Hrôzostrašný moment. Dána Eriksena oživovali na ihrisku, už hovoril s hráčmi

Zápas majstrovstiev Európy medzi futbalistami Dánska a Fínska v Kodani prerušili v závere prvého polčasu po kolapse domáceho hráča Christiana Eriksena.

12.06.2021 18:57 , aktualizované: 23:32
debata (110)
Kolaps Christiana Eriksena v zápase ME Fotogaléria - 11 fotiek Všetky fotky
Kolaps Christiana Eriksena v zápase proti Fínsku.

Záchranári ho oživovali na ihrisku a približne po pätnástich minútach ho transportovali do nemocnice.

Podľa oficiálnej stránky Európskej futbalovej únie (UEFA) bol v stabilizovanom stave, na sociálnych sieťach kolovala fotografia, na ktorej bol na nosidlách pri vedomí:

Snímka, po ktorej si svet vydýchol. Záchranári... Foto: TASR/AP, Martin Meissner
Dánsko Fínsko Futbal ME2020 B Snímka, po ktorej si svet vydýchol. Záchranári odvážajú na nosidlách Christiana Eriksena.

Záchranári Eriksena oživovali približne pätnásť minút a potom ho transportovali do nemocnice Rigshospitalet.

„Christian Eriksen je pri vedomí a jeho stav je naďalej stabilizovaný. V nemocnici podstúpi ďalšie vyšetrenia,“ informovala Dánska FA na twitteri.

Dvadsaťdeväťročný stredopoliar odpadol v 43. minúte pri postrannej čiare, keď naňho lopta smerovala po autovom vhadzovaní.

Spoluhráči okamžite privolali lekársku pomoc, neskôr na trávnik zišla aj Eriksenova manželka, ktorú utešovali kapitán Simon Kjaer a brankár Kasper Schmeichel.

Simon Kjaer Čítajte viac Podľa lekára išlo o sekundy. Snímky šokovanej partnerky obleteli svet

Dáni okolo spoluhráča Milana Škriniara z Interu Miláno vytvorili hradbu, po jeho odvoze zamierili do šatne rovnako ako fínski hráči a rozhodcovia pred nimi.

UEFA na krízovom zasadnutí rozhodovala o osude duelu. Napokon pokračoval.

Dánska futbalová asociácia to oznámila na twitteri po tom, ako hráči dostali ubezpečenie, že Eriksen je po kolapse v poriadku.

odkaz
euro 2020, odkaz

O večerné dohratie stretnutia požiadali oba tímy a UEFA im po krízovom zasadnutí vyhovela.

Pokračovalo sa záverečnými štyrmi minútami prvého polčasu, druhé dejstvo sa začalo po päťminútovej prestávke.

Dánsko dominovalo, aspoň bod za remízu však zo svojej celozápasovej prevahy nevyťažilo. Nováčik na ME nečakane zvíťazil 1:0. Jediný gól strelil v 60. minúte Joel Pohjanpalo.

O štvrťhodinu neskôr mali domáci ideálnu šancu vyrovnať, ale pokutový kop Pierra-Emila Hojbjerga zneškodnil bratislavský rodák vo fínskej bránke Lukáš Hradecký.

"Reakcia hráčov bola obdivuhodná, už na nich ani nemôžem byť viac hrdý. Sú vyčerpaní a emocionálne vyprahnutí.

Mali sme dve alternatívy, dohrať zápas dnes alebo nastúpiť zajtra napoludnie. Všetci sme chceli hrať dnes, hráči si boli istí, že by ani nezaspali, takže bolo lepšie dokončiť to.

Hovoril som s Christianom a jeho rodinou, všetkým nám to pripomenulo, že najdôležitejšie v živote je zdravie," uviedol tréner Dánska Kasper Hjulmand pre agentúru DPA.

Lukáš Hradecký Čítajte viac Dáni boli emocionálne vyprahnutí. Fínsky nováčik ich zdolal aj vďaka Hradeckému

"Takéto momenty ukážu skutočné hodnoty v živote. Želám Christianovi rýchle a úplné uzdravenie, jeho rodine prajem silu a vieru.

V týchto okamihoch sa ukazuje jednota futbalovej rodiny. Počul som, ako fanúšikovia oboch táborov skandovali jeho meno.

Futbal je krásny a Christian je skvelý hráč," povedal prezident UEFA Aleksander Čeferin.

Riaditeľ DBU Peter Moeller pre rozhlasovú stanicu Danmarks Radio povedal, že bol v kontakte s Eriksenom.

„Áno, aj niektorí naši hráči s ním hovorili. Má sa dobre a to sú skvelé správy. Spoluhráči budú určite bojovať na ihrisku aj za neho.“