť s tým, že sa budeme pozerať dopredu. Sústredíme sa teraz na Nemecko.“

Luis Fernando Suarez, tréner Ekvádoru: „Sme šťastní-prešťastní, lebo sme zdolali silné mužstvo. Podali sme takticky veľmi vyspelý výkon, tímový duch fungoval. Urobili sme prvý krok, ale nesmieme podľahnúť eufórii, lebo by mohlo prísť zlé vytriezvenie.“

Agustin Delgado, strelec druhého gólu Ekvádoru: „Vložili sme do zápasu všetky naše sily a umenie a dostalo sa nám sladkej odmeny. Tento triumf venujem rodinám a všetkým krajanom. Naša vlasť bude teraz oslavovať, ale nás ešte čaká tvrdá robota.“