Prešovský štadión už pozná svoju novú podobu. Bude mať 12-tisíc miest

Fanúšikovia futbalu v Prešove už poznajú podobu svojho nového štadióna. Spoločnosť Futbal Tatran Aréna (FTA) totiž dokončila súťaž na predkladanie architektonických návrhov na riešenie výstavby futbalového štadióna. So stavbou sa začne najskôr na jeseň.

Tatran Prešov
Takto by mal raz vyzerať štadión Tatrana Prešov.
Autor:

Ako agentúru SITA informoval konateľ FTA Artúr Benes, do súťaže architektonických návrhov sa prihlásili traja adepti, z ich návrhov päťčlenná odborná komisia vybrala víťazný. Jeho autormi sú prešovskí architekti Ľubomír a Martin Sakalovci.

Ľubomír Sakala bol pritom autorom návrhu makety nového, moderného štadióna s kapacitou 12-tisíc divákov už v roku 2008, keď vedenie 1. FC Tatran Prešov predstavilo zámer stavby nového štadióna za v prepočte viac ako 23 miliónov eur. Pre nevysporiadanie potrebných pozemkov sa tento zámer však nikdy neuskutočnil. "V súčasnosti s ním prebieha rokovacie konanie ohľadom podmienok stanovenia zmluvy o dielo na ďalšie projektovanie štadióna,“ informoval Benes.

Štadión je zaradený do 3. kategórie štadiónov Európskej futbalovej únie (UEFA), musí preto spĺňať viacero kritérií pre medzinárodné zápasy. Takými sú samostatná antidopingová miestnosť, miestnosť pre predstaviteľov UEFA, ale v jeho útrobách sa nachádza napríklad aj kaplnka. Celková kapacita štadióna zatiaľ určená nie je. Minimálne 5000 miest však podľa Benesa bude na ovále, teda na montovanej tribúne. Celkový počet závisí od počtu sedadiel na hlavnej tribúne.

„Drobnými úpravami sa môže stať, že budeme mať o 100 miest viac alebo menej. V princípe by sme však chceli zachovať štadión tak ako je nakreslený,“ dodal konateľ FTA.

V súčasnosti prebieha na štadióne geologický výskum, Benes nevylučuje ani potrebu pamiatkového výskumu. Po podpise zmluvy s architektmi sa začne príprava územno-plánovacej dokumentácie pre územné rozhodnutie a následne príprava dokumentácie na stavebné povolenie, ktorá určí konkrétny rozpis jednotlivých položiek a objektov stavieb.

„S týmto rozpisom budeme musieť ísť na jednotlivé zastupiteľstvá a informovať ich o jednotlivých cenových reláciách, pretože tie doteraz neboli k dispozícii,“ uviedol Artúr Benes.

FTA je spoločným podnikom mesta Prešov a Prešovského samosprávneho kraja. Obe samosprávy predbežne vo svojich zastupiteľstvách garantovali na výstavbu štadióna investície vo výške po 1,085 mil. eur, ďalších 2,4 mil. eur má zo štátnej dotácie poskytnúť Slovenský futbalový zväz.

Štadión má vyrásť na pozemkoch súčasného tréningového ihriska patriaceho mestu a časti susediacej hlavnej hracej plochy, z ktorej má nový štadión zabrať približne polovicu. Poslanci mestského zastupiteľstva preto odsúhlasili odkúpenie pozemkov od futbalového klubu 1. FC Tatran Prešov s výmerou 9499 metrov za takmer 570-tisíc eur. Ten ich od mesta získal pôvodne za 8,30 eura za meter štvorcový.

„Keď budeme mať kompletný rozpis, potom sa budeme rozhodovať, akým spôsobom sa zhostíme realizácie výstavby štadióna,“ doplnil konateľ FTA.

Po príprave prvých dvoch stupňov projektovej dokumentácie ich je potrebné odsúhlasiť stavebným úradom, majiteľmi inžinierskych sietí a ďalšími dotknutými orgánmi. Následne sa dokumentácia stane predmetom verejného obstarávania. „Ten proces tiež nebude jednoduchý, ale pri optimistickom variante si myslím, že bagre by na jeseň mohli začať kopať,“ dodal Benes.

Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.

Súvisiace články:

Frauke Petryová, AfD

Líderka nemeckých populistov zvažuje odchod z politiky

30.03.2017 17:46

Líderka nemeckej pravicovo-populistickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Frauke Petryová zvažuje svoj odchod z politiky.

Vlak, koľaje, železnice

Železničná spoločnosť dostane nové vlaky z Vrútok

30.03.2017 17:36

Železničná spoločnosť Slovensko uzatvorila zmluvu s firmou ŽOS Vrútky o dodávke 21 dieselových motorových jednotiek.

británia, brexit, protest

Británia má plán, ako ukončiť legislatívnu nadradenosť EÚ

30.03.2017 17:31

Britská vláda predstavila hrubé obrysy toho, ako chce previesť viac než 12 000 právnych predpisov EÚ do britského práva, keď z Únie o dva roky vystúpi.

mestske zastupitelstvo hazard Bratislava

Bratislavskí poslanci zakázali hazard v meste

30.03.2017 15:36

Z 30 prítomných poslancov bolo 27 za úplný zákaz hazardu na území hlavného mesta. Krátko pred hlasovaním odišli na protest poslanci Klubu pre Bratislavu.

Bleskové správy
  • 18:18

    Slovenská tenistka Karolína Schmiedlová prehrala za 162 minút 3:6, 6:4, 2:6 s tureckou kvalifikantkou Basak Eraydinovou v osemfinále na turnaji ITF v talianskom meste Santa Margherita di Pula.

  • 17:30

    Slovenská zjazdárka Petra Vlhová sa dočkala prvého víťazstva v kariére v alpskej kombinácii. V pretekoch v rámci majstrovstiev Slovinska v Krvavci zvíťazila v súčte super G a slalomového kola.

  • 16:52

    Slovenský niekdajší futbalový reprezentant Rastislav Michalík v júni definitívne zavesí kopačky na klinec. Štyridsaťtriročný stredopoliar v súčastnosti hráva v rodnom Staškove na Orave.

Ďalšie bleskové správy »