Južná Kórea opäť neinkasovala, po 27 rokoch je vo finále Ázijského pohára

Futbalisti Kórejskej republiky sa stali prvými finalistami na Ázijskom pohári 2015 v Austrálii. Zverenci 60-ročného nemeckého trénera Uliho Stielikeho zdolali v pondelňajšom semifinálovom stretnutí v Sydney pred 36 053 divákmi výber Iraku 2:0 (1:0).

26.01.2015 12:55
Južná Kórea, futbal, radosť Foto: ,
Radosť futbalistov Južnej Kórey.

Góly Kórejčanov strelili v 20. min útočník Li Čung-hjup a v 50. min obranca Kim Young-kwon. V rozhodujúcom dueli o celkové prvenstvo na 16. ročníku tohto tradičného podujatia si mužstvo Kórejskej republiky zmeria sily s úspešnejším z utorňajšieho druhého semifinálového zápasu Austrália – Spojené arabské emiráty. Pre Irak zostal súboj o bronz proti zdolanému zo stretnutia „protinožcov“ so SAE.

Kórejská republika má šancu po rokoch 1956 a 1960 tretíkrát v histórii vybojovať si triumf na Ázijskom pohári. Na austrálskej pôde sa tímu darí, veď zdolal všetkých piatich súperov, navyše bez inkasovaného gólu. V základnej A-skupine si Kórejská republika poradila s Austráliou, Ománom i Kuvajtom zhodne 1:0, vo štvrťfinále zdolala Uzbekistan 2:0 po predĺžení.

Irak nepridá po roku 2007 druhý celkový primát na tomto podujatí. Zverencov trénera Radhiho Shenaishila Swadiho stálo veľa síl úspešne zvládnuté mimoriadne náročné štvrťfinále proti Iránu, v ktorom po remíze 3:3 po predĺžení uspeli až v jedenástkovom rozstrele 7:6. Iračania ťahali na Ázijskom pohári druhýkrát za kratší koniec: v základnej D-skupine podľahli Japoncom 0:1 (okrem toho zdolali Jordánsko 1:0 a Palestínu 2:0, pozn.), v pondelok v boji o finále nestačili na Kórejčanov.

Ázijský pohár 2015 vo futbale – pondelok:

Semifinále:
Kórejská republika – Irak 2:0 (1:0)
Góly: 20. Li Čung-hjup, 50. Kim Young-kwon, rozhodoval: Sato (Jap.), 36 053 divákov

Viac na túto tému: #Južná Kórea #Ázijský pohár 2015