Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Národný štadión otvoria v roku 2009

Za prítomnosti prezidenta SFZ Františka Laurinca, členov slovenskej vlády, zástupcov zainteresovaných mestských častí a predstaviteľov troch bratislavských klubov Artmedia, Inter a Slovan podpísali v Primaciálnom paláci memorandum na výstavbu Národného futbalového štadióna na Tehelnom poli. AKTUALIZOVANÉ

05.06.2006 12:31 , aktualizované: 16:16
debata

Horná hranica predpokladaných výdavkov na výstavbu moderného štadióna, ktorého otvorenie je naplánované na prvý polrok roku 2009, sa pohybuje okolo troch miliárd slovenských korún. 

Prípravné a projektové práce štadióna, ktorý bude spĺňať štvorhviezdičkové kritériá UEFA a FIFA (kapacita 35.000 divákov),  odštartujú na jeseň roku 2006. Demolačné a búracie práce, ktoré sú započítané do plánovaných výdavkov, budú mať „výkop“ na jar 2007.

„Dnes završujeme vôbec nie krátku dobu príprav na zásadnú zmenu infraštruktúry v slovenskom futbale, ktorú by sme chceli začat práve výstavbou Národného štadióna v Bratislave,“ povedal na úvod prezident František Lurinec, ktorý na slávnostnom akte reprezentoval SFZ spoločne s generálnym sekretárom Dušanom Tittelom. „Povedal som zásadnú zmenu infraštruktúry slovenského futbalu preto, lebo si myslíme, že týmto by sa mal naštartovať proces celkového zlepšenia pre futbal. Od najmladších žiakov cez amatérske kluby až po špičkové profesionálne kluby. Takže nech je Národný futbalový štadióne nielen pýchou, ale aj vlajkovou ľoďou slovenských štadiónov a slovenského futbalu.“

Investorom výstavby NFŠ pri očakávanej štátnej podpore bude novovzniknutá a.s. troch bratislavských klubov, pričom ďalším akcionárom by sa malo stať aj mesto Bratislava. Okrem svojej vizuálnej originality bude plánovaný NFŠ jedným z mála arén, kde hrávajú svoje domáce súťažne zápasy hneď tri kluby z jedného mesta.

„Vo svete existuje niekoľko štadiónov, na ktorých hrávajú mestskí rivali resp. kluby z rovnakého mesta. Väčšinou ide o mestské štadióny, ktorých náklady na prevádzku sú aj záležitosťou magistrátu. Čo sa týka Národného futbalového štadióne v Bratislave, tak tam by mali hrať svoje zápasy všetky tri kluby: Artmedia, Inter a Slovan. Verím, že po dohode sa nájdu vhodné termíny, avšak SFZ ani podpísané memorandum o výstavbe NFŠ problematiku tréningových plôch nezastrešuje,“ vysvetlil bývalý reprezentant Tittel. 

Potreba moderného NFŠ tlačí slovenský futbal už niekoľko rokov, avšak výstavba novej arény sa týka okrem existencie futbalistov Slovana Bratislava najmä národného tímu. Slovenská futbalová reprezentácia totiž od roku 2009 bude môcť hrať kvalifikačného zápasy len na štadióne, ktorý spĺňa prísne kritéria UEFA a FIFA. Zverenci Dušan Galisa tak už odohrajú jarné (2007) domáce stretnutia v kvalifikácii o postup EURO 2008 mimo Tehelného pola. Náhradnou alternatívou by sa mal stať štadión Antona Malatinského v Trnave, ktorý však v nedávnom priateľskom zápase s Belgickom (1:1) príliš domáco nepôsobil. 

„Národný futbalový štadión je skutočne otázkou dňa. Do roku 2008 platí výnimka pre Slovensko, aby sme mohli hrať zápasy v najbližšom kvalifikačnom cykle aj na štadiónoch, ktoré nespĺňajú prísne kritéria UEFA a FIFA. Takže je to pre nás skutočne otázka života, aby sme koncom roku 2008, najneskôr začiatkom roku 2009, mali k dispozícii Národný futbalový štadión, ktorý bude uspokojovať potreby našich fanúšikov, našich hráčov, našich sponzorov ale bude aj reprezentovať mesto Bratislava, ako hlavné mesto moderného štátu a samozrejme aj Slovensko ako modernú krajinu v rámci Európy,“ poznamenal F. Laurinec.

