Eurodiár: Vo futbale účty sedia

Nespravodlivý futbal. Krutý. Neľútostný. Pre francúzske médiá i hráčov nie je nijaký prívlastok dostatočne silný, aby vyjadrili sklamanie z toho, že svoju cestu na domácom šampionáte nedotiahli do víťazného konca.

Euro 2016, Eiffelova veža, Paríž
Fanúšikovia podporujúci Portugalsko pod parížskou dominantou.
Autor: ,

Prekvapujúco krátka pamäť. Len tri dni predtým v semifinále Nemci bili Francúzov ako žito a po zápase lamentovali podobne ako v nedeľu v noci Francúzi. Futbal pustil do finále slabšie mužstvo, tvrdili nemeckí futbalisti a ich tréner.

Francúzi finále nezvládli. V ofenzíve im chýbala pohotovosť i enegria, ktorú ukázali v nemeckej šestnástke. A aj dávku šťastia si vybrali v predchádzajúcom stretnutí. Proti Portugalsku neurobili už nič naviac.

Ich súper sa na finále výborne pripravil a nezlomil ho ani nečakaný moment, ktorý by zamával s každým – keď sa už v úvode zranil jeden z najlepších hráčov planéty. Portugalčania nemajú ďalšie esá, ktoré by vytiahli z rukáva, ale nechýba im výnimočný tímový duch.

Portugalsko vyhralo na šampionáte v riadnom čase len jediný zápas. Muselo bojovať o holé prežitie v troch predĺženiach a v jednom penaltovom rozstrele. Francúzi im to zrátali. Zo 720 minút, ktoré odohrali v turnaji, viedli len v 73.

Spravodlivosť si možno občas zdriemne, alebo aspoň privrie oči. Vždy však príde čas, keď sa účty vyrovnajú a vo futbalovom účtovníctve všetko na chlp sedí. Má dať a dal.

Na Portugalsko akoby prišiel rad až teraz. K veľkému triumfu mu chýbal krôčik v slávnej Eusébiovej ére alebo neskôr v období takzvanej zlatej Figovej generácie. Aj Francúzi nakoniec uznali, že za to, čo pre svetový futbal Portugalčania urobili, jeden titul nie je až taká prehnaná cena.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Frauke Petryová, AfD

Líderka nemeckých populistov zvažuje odchod z politiky

30.03.2017 17:46

Líderka nemeckej pravicovo-populistickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Frauke Petryová zvažuje svoj odchod z politiky.

Vlak, koľaje, železnice

Železničná spoločnosť dostane nové vlaky z Vrútok

30.03.2017 17:36

Železničná spoločnosť Slovensko uzatvorila zmluvu s firmou ŽOS Vrútky o dodávke 21 dieselových motorových jednotiek.

británia, brexit, protest

Británia má plán, ako ukončiť legislatívnu nadradenosť EÚ

30.03.2017 17:31

Britská vláda predstavila hrubé obrysy toho, ako chce previesť viac než 12 000 právnych predpisov EÚ do britského práva, keď z Únie o dva roky vystúpi.

Benátky, karneval, masky, Námestie svätého Marka, Taliansko, kostýmy

Talianska polícia rozbila teroristickú bunku v Benátkach

30.03.2017 17:24

Členovia teroristickej skupiny, ktorých zadržala polícia v Benátkach, sa v telefonátoch vyjadrovali o možnosti odpáliť bombu na tamojšom moste Ponte di Rialto.

Bleskové správy
  • 18:18

    Slovenská tenistka Karolína Schmiedlová prehrala za 162 minút 3:6, 6:4, 2:6 s tureckou kvalifikantkou Basak Eraydinovou v osemfinále na turnaji ITF v talianskom meste Santa Margherita di Pula.

  • 17:30

    Slovenská zjazdárka Petra Vlhová sa dočkala prvého víťazstva v kariére v alpskej kombinácii. V pretekoch v rámci majstrovstiev Slovinska v Krvavci zvíťazila v súčte super G a slalomového kola.

  • 16:52

    Slovenský niekdajší futbalový reprezentant Rastislav Michalík v júni definitívne zavesí kopačky na klinec. Štyridsaťtriročný stredopoliar v súčastnosti hráva v rodnom Staškove na Orave.

Ďalšie bleskové správy »