Švédsko či Portugalsko? Európa korunuje nového šampióna

Majstrovstvá Európy futbalistov do 21 rokov spoznajú meno dosiaľ nekorunovaného šampióna.

28.06.2015 14:22
Portugalsko - Nemecko Foto: ,
Radosť mladých Portugalčanov po postupe do finále.

Do finále tohtoročných ME „dvadsaťjednotiek“ sa totiž dostali Portugalsko a Švédsko – družstvá, ktorých doterajším najväčším úspechom na kontinentálnom šampionáte tejto vekovej kategórie bol zisk strieborných medailí.

Zdolaní finalisti zo záverečného turnaja v roku 1994 Portugalci v prvom sobotňajšom semifinálovom stretnutí deklasovali na štadióne v Olomouci rovesníkov z Nemecka 5:0. O triumfe víťazov moravskej základnej B-skupiny rozhodlo už úvodné dejstvo, strelili v ňom tri góly: v 25. min Bernardo Silva, o osem minút neskôr Ricardo Pereira a v nadstavenom čase zvýšil už na rozdiel triedy Ivan Cavaleiro.

Juhoeurópania pokračovali v kanonáde hneď po zmene strán, strelecky sa presadil Joao Mário. V 71. min zavŕšil Ricardo Horta debakel Nemcov. Majstri Európy „21“ z roku 2009 navyše od 75. min dohrávali bez vylúčeného Leonarda Bittencourta.

Tréner mladých reprezentantov z Iberského polostrova Rui Jorge bol právom hrdý na svojich zverencov. „Máme veľa dôvery v týchto hráčov. Zakaždým dokazujú vášeň, rešpekt, odovzdanie pre futbal. Som šťastný, že predviedli, čo v nich naozaj je. Našou hlavnou úlohou je pomôcť im v rozvoji, utvoriť im správne podmienky, aby mohli aj naďalej ukazovať svoje kvality. Ide o historický moment pre Portugalsko. Už sme síce boli v jednom finále, ale v roku 1994 sa ešte hralo iným formátom,“ citoval portál uefa.com slová Ruia Jorgeho, ktorý portugalskú „dvadsaťjednotku“ vedie už od roku 2010.

„Je to fantastický výsledok proti jednému z najlepších európskych tímov. Nemôžem povedať, že sme to očakávali, pretože vyhrať 5:0 v semifinále takéhoto podujatia skrátka nie je normálne,“ doplnil autor prvého presného zásahu Bernardo Silva z AS Monako.

Držitelia strieborných medailí z roku 1992, keď sa ešte nehral záverečný turnaj, Švédi si potom v sobotňajšom večernom severskom derby na pražskej Letnej napokon jednoznačne poradili s Dánmi 4:1. „Trom korunkám“ pomohol premenený pokutový kop, v 23. min sa nepomýlil momentálne voľný futbalista John Guidetti. O tri minúty neskôr strelec švédskeho postupového gólu z „béčka“ Simon Tibbling pridal druhý presný zásah.

Víťazi pražskej základnej A-skupiny Dáni však po polčasovej prestávke nezložili zbrane a dočkali sa v 63. min zníženia zásluhou Uffeho Becha. Napriek snahe sa už nepodarilo reprezentantom z Jutského polostrova skórovať a vyrovnať, naopak zverenci kouča Jessa Thorupa v závere zápasu ešte dva razy inkasovali. V 83. min definitívne upokojil mužstvo Švédska striedajúci Robin Quaison a na konečných 4:1 spečatil v piatej minúte nadstaveného času kapitán Oscar Hiljemark.

Dánsko vyrovnalo svoj najlepší výsledok, v roku 1992 bolo rovnako v semifinále. Na druhej strane, Švédsko bude mať šancu pobiť sa s Portugalskom v utorok 30. júna od 20.45 h v pražskom Edene o druhú najvýznamnejšiu európsku reprezentačnú trofej.

„Je to famózne. Potvrdili sme, prečo sme sa dostali do rozhodujúceho súboja. Zaslúžene sme vo finále, v sobotu sme boli jasne lepším tímom, dosiahli sme štyri fantastické góly,“ vyhlásil na webe uefa.com bývalý útočník Manchestru City John Guidetti. „Očakávali sme dobrý duel. Cez prestávku sme si v kabíne povedali, že náskok 2:0 nám nestačí. Vedeli sme, že sa ocitneme pod tlakom. Zostali sme pokojní a s blížiacim sa záverom stretnutia sme vyčkávali na šance pri protiútokoch,“ zhodnotil podľa uefa.com švédsky lodivod Haakan Ericson.

Viac na túto tému: #majstrovstvá európy hráčov do 21 rokov 2015