Komentár: Trochu perspektívnej nudy

Európa má za sebou veľkú futbalovú párty. Najväčšiu v histórii. Vo Francúzsku sa na Le rendez - vous zišla bezmála polovica kontinentu.

cristiano ronaldo, euro, ME 2016, portugalsko, uefa
Portugalčan Cristiano Ronaldo na ME 2016 vo Francúzsku.
Autor: ,

Dvadsaťštyri mužstiev a nový model postavil proti sebe dva tábory. Podľa mnohých kvalita sa riedila, šancu dostalo priveľa tímov. Otvorený šampionát pre všetkých bola Platiniho idea, ten teraz stojí v ofsajde a kritici cítia šancu na zmenu. Súčasné vedenie Európskej futbalovej únie však obhajuje projekt a stavajú sa zaň najmä menšie krajiny.

Nebyť mäkšieho postupového kľúča, kto vie, či by si odbili premiéru na šampionáte Slováci. Skončili v kvalifikačnej skupine na druhom mieste, ktoré by ich v minulých šampionátoch šuplo do riskantnej baráže. Z piatich nováčikov by mali istotu iba Severní Íri, víťazi F-skupiny.

Z futbalového pohľadu to bola zavše nuda. Priveľa taktizovania, veľa defenzívy, málo gólov. Na každý čakali diváci 44 minút, priemer bol najhorší za uplynulých dvadsať rokov. Čím viac zápasov, tým väčšia pravdepodobnosť, že sa medzi nimi nájde aj plevel.

Hodiť však všetko zlé len na tričko nováčikom a menším by bola do neba volajúca nespravodlivosť. Ani veľmoci a ani vo vzájomných zápasoch nehrali vždy ako z učebnice. Anglicko, kolíska futbalu, už dlhšie pôsobí na veľkej scéne ako tragikomický hráč, ktorý prichádza s veľkohubými ambíciami a končí ako najväčšie sklamanie. Mnohé hviezdy dorazili na šampionát uťahané z celoročnej ligovej a pohárovej šichty a ani napriek veľkému úsiliu už nevyžmýkali zo seba ďalšie sily, energiu, šťavu.

Kritiku schytáva aj nový šampión. Nespravodlivo. A porovnanie s triumfom Grékov, absolútnym outsiderom i nováčikom turnaja 2004 je holý nezmysel. Portugalsko väčšinou hralo na šampionátoch významnú úlohu, aj teraz má skúsený, vyvážený tím. Opieralo sa o skvelého brankára, pevnú obranu s dirigentom Pepem a vpredu o jedného z najlepších hráčov planéty Ronalda, ktorý ukázal vo viacerých momentoch mimoriadne schopnosti. Ak niečo Portugalčanom uľahčilo cestu, bol to jednoduchší žreb ako v prípade Španielska, Talianska, Nemecka či Francúzska. Ak chce niekto prejsť týmto turnajom až na vrchol, musí mať v tíme ako spoluhráča aj šťastie.

Nový systém turnaja si nik nevycucal z prsta, rozhodnutie nepadlo v krčme za stolom. Vyžiadala si to situácia, starý formát už neuspokojoval sponzorov, národné zväzy. Každý zápas sa stal aj vo Francúzsku nielen športovou, ale aj významnou spoločenskou udalosťou, ľudia z celej Európy sa kráľovsky bavili, do hľadísk ich prišlo dva a pol milióna a napriek tomu, že sa hralo až 51 zápasov, priemer je najvyšší od ME 1988 a tretí v celej histórii (47 594).

Nebyť nového systému, Európa by neobjavila nové hviezdy, nezažila by obrovské dávky emócií a nadšenia, ktoré ponúkali najmä tímy Islandu a Walesu v chrbte so svojimi krajinami. Nepustia ani peniaze, turnaj priniesol rekordný zisk 830 miliónov eur, o tretinu viac ako naposledy.

Tento proces je nezvratný. Opiera sa o veľa ťažkých argumentov. Spoločenská a ekonomická objednávka je príliš silná. Nový model má perspektívu vydržať niekoľko ďalších desaťročí a pretromfne aj občasné zívanie pred televíznou obrazovkou z trochu nudného priebehu.

EURO 2016 – Štadióny, na ktorých sa hrá
Paríž Stade de France Nice Marseille Lyon
Lille Saint Étienne Lens Bordeaux Toulouse
© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Frauke Petryová, AfD

Líderka nemeckých populistov zvažuje odchod z politiky

30.03.2017 17:46

Líderka nemeckej pravicovo-populistickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Frauke Petryová zvažuje svoj odchod z politiky.

Vlak, koľaje, železnice

Železničná spoločnosť dostane nové vlaky z Vrútok

30.03.2017 17:36

Železničná spoločnosť Slovensko uzatvorila zmluvu s firmou ŽOS Vrútky o dodávke 21 dieselových motorových jednotiek.

británia, brexit, protest

Británia má plán, ako ukončiť legislatívnu nadradenosť EÚ

30.03.2017 17:31

Britská vláda predstavila hrubé obrysy toho, ako chce previesť viac než 12 000 právnych predpisov EÚ do britského práva, keď z Únie o dva roky vystúpi.

Benátky, karneval, masky, Námestie svätého Marka, Taliansko, kostýmy

Talianska polícia rozbila teroristickú bunku v Benátkach

30.03.2017 17:24

Členovia teroristickej skupiny, ktorých zadržala polícia v Benátkach, sa v telefonátoch vyjadrovali o možnosti odpáliť bombu na tamojšom moste Ponte di Rialto.

Bleskové správy
  • 18:18

    Slovenská tenistka Karolína Schmiedlová prehrala za 162 minút 3:6, 6:4, 2:6 s tureckou kvalifikantkou Basak Eraydinovou v osemfinále na turnaji ITF v talianskom meste Santa Margherita di Pula.

  • 17:30

    Slovenská zjazdárka Petra Vlhová sa dočkala prvého víťazstva v kariére v alpskej kombinácii. V pretekoch v rámci majstrovstiev Slovinska v Krvavci zvíťazila v súčte super G a slalomového kola.

  • 16:52

    Slovenský niekdajší futbalový reprezentant Rastislav Michalík v júni definitívne zavesí kopačky na klinec. Štyridsaťtriročný stredopoliar v súčastnosti hráva v rodnom Staškove na Orave.

Ďalšie bleskové správy »