Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Micheľ by privítal inteligentnú loptu

Čo majú rozhodcovia na šampionáte zakázané? "Na prvom mieste hovoriť bez súhlasu s médiámi," zareaguje Ľuboš Micheľ, ale ponuku na rozhovor neodmietne.

16.06.2008 09:03
Ľuboš Micheľ Foto:
Ľuboš Micheľ.
debata

Vyhnúť sa novinárom a divákom

Rozhodcovia si svoje sídlo už tradične rozložili mimo hlavného diania. Obsadili päťhviezdičkový hotel Mövenpick v Regensdorfe, neďaleko Zürichu. Aj s podporným štábom tvorí ich skupina asi osemdesiat ľudí. Každý má svoju izbu. „Ocitli sme sa na dedine, tu ani nevieme, že sa vo Švajčiarsku hrá veľký turnaj,“ podotkne slovenský rozhodca. Z luxusného hotela sme sa presunuli do neďalekej kaviarničky. Diktafón musel zostať nenápadne položený na stole. „UEFA organizuje oficiálne stretnutia s novinármi. Máme svojho zástupcu pre médiá, ak niekto chce rozhovor, musí sa obrátiť so žiadosťou na neho,“ približuje Micheľ oficiálny postup a stále sa trochu nervózne obzerá, či porušenie zabehaných pravidiel nikto nezaregistruje.

„Slovenské mužstvo na šampionáte nehrá, pôsobí tu len zopár Slovákov, preto keď sa niekto z domu ozve a niečo ho zaujíma, odpoviem. Rozhovory o atmosfére, o tom, ako tu žijeme, nespôsobujú spravidla problém,“ dodáva. Čo všetko sa okrem stretnutí s novinármi neodporúča? „Zápasy nemôžeme navštevovať individuálne, iba spolu v rámci organizovaného programu,“ pokračuje. ,,Nezakazujú nám síce vybrať sa do mesta, ale neodporúča sa kvôli bezpečnosti chodiť medzi divákov, najmä do fanúšikovských zón, kde ich je veľká koncentrácia."

Dostal prilbu a bicykel

Micheľ je v dejisku šampionátu už bezmála dva týždne, viedol zatiaľ so svojimi asistentmi Romanom Slyškom a Martinom Balkom jeden zápas (obávaný súboj Švajčiarsko – Turecko zvládli), ale nenudí sa.
,,Každý deň predpoludním máme tréning, potom obed, krátky oddych, nasledujú masáže, rehabilitácia, návšteva fitnescentra a bazéna. Večer sledujeme zápasy, zväčša v televízii, ale tri sme už videli aj naživo," načrtáva denný režim.
Často sedí za počítačom a využíva internet. Tesne pred spánkom si otvorí knihu. ,,Volá sa Pomsta krstného otca. Je to z mafiánskeho prostredia, oddychové čítanie. Večer sa trochu preladím na ľahšiu vlnu, dobre sa mi zaspáva."
Hneď prvý deň po príchode dostal prilbu a bicykel. Slúži mu v Regensdorfe ako dopravný prostriedok, najmä keď dochádza na ihrisko na tréning, ale tiež na jazdu v okolitých terénoch.

Hotel, v ktorom bývajú, je vychýrený skvelou kuchyňou. „Dávame si pozor, aby sme nepribrali, pravidelne nás vážia. Ak by sa objavil problém, belgický kondičný tréner by zdvihol varovný prst. Máme dosť pohybu, stravujeme sa pestro, jeme ryby, zeleninu, takže o hmotnosť sa nebojím. Jediné, čo si neodpustím, je fantastická zmrzlina, ktorú pripravujú v hoteli. Už som jej zjedol viac ako inokedy za celý rok.“

Povzbudzoval ich aj Šramka

Aj rozhodcovia majú svojich fanúšikov. Na prvý zápas pricestoval brat Marcel s rodinou. V hľadisku bol aj jeho bývalý asistent Igor Šramka (na čiare aj v semifinále MS 2002 Brazília – Turecko), ktorý sa pred časom po fyzickom útoku na svoju osobu v Bratislave vzdal funkcionárskej rozhodcovskej práce. „V hľadisku rozvinul obrovskú slovenskú vlajku. Už na rozvičke som ju zaregistroval. Hovoril som si, že je dosť odvážny, lebo po zápase môžu diváci z jedného či druhého tábora po ňom skočiť. Všetko však dopadlo dobre,“ usmieva sa Micheľ.

Ak by sa na šampionáte zdržal až do konca, prišla by na skok aj manželka. „Najmä ak by sme sa presunuli bližšie k Viedni,“ vysvetľuje 39-ročný rodák zo Stropkova. ,,S Dankou len s problémami dávame dokopy náš spoločný program a tentoraz sa nám nečrtá ani spoločná dovolenka. Preto je s dcérou Biankou a svojou mamou už teraz na dovolenke v Grécku, pravidelne spolu telefonujeme. Potom ide zasa syn Tomáš na dva týždne do Španielska. Ja koncom júla cestujem do Pekingu, kde máme veľký rozhodcovský seminár. A ešte predtým ma čakajú poslanecké povinnosti v parlamente."

Netúži po miliarde nepriateľov

Slovenský rozhodca, ktorý v máji viedol finále Ligy majstrov, sa nebráni novinkám, ani technickým pomôckam. ,,Ide o monitorovací systém v najvážnejších situáciách," vysvetľuje. „Prihováram sa zaň, lebo nemám v úmysle poškodiť ani jeden tím. A niektoré situácie sa ťažko jednoznačne posudzujú, odohrajú sa veľmi rýchlo a ľudské oko ich nedokáže postrehnúť. Sú známe prípady, keď jednoznačne nepomôže ani technika. Štvrtý rozhodca by mal mať možnosť pozrieť si kritickú situáciu na monitore.“
Micheľovi sa pozdáva najmä systém inteligentnej lopty. „Rozhodca má na ruke špeciálne hodinky a keď lopta prejde bránkovú čiaru, zapípajú a objaví sa nápis gól. Už sa to skúšalo na MS klubov i sedemnásťročných, ale ešte treba vychytať drobné muchy. UEFA a FIFA nebude experimentovať na najvychytenejších turnajoch. Systém musia otestovať viackrát, aby sa odstránil aj náznak nespoľahlivosti, možného omylu.“

Rozhodca sa ocitá v zápase pod obrovským tlakom. „Najmä na európskom či svetovom šampionáte, keď hrajú proti sebe národné výbery, záber je ešte širší ako v prípade klubových súťaží. Rozhodca Urs Maier neuznal Angličanom gól po faule na brankára, ukázalo sa, že to bolo správne rozhodnutie, no rozhnevanému fanúšikovi to ťažko vysvetlíte. Hovorí sa, že potom dostal šestnásťtisíc výhražných mailov. Pískate Číňanom, urobíte nejaký sporný verdikt a hneď máte miliardu nepriateľov. To by som nechcel zažiť,“ vraví s úsmevom Ľuboš Micheľ.

Takýmto situáciám sa v poslednom období úspešne vyhýba. Aj preto je stále jedným z favoritov na finálový zápas Euro 2008.

debata chyba