Argentína zdolala v rozstrele Holandsko a vo finále vyzve Nemecko

Futbalisti Argentíny zdolali Holanďanov až v rozstrele zo značky pokutového kopu 4:2 v stredajšom druhom semifinále na majstrovstvách sveta v Brazílii. V riadnom hracom čase ani v predĺžení zápasu na štadióne Arena Corinthians v Sao Paule diváci gól nevideli. Rozhodujúcu penaltu premenil striedajúci Maxi Rodríguez, na strane "oranjes" neboli úspešní Ron Vlaar a Wesley Sneijder. Ich pokusy zneškodnil brankár Juhoameričanov Sergio Romero.

09.07.2014 22:00
Jasper Cillessen, Argentína, radosť Foto: ,
Smútok brankára Holandska Jaspera Cillessena a argentínska radosť z postupu do finále MS.
debata (8)

Argentína sa stretne vo finále s Nemeckom (nedeľa 13. júla o 21.00 h SELČ na Maracane v Riu de Janeiro), Holandsko si zmeria sily v stretnutí o tretie miesto s domácou Brazíliou. Súboj o bronz je na programe v sobotu 12. júla o 22.00 h SELČ v Brasílii.

Holandsko – Argentína 0:0 po predĺžení, na penalty 2:4 Penalty premenili: Robben, Kuijt – Messi, Garay, Agüero, M. Rodríguez. Nepremenili: Vlaar, Sneijder (obaja Hol.). Rozhodovali: Cakir – Duran, Ongun (všetci Tur.). ŽK: Martins Indi, Huntelaar – Demichelis. Diváci: 63 267. Holan­dsko: Cillessen – De Vrij, Vlaar, Martins Indi (46. Janmaat) – Kuijt, Wijnaldum, De Jong (62. Clasie), Blind – Sneijder – Robben, Van Persie (96. Huntelaar). Tréner: Van Gaal. Argentína: Romero – Zabaleta, Demichelis, Garay, Rojo – Pérez (81. Palacio), Mascherano, Biglia – Lavezzi (101. M. Rodríguez), Messi, Higuaín (82. Agüero). Tréner: Sabella.
Penaltový rozstrel zápasu Holandsko - Argentína

Úvodná príležitosť sa zrodila až po necelej štvrťhodine, keď Messi z priameho kopu preveril pozornosť Cillessena. Prvý polčas nepriniesol takmer žiadny vzruch pred oboma bránkami. Mužstvá predviedli príliš taktický výkon a ani jedno z nich sa nedostalo do žiadnej výraznejšej šance.

Futbalová nuda pokračovala aj po polčasovej prestávke. Až v 58. min sa po centri Lavezziho ocitol v šanci Higuaín, ale dobre ho strážil Janmaat a Argentínčan sa nedostal v sľubnej pozícii k poriadnej hlavičke. Štvrťhodinu pred koncom riadneho hracieho času sa zrodila azda prvá pekná ofenzívna akcia v dueli. Higuaín rozvlnil však len bočnú sieť a prípadný gól by aj tak neplatil pre jeho postavenie mimo hry. Opakované spomalené zábery neskôr ukázali chybu asistenta rozhodcu, Argentínčan nebol v ofsajde. V nadstavenom šance mali prvú šancu aj Holanďania, ale Robbenovi zabránil skórovať vynikajúcim sklzom Mascherano.

Všetko o futbalových majstrovstvách sveta 2014 v Brazílii:
Správy, rozhovory, reportáže, výsledky, tabuľky, štatistiky či fotogalérie

S výnimkou strely Robbena z diaľky ani prvá časť predĺženia nepriniesla výraznejšiu možnosť ani jedného z tímov. V 115. min spálil tutovku striedajúci Palacio, ktorý ležérne zakončil vyloženú šancu zoči-voči Cillessenovi. O dve minúty neuspel volejom ani Maxi Rodríguez, preto prišli na rad pokutové kopy. Ten rozhodujúci premenil Maxi Rodríguez a poslal Argentínu do finále, keď na strane európskeho tmu zlyhali Vlaar i Sneijder.

Hlasy (zdroj: kicker.de, orf.at):
Louis van Gaal (tréner Holandska): „Vypracovali sme si oveľa menej šancí ako v predchádzajúcich zápasoch. To však vypovedá veľa o sile argentínskeho tímu. Proti sebe stáli na jednej strane Robben, Van Persie a Sneijder a na druhej Messi, Lavezzi a Higuaín a napriek tomu šance a góly neprišli. Zápasová taktika to nedovolila. Nepostúpili sme do finále, ale odohrali sme fantastický turnaj. Zrejme nikto nám neveril, že si zahráme v semifinále. Najsmutnejšie je, že Vlaar bol podľa mňa najlepší hráč zápasu a veril som, že bude mať dostatok sebavedomia na dobré kopnutie jedenástky. Každý vie, aké je to náročné, napokon, videli ste sami… Prehrať na strely zo značky pokutového kopu je najhorší možný spôsob ako neuspieť v zápase. To radšej prehrať 1:7! Preto je naše sklamanie také veľké.“

Alejandro Sabella (tréner Argentíny): „Prežívam obrovskú radosť, lebo to bol náročný zápas. V druhom predĺžení sme takmer strelili gól. Sme vo finále, ale bude to opäť tvrdá práca rovnako ako doteraz stále. Napriek tomu očakávame tretí titul.“

Sergio Romero (brankár Argentíny a muž zápasu podľa FIFA): „Vychutnávame si postup do finále a vlastne až zajtra si uvedomíme, čo sme dosiahli. Úprimne povedané, mali sme šťastie v záverečnom rozstrele. Mohlo to dopadnúť aj opačne, ale ja som mal pri pokusoch hráčov Holandska dosť sebavedomia. Nemecko bude extrémne náročný súper vo finále, bude to historický zápas. Budeme bojovať až do konca. Dáme do toho všetko.“

Javier Mascherano (stredopoliar Argentíny): „Stále potrebujete aj kúsok šťastia, ak chcete uspieť. Sme hrdí na to, že sme bojovali na sto percent a finále sme si zaslúžili. Súboj proti Nemcom bude najdôležitejší v kariére nás všetkých. Nastúpime proti veľmi disponovamému súperovi, preto musíme byť aj my veľmi silní.“

Arjen Robben (útočník Holandska): „Veľmi to bolí. Naše mužstvo si viac zaslúžilo zahrať si vo finále. Môžeme byť na seba hrdí za to, čo sme odviedli na týchto majstrovstvách sveta. Nikto nám nemôže nič vyčítať. Doteraz sme všetky zápasy vyhrali a až v semifinále sme neuspeli. Je to pocit ‚nahovno‘. V tomto momente sa mi ani neche hrať o 3. miesto. Počíta sa iba celkové víťazstvo.“

Ron Vlaar (obranca Holandska): „Nepremenil som hneď prvú jedenástku v rozstrele, to sa nemalo stať. Je to veľmi zlý pocit. Som sklamaný aj z nášho výkonu v prvom polčase. Hrali sme zle.“