Košičania získali Slovenský pohár, vo finále zdolali obhajcu Artmediu

Futbalisti MFK Košice sa stali víťazmi jubilejného 40. ročníka Slovenského pohára 2008/09. Zverenci trénera Jána Kozáka st. zdolali vo finálovom stretnutí na trávniku Národného tréningového centra SFZ v Senci obhajcu trofeje FC Artmedia Petržalka 3:1 (1:0).

20.05.2009 19:13
Košice - Artmedia, pohár Foto:
Košičania sa radujú zo zisku Slovenského pohára.

O góly východniarov sa postupne postarali Marko Milinkovič, Róbert Cicman a Ján Novák, za Artmediu skóroval Vojtech Horváth. Finálový zápas musel hlavný arbiter Pavel Olšiak niekoľkokrát prerušiť pre výtržnosti fanúšikov oboch táborov, napokon sa však dohralo.

Pre Košičanov je to druhý triumf v Slovenskom pohári, predtým sa zo zisku cennej trofeje tešili ešte pod názvom 1. FC v roku 1993, keď v Rimavskej Sobote po bezgólovej remíze s DAC Dunajská Streda lepšie zvládli jedenástkový rozstrel (5:4). V tom roku dokázal košický klub zvíťaziť aj v poslednom vydaní Česko-slovenského pohára, a to hladkým triumfom nad Spartou Praha 5:1.

Slovenský pohár 2008/09 – finále:

MFK Košice – FC Artmedia Petržalka 3:1 (1:0)

• Góly: 28. Milinkovič, 57. R. Cicman, 69. J. Novák – 46. V. Horváth, ŽK: 90.+ L. Janič (Košice), rozhodovali: Olšiak – Kubačka, D. Hrčka, 1528 divákov
  • Košice: Putnocký – Kišš, Bašista, R. Cicman, Juhar – Dobias – M. Viazanko, K. Kuzma, N. Matič, Milinkovič (84. L. Janič) – J. Novák

Artmedia: Kamenár – Mikulič (75. Caihame), Struhár, Burák (69. Guédé), R. Konečný – Saláta – V. Horváth, Czinege, T. Kóňa, Patrik Mráz – Majtán

V úvodnej štvrťhodine finále jubilejného 40. ročníka Slovenského pohára vo futbale to bol klasický pohárový súboj bez výraznejšej šance. Prvú strelu medzi tri žrde vyslal srbský legionár v košickom drese Marko Milinkovič, ktorý zvnútra pokutového územia vyskúšal pozornosť petržalského brankára Kamenára. V 22. min skúšal šťastie spoza šestnástky Kamil Kuzma, jeho tečovanú strelu s námahou vytlačil Kamenár na rohový kop. V 28. min otvoril skóre duelu aktívny Milinkovič, ktorý technickou strelou k ľavej žrdi petržalskej bránky prekonal Kamenára – 1:0. Už o dve minúty neskôr unikol pekne po pravom krídle Viazanko, poslal loptu do pokutového územia, kde jeho center hlavou za seba predĺžil Novák, ale nikým nekrytý Milinkovič sa prezentoval len slabou strelou do Kamenárovej náruče. V 34. min spálil tutovku košický kanonier Novák, ktorého nezištnou prihrávkou na hranici „malého vápna“ našiel Viazanko. Artmedia si vypracovala svoju prvú šancu až v 40. min, ale s pokusom Horvátha nemal košický gólman Putnocký vážnejšie problémy.

Hneď v úvode druhého dejstva tečoval priamy kop Patrika Mráza košický múr na rohový kop. Po jeho rozohraní sa odrazená lopta dostala k voľnému Horváthovi, ktorý ju volejom poslal za Putnockého chrbát – 1:1. V 52. min sa prezentoval Tomáš Kóňa razantnou strelou z 22 metrov, tá však preletela tesne nad brvnom košickej bránky. Už o minútu neskôr opäť nad bránku zakončoval petržalský Tomáš Majtán. V 57. min si na rohový kop najvyššie vyskočil košický obranca Róbert Cicman a rozvlnil sieť za Kamenárovým chrbtom – 2:1. V 64. min vyslal prudkú strelu na Putnockého Horváth, košický gólman ju s námahou vytlačil na roh. V 66. min po centri Viazanka pohotovo zakončil Novák, no jeho strela tesne minula ľavú žrď Kamenárovej svätyne.

Gólovú poistku pridal v 69. min práve Novák, keď si nabehol za chrbát petržalskej obrany a s prehľadom zakončil – 3:1. V 76. min opäť unikol petržalskej obrane rýchlonohý Novák, ale nezakončil presne. Dve minúty pred koncom riadneho hracieho času vyskúšal pozornosť košického brankára strelou z 25 metrov petržalský kapitán Juraj Czinege. V záverečných minútach duelu si už žiadne z mužstiev nevypracovalo vážnejšiu príležitosť a „východniari“ sa preto mohli tešiť zo zisku cennej trofeje.