Podľa neho by štadión mal byť nielen moderne postavený, ale aj moderne prevádzkovaný. „Dnes sa už štadióny nestavajú s okolitými tréningovými plochami, ktoré sa využívajú len na jeden-dva zápasy v určitom období. Dnes sa štadióny musia stavať tak, aby boli komerčne využité a zarobili na svoju prevádzku. Nový štadióm musí návštevníkom poskytovať absolútny konfort a všetky služby, ktoré sú či už priamo, alebo nepriamo spojené so športom. A takýmto spôsobom je koncipovaný aj návrh našej futbalovej arény,“ tvrdí šéf SFZ.

Predstavitelia SFZ sa netaja tým, že počítajú okrem pomoci od hlavného mesta aj so štátnou podporou. V lete 14. júla dostane slovenská vláda na stôl návrh SFZ na spoluprácu a poskytnutie dotácii resp. subvencií a na jeseň tohto roku sa uskutoční medzinárodný tender. „Slovenská vláda aj SFZ požaduje transparentný a súčasne mdzinárodný tender. Zatiaľ je skoro hovoriť o počte projektov, ale vieme čo chceme. Pozorovali sme najmä štadióny v Rakúsku, Nemecku a Švjačiarsku, takže verím, že všetko dobre dopadne,“ poznamenal na záver Tittel.

Pri pondelkovom podpise memoranda boli prítomní aj primátor hlavného mesta SR Bratislavy Andrej Ďurkovský, starosta mestskej časti Bratislava III Richard Frimmel, predseda predstavenstva Artmedie Bratislava Ivan Kmotrík, podpredseda predstavenstva AŠK Inter Ľubomír Chrenko, prezident ŠK Slovan Ľudovít Černák, ďalej poradca predsedu vlády SR Jozef Tokoš, zástupca Ministerstva financií SR a súčasne riaditeľ odboru rozpočtových analýz Ján Marušinec, zástupca Ministerstva školstva SR a súčasne generálny riaditeľ sekcie štátnej starostlivosti o šport Stanislav Kosorín a predseda samosprávneho kraja Vladimír Bajan. Nechýbali ani osobnosti slovenského futbalu ako majstri Európy z Belehradu 1976 Anton Ondruš a Dušan Galis, bývalí reprezentanti a tréneri, ako aj súčasní hráči zastúpení Samuelom Slovákom, či Branislavom Fodrekom.

Kritéria UEFA pre 4-hviezdičkový štadión

  • minimálne kapacita 30.000 sedadiel
  • úplne zastrešenie hľadiska
  • vyhrievaná hracia plocha
  • adekvátne priestory pre šatne, lekársku starostlivosť a dopingovú kontrolu
  • dostatok VIP miest a bussines priestorov (minimálne 5% z celkovej kapcity)
  • minimálne 70 pozícii pre TV a rozhlasových komentátorov, dve TV štúdia, 300 miest pre píšucich novinárov a 100 fotografov, presscentrum s rozlohou minimálne 200 m2
  • zabezpečovací televízny systém a bezpečnostný systém garantujúci vyprázdnenie štadióna do 15 minút
  • parkovacie priestory pre 135 autobusov a 1050 áut v bezprostrednom okolí štadióna a ďalších 4000 v blízkej vzdialenosti od štadióna
  • dostatočný počet toaliet dobrej kvality pre divákov

TOP 5 slovenského NFŠ

  • vyhrievané ihrisko s najmodernejším typom kombinovaného trávnika z prírodnej a umelej trávy v najviac zaťažených častiach ihriska
  • dve veľké svetelné tabule, najmoderenejšie osvetlenie a ozvučenie
  • bezbariérové vstupy a miesta pre telesne postihnutých
  • elektronické turnikety, ktoré nahradia usporiadateľov a zabránia vstupu s neplatným lístkom
  • podzemné parkovisko s kapacitou 2500 miest 
debata chyba