Nemci zažili po MS ďalšie fiasko. Vypadli z elitnej kategórie Ligy národov

Futbalisti Holandska zdolali v piatkovom šlágri Ligy národov úradujúcich majstrov sveta Francúzov 2:0.

16.11.2018 23:28
Memphis Depay Foto: ,
Radosť Holanďana Memphisa Depaya v zápase proti Francúzsku.

Postup na finálový turnaj majú vo vlastných rukách, pred pondelňajším záverečným zápasom 1. skupiny A-divízie s Nemeckom zaostávajú za Francúzmi o bod. Nemecko zostúpi do B-divízie.

Holanďania nastúpili s povzbudivou domácou bilanciou, v predchádzajúcich štyroch súťažných dueloch na vlastnom trávniku zvíťazili so skóre 13:1. Navyše na rotterdamskom štadióne De Kuip uspeli v štrnástich súbojoch za sebou.

O natiahnutie série sa snažili hneď od začiatku, keď kontrolovali vývoj, v úvodných minútach sa držanie lopty na ich kopačkách blížilo k 80 percentám. Prvú väčšiu šanci však mali Francúzi, po hlavičke Griezmanna zasiahol brankár Cillessen.

Po otvorenom vstupe sa mužstvá trocha zatiahli, aktivita Holanďanov opadla a dianie v strede poľa pred prestávkou viac diktovali Francúzi. Domáci sa však paradoxne presadili v tomto úseku, Georginio Wijnaldum potrestal v 44. minúte chybu francúzskej obrany a zariadil polčasové vedenie 1:0.

Brankár Lloris si po N'Zonziho nevydarenej defenzívnej hlavičke poradil so zakončením Babela, ale pri dorážke Wijnalduma už nemal nárok. Holanďania si v druhom polčase strážili náskok, mohli ho dokonca zvýšiť, no Lloris dvakrát vychytal Dumfriesa. Na opačnej strane Cillessen zneškodnil volej Griezmanna.

Zápas Slovensko - Ukrajina v obrazoch Fotogaléria - 10 fotiek Všetky fotky
Zľava: Igor Plastun z Ukrajiny, Marek Hamšík zo...

Potom to dva razy vyskúšal Depay, Lloris opäť podržal hostí. Úspech domácich spečatil v nadstavenom čase Memphis Depay z jedenástky. Francúzsko utrpelo prvú prehru v pozícii šampióna MS 2018.

„Oranjes“ majú na konte šesť bodov, Francúzi sedem, svoj zisk však už nemôžu obohatiť. Nemci s jediným bodom bez ohľadu na výsledok posledného merania síl poputujú do nižšej divízie, Holanďanom v pondelok stačí na prvenstvo v tabuľke remíza vďaka lepšej vzájomnej bilancii s momentálnym lídrom.

A-divízia

1. skupina:

Holandsko – Francúzsko 2:0 (1:0)
Gól: 44. Wijnaldum, 90.+ Depay (z pok. kopu)

Cyprus – Bulharsko 1:1 (1:0)
Góly: 24. Zachariou – 89. Dimitrov (z pok. kopu)

Lichtenštajnsko – Macedónsko 0:2 (0:0)
Gól: 53. Bardhi, 90.+ Nestorovski ČK: 50. Wieser (Lichtenštajnsko)

Gibraltár – Arménsko 2:6 (1:1)
Góly: 10. De Barr, 78. Priestley – 27., 48., 52. a 54. Movsisjan, 66. Kartašjan, 90.+ Karapetjan