Povedali po zápase:

Ján Kozák st. (tréner MFK Košice): „Po takomto víťazstve sú pocity, samozrejme, veľmi príjemné. Bolo to moje tretie finále, ale premiérový triumf. Prvý polčas bol z našej strany veľmi dobrý, škoda, že sa nám nepodarilo dať druhý gól. Šance sme na to mali. V úvode druhého dejstva nás Artmedia zaskočila asi desaťminútovým tlakom, z ktorého rezultoval aj vyrovnávajúci gól. Po Cicmanovom presnom zásahu sme však opäť získali zápas pod svoju kontrolu. Naši mladí chlapci hrali v podstate prvýkrát takýto ťažký duel, no zvládli ho výborne. Keďže odviedli takýto výkon, mám super pocit, že túto prácu nerobím zbytočne.“

Michal Hipp (tréner Artmedie Petržalka): „K futbalovému životu patria aj prehry. Dnes vyhral súper, ja mu gratulujem, život ide ďalej. Košice dnes využili naše chyby a dali tri góly, a preto vyhrali. Je pravda, že nám veľmi chýbal Kubo Sylvestr. Keby hral, možno by to bolo iné, ale vo futbale keby neexistuje.“

Peter Bašista (kapitán MFK Košice): „Sme veľmi radi, že sa nám podarilo finálové stretnutie doviesť do víťazného konca. Mohli ste byť svedkami toho, ako si toto víťazstvo užívame. Vedeli sme, že to bude súboj dvoch vyrovnaných mužstiev, ktoré majú prepracované štandardné situácie. Aj napriek tomu dva zo štyroch gólov sa zrodili práve zo štandardiek. Je to pre nás veľký úspech, pretože po dlhšom čase sa bude v Košiciach opäť hrať európska pohárová súťaž.“

Róbert Cicman (autor druhého gólu MFK Košice): „V lige som doteraz dal päť gólov, ale tento finálový je pre mňa najcennejší. Som rád, že sa nám štandardná situácia perfektne vydarila. Samozrejme, že je to najväčší úspech v mojej futbalovej kariére a ako rodeného Košičana ma teší, že som hráčom mužstva, ktoré na východ Slovenska vrátilo pohárovú Európu. V prvom polčase sme boli lepším mužstvom. Na začiatku druhého dejstva nás Artmedia prevýšila svojím pohybom, no od stavu 2:1 sme boli opäť pánmi na ihrisku a zaslúžene sme zvíťazili. Podľa mňa je víťazná trofej v správnych rukách.“

Ján Novák (autor tretieho gólu MFK Košice): „Marko Milinkovič ma veľmi dobre videl, že zabieham za obranu hostí a presnou prihrávkou ma perfektne našiel. Som rád, že akciu, ktorú vymyslel, som gólovo zakončil. V živote som nič nevyhral, toto je prvá trofej, o ktorú som sa zaslúžil. Som rád, že sme nad Artmediou zlepšeným výkonom v druhom polčase triumfovali, lebo Petržalka má nesporne svoju kvalitu.“

Nemanja Matič (špílmacher MFK Košice): „Pri preberaní medaily a trofeje pre víťaza som myslel na pohárovú Európu, pretože pred niekoľkými týždňami sme sa práve o nej rozprávali s trénerom Kozákom. Vedel, že veľmi túžim hrať nejakú kvalitnú súťaž a spýtal sa ma, dokedy zostanem hráčom Košíc. Ja som sľúbil, že zotrvám pod podmienkou, že sa prebojujeme do pohárovej Európy. Teraz som rád, že som svojou hrou prispel k víťazstvu nad Artmediou, lebo náš súper mal rovnaké ambície ako my. Naše mužstvo však podalo v oboch polčasoch výborný výkon a zaslúžene zvíťazilo. Mám iba 20 rokov a toto je najväčší úspech, ktorý som zatiaľ dosiahol. Budem naň dlho spomínať.“

Roman Konečný (obranca Artmedie Petržalka): „Vo finále Slovenského pohára som hral prvýkrát v živote a veľmi som túžil získať trofej. Bohužiaľ, nepodarilo sa mi to, lebo Košice boli v tomto zápase lepším mužstvom. Ich hráči boli technickejší a dôraznejší v osobných súbojoch.“

