Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Parížania rozhadzovali milióny. Real s Barcelonou šetrili

Míňali viac v Manchestri alebo Barcelone? Bol žiadanejší belgický supertalent Eden Hazard alebo švédsky strelecký zabijak Zlatan Ibrahimovič? S končiacim sa letom sa blíži aj dátum, ktorý čoraz intenzívnejšie zaujíma majiteľov, trénerov, ale aj fanúšikov klubov v najprestížnejších futbalových ligách Európy. V posledný augustový deň, s úderom polnoci, vyprší v Anglicku, Španielsku, Nemecku, Taliansku aj Francúzsku letné prestupové obdobie. Aké dosiaľ bolo?

22.08.2012 06:00
Zlatan Ibrahimovič Foto:
Zlatan Ibrahimovič v Paríži.
debata (1)

Klubom kraľovali Parížania

Najaktívnejším na prestupovom trhu bol počas júla a augusta jednoznačne parížsky St. Germain. Francúzsky veľkoklub, za ktorým stojí katarský mecenáš Nasser Al-Khelaifi, minul na posily 140 miliónov eur. V porovnaní s minulým letom investovali Parížania podľa stránky transfermarkt.de o 40 miliónov viac.

Takmer tretinu minuli na príchod stopéra Thiaga Silvu – vôbec najdrahšieho hráča tohto prestupového obdobia. Od dovtedajšej opory milánskeho AC si Parížania sľubujú, že prispeje k návratu trofeje pre francúzskeho šampióna späť do Parku princov. Napokon, v St. Germain čakajú na titul už osemnásť sezón. „Sme nesmierne šťastní, že Thiago s nami podpísal zmluvu. Je to fantastický hráč, jeden z najlepších na svete,“ vyhlásil po prestupe tréner PSG Carlo Ancelotti.

Thiago Silva. Foto: Reuters
Thiago Silva Thiago Silva.

Talianskemu koučovi navyše do tímu pribudol 20-miliónový kanonier Zlatan Ibrahimovič, z Neapola prišiel za 26 miliónov ďalší ofenzívny klenot Ezequiel Lavezzi. Stred poľa zas vystužil Lucas Moura zo Sao Paula, ktorý stál Parížanov 40 miliónov.

Real neminul ani euro

Nešetrili ani v londýnskej Chelsea. Účet klubu zo Stamford Bridge je po lete o 80 miliónov ľahší. Postarali sa o to príchody 8-miliónového Marka Marina z Brém, 32-miliónového Brazílčana Oscara z Internacionalu, ale najmä jedného z najväčších talentov svetového futbalu – Edena Hazarda, ktorého si v Lille cenili na 40 miliónov. „Budeme hrať inak, ako v minulosti. Hráči, ktorí prišli, sú ako stvorení pre kombinačný futbal. Veľa si od nich sľubujeme,“ okomentoval posilnenie aktuálneho víťaza Ligy majstrov brankár Petr Čech.

Eden Hazard (vpravo). Foto: SITA
Eden Hazard Eden Hazard (vpravo).

Naopak, šetriaceho režimu sa držali španielski giganti z Madridu a Barcelony. Zatiaľ čo Katalánci investovali dvakrát menej peňazí, ako pred rokom (33 miliónov), Real neminul ani euro. V lete 2011 pritom vynaložil na posily 55 miliónov.

Podobne je na tom aj Manchester City. Klub, ktorý vlastní bohatý saudskoarabský šejk Mansour bin Zayed Al Nahyan, zaplatil za jedinú predsezónnu posilu (Jack Rodwell z Evertonu) 15 miliónov. Minulé leto pritom minul na príchody nových hráčov takmer 100 miliónov eur.

V Anglicku opäť míňali najviac

Zrejme aj pre pasivitu Realu a Barcelony, sa spomedzi elitných ligových súťaží najmenej bili o nové tváre španielske kluby. Dvadsiatka z Pyrenejského polostrova zaznamenala v porovnaní s minulou sezónou obrovský pokles investícíí do posíl. Prepad je takmer 300 miliónov eur (viac peňazí našli dokonca aj ruské kluby – 115 miliónov eur).

Ako míňali kluby v topligách
súťaž koľko minuli tímy pred touto sezónou koľko minuli vlani
Premier League 356 miliónov 635 miliónov
Serie A 289 miliónov 590 miliónov
Ligue 1 202 miliónov 245 miliónov
Bundesliga 170 miliónov 211 miliónov
Primera división 85 miliónov 384 miliónov

Rovnako je na tom aj anglická Premier League. Jej kluby však minuli na hráčov zo zahraničia do utorka vyše 350 miliónov. V rebríčku jej tak patrí znovu prvé miesto.

Menej peňazí oproti predošlému letu odoslali zo svojich bankových účtov aj mužstvá v Nemecku, Francúzku aj Taliansku. Zaujimavosťou je, že zatiaľ čo Paríž St. Germain vrazil do posíl 140 miliónov eur, zvyšných devätnásť konkurentov sa nezmohlo dokopy ani na polovičné investície.

Ronalda by prekonal iba Messi

Doteraz najdrahším hráčom futbalovej histórie je bezkonkurenčne Cristiano Ronaldo. Za famózneho Portugalčana zaplatil Real Madrid pred tromi rokmi Manchestru United neuveriteľných 94 miliónov eur.

Jeho rekord by zrejme mohol prekonať len prestup Lionela Mesiho z Barcelony. Hodnota geniálneho Argentínčana je podľa stránky transfermarkt.de 120 miliónov eur.

Cristianovi Ronaldovi tlieskalo pri vítaní v... Foto: SITA, AP
Cristiano Ronaldo Bernabeu Cristianovi Ronaldovi tlieskalo pri vítaní v Madrie 80 000 fanúšikov, na oplátku zatlieskal aj on im.

Zaujímavosťou je, že kráľovský veľkoklub má prsty v štyroch z piatich najväčších prestupoch v dejinách futbalu. Pred jedenástimi rokmi vykúpil Zinedina Zidana z Juventusu Turín za 73 miliónov, o osem miliónov menej dal v roku 2009 milánskemu AC za Kaka. Luisa Figa, ktorý si pred dvanástimi sezónami obliekal dres Barcelony, si cenil na rovných 60 miliónov eur.

Medzi túto štvoricu sa vtesnal len Zlatan Ibrahimovič. Za Švéda zaplatila Barcelona pred tromi rokmi Interu Miláno takmer 70 miliónov.

Najdrahšie letné prestupy
hráč bývalý klub terajší klub prestupová suma
Thiago Silva AC Miláno PSG 42 miliónov
Eden Hazard Lille Chelsea 40 miliónov
Lucas Moura Sao Paulo PSG 40 miliónov
Oscar Internacional Chelsea 32 miliónov
Robin van Persie Arsenal Man. Utd. 30 miliónov
1 debata chyba