FIFA: Dopingová kauza v Rusku neohrozuje MS 2018

Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) ešte nemá podrobnosti o vyšetrovaní údajného dopingu hráčov mládežníckych výberov Ruska do 17 a 21 rokov.

ms 2016, petrohrad, žreb, rusko, fifa
Veža petrohradského Konštantinovho paláca.
Autor: ,

„Stále čakáme na dôkazy a aj na mená podozrivých futbalistov,“ uviedla generálna sekretárka FIFA Fatma Samourová počas štvrtkového pobytu v Petrohrade. Zatiaľ čo FIFA vyčkáva, iné športové federácie rozbehli vlastné skúmania a niektoré pristúpili aj ku konzekvenciám zo systematického podvádzania s účasťou ruských štátnych inštitúcií. Atléti majú zákaz štartu na medzinárodných podujatiach už od novembra 2015.

Svetová antidopingová agentúra (WADA) v decembri prostredníctvom správy kanadského právnika Richarda McLarena zverejnila emailovú komunikáciu, z ktorej vyplýva, že v ruských mládežníckych reprezentačných tímoch odhalili v rokoch 2013 a 2014 päticu podozrivých vzoriek. Ďalšie dve sa vraj vyskytli v najvyššej domácej ligovej súťaži. Neboli z nich vyvodené žiadne dôsledky. S krytím dopingových škandálov v tamojšej futbalovej lige je už dlhšie spájaný ruský minister športu Vitalij Mutko, ktorý sa medzičasom posunul na pozíciu vicepremiéra pre šport, turistiku a mládež.

Čítajte viac

Podľa Samourovej dopingová kauza nemôže nijako ohroziť konanie tohtoročného Pohára konfederácií FIFA a následného záverečného turnaja majstrovstiev sveta 2018, ktorých je Rusko hostiteľom. „Doping nemá s podujatiami nič spoločné. FIFA pristupuje s plnou vážnosťou ku každému aspektu, ktorý by mohol negatívne vplývať na podujatia celosvetového významu. Nejde len o doping, ale aj o bezpečnosť, diskrimináciu, xenofóbiu či iné formy nevhodného správania,“ vyhlásila Senegalčanka.

Ruskí organizátori nepodceňujú ani problém s chuligánmi. Najmä po útokoch ruských fanúšikov na anglických počas vlaňajších majstrovstiev Európy vo Francúzsku. Výkonný riaditeľ organizačného výboru Alexej Sorokin si v tejto súvislosti veľa sľubuje od budovania informačnej databázy o držiteľoch vstupeniek na zápasy. „V uplynulom období sa možno vyskytli ojedinelé incidenty, ale nedá sa hovoriť o nejakom trende, ktorý by vypovedal o povahe našej spoločnosti. Robíme všetko pre to, aby sa u nás priaznivci cítili dobre,“ uviedol Sorokin.

Súvisiace články:

usa, voľby, kongres

Trump Kongres nepresvedčil, hlasovanie o zrušení Obamacare odložili na piatok

23.03.2017 22:12

Dôležité na štvrtok plánované hlasovanie v americkom Kongrese o zákone, ktorým by sa zrušila Obamacare, odložili. Je možné, že sa uskutoční už v piatok.

migranti, Líbya

Pri líbyjskom pobreží zomrelo asi ďalších 250 migrantov

23.03.2017 21:39

O ďalšej možnej tragédii utečencov v Stredozemnom mori informovala vo štvrtok španielska humanitárna organizácia Proactiva Open Arms so sídlom v katalánskej Badalone.

starý most, bratislava

Starý most získal dve architektonické ocenenia

23.03.2017 21:18

Bratislavský Starý most získal v rámci súťaže Stavba roka 2016 cenu za najlepšie projektové riešenie ako aj cenu za vysokú kvalitu realizácie.

Útok v Londýne, polícia, londýn,

Britská polícia zadržala osem ľudí podozrivých z terorizmu

23.03.2017 21:02

Britská polícia oznámila, že zatkla osem ľudí pre podozrenie z prípravy teroristických činov v súvislosti so stredajším útokom v londýnskej štvrti Westminster.

Bleskové správy
  • 21:31

    SKA Petrohrad doma zvíťazili 5:4 po predĺžení nad Lokomotivom Jaroslavľ vo štvrtkovom prvom zápase finále Západnej konferencie play-off Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL). V sérii hranej na štyri úspechy vedú 1:0. V 73. minúte predĺženia rozhodol Patrik Hersley.

  • 20:09

    Franz Beckenbauer vo štvrtok vypovedal pred švajčiarskymi úradmi. Rodáka z Mníchova vyšetrujú spolu s troma ďalšími členmi organizačného výboru majstrovstiev sveta 2006. Podozrievajú ich z podvodu, prania špinavých peňazí a ďalších trestných činov.

  • 19:02

    Francúz Nacer Bouhanni z tímu Cofidis sa časom 3:04:27 h stal víťazom 4. etapy cyklistických pretekov Okolo Katalánska, ktorá viedla zo Seu d'Urgell do Igualady a merala 134 km.

Ďalšie bleskové správy »