Švédski mladíci zasadli na futbalový trón

Celkovými víťazmi tohtoročných majstrovstiev Európy futbalistov do 21 rokov v Česku (17. - 30. júna) sa stali reprezentanti Švédska.

30.06.2015 23:42
Švédsko, Portugalsko Foto: ,
Emil Krafth zo Švédska a Portugalčan Gonçalo Paciencia počas finále ME do 21 rokov v Prahe.

Mladí severania v utorkovom večernom finálovom stretnutí na pražskom štadióne Eden po dramatickom a vyrovnanom priebehu napokon triumfovali nad rovesníkmi z Portugalska 4:3 až v rozstrele zo značky pokutového kopu, keď v riadnom hracom čase ani predĺžení nepadol gól.

Hoci v hľadisku, do ktorého si našlo cestu 18 867 divákov, jednoznačne dominovali vikingské prilby, veď žltý kotol sa stal na záverečnom turnaji v Česku pamätným a pripomenul obdobie 30-ročnej vojny, predovšetkým zo začiatku zápasu mali na trávniku územnú prevahu hráči z Iberského polostrova a ich severskí oponenti radšej vyčkávali na možnosti protiútokov.

S postupom času a najmä v druhom dejstve sa však obraz hry egalizoval. Bojovalo sa nadmieru slušne, hlavný rozhodca Szymon Marciniak z Poľska nemusel až do 110. min vytiahnuť ani jednu žltú, nieto ešte červenú kartu.

Konečný výsledok utorkového finále majstrovstiev Európy futbalistov do 21 rokov 2015 v Česku (17. – 30. júna):

Švédsko “21” – Portugalsko “21” 0:0 po predĺžení, 4:3 na PK
ŽK: 110. Baffo, 112. Lindelöf (obaja Švéd.), rozhodovali: Marciniak – Sokolnicki, Listkiewicz (všetci Poľ.), 18 867 divákov
Švédsko “21”: Calgren – Lindelöf, Miloševič, Helander (46. Baffo), Augustinsson – Khalili, Hiljemark, Lewicki, Tibbling (66. Quaison) – Guidetti, Kiese Thelin
Portugalsko “21”: J. Sá – Esgaio, P. Oliveira, Ilori, Guerreiro – William Carvalho – Joao Mário, Bernardo Silva, S. Oliveira (54. Tozé) – Ricardo (70. Paciencia), Cavaleiro (61. Medeiros)

Už v 9. min portugalský kapitán Sérgio Oliveira peknou strelou pravačkou z priameho kopu trafil brvno švédskej bránky stráženej Patrikom Calgrenom. Túto príležitosť ponúkol protivníkovi stredopoliar Abdullah Khalili, ktorému najskôr odskočila lopta a následne sa dopustil nedovoleného zákroku. O desať minút neskôr mladí severania po okulahodiacej kombinácii tria Oscar Hiljemark, John Guidetti a Isaac Kiese Thelin márne reklamovali ruku v pokutovom území súpera.

V 25. min vyskúšal pozornosť gólmana Juhoeurópanov Josého Sá spoza šestnástky Simon Tibbling, no mieril len do stredu. V 38. min švédska defenzíva zblokovala pokus Joaa Mária z nebezpečnej blízkosti. O tri minúty neskôr mieril ľavačkou nad portugalský krajný bek Raphael Guerreiro, vzápätí bol na opačnom konci ihriska nepresný Khalili.

Hneď po zmene strán boli vo vážnom ohrození obidve svätyne. Kiese Thelin hlavičkou sklepol loptu svojmu útočnému partnerovi Guidettimu, jeho akrobatické zakončenie iba tesne presvišťalo ponad bránku Josého Sá. Zakrátko len o kúsok minul Calgrenovu žrď záložník Sérgio Oliveira. To bol zároveň jeho posledný vklad do tohto duelu, kapitánsku pásku odovzdal stopérovi Paulovi Oliveirovi a v 54. min ho vystriedal Tozé.

V 63. min zachránil Calgren svoje družstvo práve po Tozého strele. O minútku si ďalší striedajúci Portugalec Iuri Medeiros priviedol z pravej strany loptu do šestnástky a jeho krížna technická strela prešla okolo žrde “vikingov” len v minimálnej vzdialenosti. V 86. min zavarila Portugalcom v pokutovom území švédska ofenzívna dvojička Guidetti – Kiese Thelin, ale bezvýsledne.

Pokračovalo sa predĺžením 2 × 15 minút, hlavne zásluhou švédskych priaznivcov vo výbornej atmosfére. Ani v 95. min Khalili krásnym krížnym pokusom nepriniesol rozuzlenie, o všetkom teda musel rozhodnúť až jedenástkový rozstrel pred severnou tribúnou Edenu. V ňom sa napokon radovali zverenci trénera Haakana Ericsona.

Viac na túto tému: #švédska futbalová reprezentácia do 21 rokov #futbalové ME do 21 rokov