Ľuboš Kamenár (brankár Artmedie Petržalka): „Je to smola, že sa nám nepodarilo obhájiť prvenstvo v Slovenskom pohári, veľmi sme si to želali. Vlani vo finále sme skórovali v poslednej minúte s veľkou dávkou šťastia, v tomto meraní síl sme dokázali len vyrovnať a na ďalšie dva góly súpera sa nám nepodarilo odpovedať. Vedeli sme, že Košičania sú silní pri štandardných situáciách a predsa sme z nich inkasovali rozhodujúci druhý gól. Milinkovič to perfektne kopol a proti hlavičke Cicmana som nemal šancu. Najmä v prvom polčase sme si nedokázali poradiť s technickou hrou MFK. Mal som pocit, že nohy našim hráčom zväzuje prílišný rešpekt pred súperom.“

Historický prehľad výsledkov doterajších 40 finálových zápasov Slovenského pohára vo futbale (od r. 1970), vrátane finálových duelov o Česko-slovenský pohár (od r. 1970 do r. 1993):
rok 2009: MFK KOŠICE – FC Artmedia Petržalka 3:1 (1:0) – hralo sa v Senci
rok 2008: FC ARTMEDIA PETRŽALKA – FC Spartak Trnava 1:0 (0:0) – hralo sa v Žiline
rok 2007: FC Senec – FC ViOn ZLATÉ MORAVCE 0:4 (0:1) – hralo sa v Bratislave
rok 2006: Spartak Trnava – MFK RUŽOMBEROK 0:0 po predĺžení, na pok. kopy 3:4 – hralo sa v Bratislave
rok 2005: DUKLA BANSKÁ BYSTRICA – FC Artmedia Bratislava 2:1 – hralo sa v Nitre
rok 2004: ARTMEDIA PETRŽALKA – Steel Trans Ličartovce 2:0 – hralo sa v Dunajskej Strede
rok 2003: MATADOR PÚCHOV – Slovan Bratislava 2:1 po predĺžení – hralo sa v Topoľčanoch
rok 2002: VTJ KOBA Senec – Matador Púchov 1:1 po predĺžení (1:1, 0:0), na pok. kopy 4:2 – hralo sa v Považskej Bystrici
rok 2001: INTER BRATISLAVA – MŠK SCP Ružomberok 1:0 – hralo sa v Dubnici nad Váhom
rok 2000: INTER BRATISLAVA – 1. FC Košice 1:1 po predĺžení, na pok. kopy 4:2 – hralo sa v Prešove
rok 1999: SLOVAN BRATISLAVA – Dukla Banská Bystrica 3:0 – hralo sa v Žiari nad Hronom
rok 1998: SPARTAK TRNAVA – 1. FC Košice 2:0 – hralo sa v Bratislave
rok 1997: SLOVAN BRATISLAVA – Tatran Prešov 1:0 – hralo sa v Trenčíne
rok 1996: CHEMLON HUMENNÉ – Spartak Trnava 2:1 – hralo sa vo Vranove
rok 1995: INTER BRATISLAVA – DAC Dunajská Streda 1:1 po predĺžení, na pok. kopy 3:1 – hralo sa v Dubnici
rok 1994: SLOVAN BRATISLAVA – Tatran Prešov 2:1 po predĺžení – hralo sa v Brezne
rok 1993: 1. FC KOŠICE – DAC Dunajská Streda 0:0, na pok. kopy 5:4 – hralo sa v Rimavskej Sobote
(finále Česko-slovenského pohára: 1. FC Košice – Sparta Praha 5:1)
rok 1992: TATRAN PREŠOV – Lokomotíva Košice 2:0 – hralo sa v Dolnom Kubíne
(Česko-slovenský pohár: Sparta Praha – Prešov 2:1)
rok 1991: SPARTAK TRNAVA – FC Nitra 1:0 – hralo sa v Ružomberku
(Česko-slovenský pohár: Baník Ostrava – Trnava 6:1)
rok 1990: INTER BRATISLAVA – ZVL Žilina 6:0 – hralo sa v Žiari nad Hronom
(Česko-slovenský pohár: Dukla Praha – Inter Bratislava 1:1 po predĺžení, na pok. kopy 5:4)
rok 1989: SLOVAN BRATISLAVA – ZVL Považská Bystrica 2:1 – hralo sa v Hlohovci
(Česko-slovenský pohár: Sparta Praha – Slovan Bratislava 3:0)
rok 1988: INTER BRATISLAVA – Spartak Trnava 1:0 – hralo sa v Trenčíne
(Česko-slovenský pohár: Sparta Praha – Inter Bratislava 2:0)
rok 1987: DAC DUNAJSKÁ STREDA – Plastika Nitra 0:0, na pok. kopy 6:5 – hralo sa v Trnave
(Česko-slovenský pohár: Dunajská Streda – Sparta Praha 0:0 po predĺžení, na pok. kopy 3:2)
rok 1986: SPARTAK TRNAVA – ZVL Žilina 1:0 – hralo sa v Prievidzi
(Česko-slovenský pohár: Spartak Trnava – Sparta Praha 1:1 po predĺžení, na pok. kopy 4:3)
rok 1985: LOKOMOTÍVA KOŠICE – Tatran Prešov 1:1 a 1:0
(Česko-slovenský pohár: Dukla Praha – Lokomotíva Košice 3:2)
rok 1984: INTER BRATISLAVA – Dukla Banská Bystrica 2:0 a 1:0
(Česko-slovenský pohár: Sparta Praha – Inter Bratislava 4:2)
rok 1983: SLOVAN BRATISLAVA – Plastika Nitra 0:0 a 1:1
(Česko-slovenský pohár: Dukla Praha – Slovan Bratislava 2:1)
rok 1982: SLOVAN BRATISLAVA – ZŤS Petržalka 3:1 a 0:0
(Česko-slovenský pohár: Slovan Bratislava – Bohemians Praha 0:0 po predĺžení, na pok. kopy 4:2)
rok 1981: DUKLA BANSKÁ BYSTRICA – ZŤS Košice 1:1 a 1:0
(Česko-slovenský pohár: Dukla Praha – Dukla Banská Bystrica 4:1)
rok 1980: ZŤS KOŠICE – ZVL Žilina 2:4 a 5:0
(Česko-slovenský pohár: Sparta Praha – ZŤS Košice 2:0)
rok 1979: LOKOMOTÍVA KOŠICE – Inter Bratislava 2:2 a 3:0
(Česko-slovenský pohár: Lokomotíva Košice – Baník Ostrava 2:1)
rok 1978: JEDNOTA TRENČÍN – Slovan Bratislava 1:0 a 3:1
(Česko-slovenský pohár: Baník Ostrava – Jednota Trenčín 1:0)
rok 1977: LOKOMOTÍVA KOŠICE – ZVL Žilina 0:2 a 4:0
(Česko-slovenský pohár: Lokomotíva Košice – Sklo Union Teplice 2:1)
rok 1976: SLOVAN BRATISLAVA – Inter Bratislava 0:0 a 2:1
(Česko-slovenský pohár: Sparta Praha – Slovan Bratislava 3:2 a 1:0)
rok 1975: SPARTAK TRNAVA – AC Nitra 2:0 a 1:2
(Česko-slovenský pohár: Spartak Trnava – Sparta Praha 3:1 a 1:0)
rok 1974: SLOVAN BRATISLAVA – Spartak Trnava 0:0 a 2:2, na pok. kopy 6:5
(Česko-slovenský pohár: Slovan Bratislava – Slavia Praha 0:1 a 1:0, na pok. kopy 4:3)
rok 1973: VSS KOŠICE – Tatran Prešov 3:0 a 3:3
(Česko-slovenský pohár: Baník Ostrava – VSS Košice 1:2 a 3:1)
rok 1972: SLOVAN BRATISLAVA – Spartak Trnava 1:2 a 4:1 po predĺžení
(Česko-slovenský pohár: Sparta Praha – Slovan Bratislava 0:1 a 4:3, na pok. kopy 4:2)
rok 1971: SPARTAK TRNAVA – Slovan Bratislava 2:0 a 0:1
(Česko-slovenský pohár: Spartak Trnava – Škoda Plzeň 2:1 a 5:1)
rok 1970: SLOVAN BRATISLAVA – Dukla Banská Bystrica 2:2 a 1:0
(Česko-slovenský pohár: TJ Gottwaldov – Slovan Bratislava 3:3 a 0:0, na pok. kopy 4:3)

Prehľad klubov, ktoré zvíťazili v doterajších 40 ročníkoch Slovenského pohára vo futbale (1970 až 2009):
10 – Slovan Bratislava
6 – Inter Bratislava
5 – Spartak Trnava
3 – Lokomotíva Košice
2 – Dukla Banská Bystrica, Artmedia Petržalka, MFK Košice (v roku 1993 ešte pod názvom 1. FC Košice)
1 – VSS Košice, ZŤS Košice, Jednota Trenčín, Chemlon Humenné, Tatran Prešov, DAC Dunajská Streda, VTJ Koba Senec, Matador Púchov, MFK Ružomberok, FC ViOn Zlaté Moravce

Prehľad víťazov Slovenského pohára od vzniku samostatného Slovenska (od roku 1993):
3 – Slovan Bratislava (1994, 1997, 1999), Inter Bratislava (1995, 2000, 2001)
2 – Artmedia Petržalka (2004, 2008), MFK Košice (1993 /vtedy ešte pod názvom 1. FC Košice/, 2009)
1 – Chemlon Humenné (1996), Spartak Trnava (1998), VTJ Koba Senec (2002), Matador Púchov (2003), Dukla Banská Bystrica (2005), MFK Ružomberok (2006), FC ViOn Zlaté Moravce (2007).

Marko Milinkovič z Košíc (vpravo) strieľa prvý...