Viac účastníkov šampionátu prinieslo vyššie zisky

Finálový turnaj majstrovstiev Európy vo futbale sa prvý raz uskutočnil v novom formáte s 24 mužstvami. Táto skutočnosť vyvoláva polemiku, má svojich zástancov i kritikov.

Euro 2016, Wales, futbal, radosť
Futbalisti Walesu. Jeden z pätice nováčikov na ME.
Autor: ,

Podľa predstaviteľov Európskej futbalovej únie (UEFA) sa model osvedčil. Tento názor zastáva aj viceprezident UEFA Angel Maria Villar Llona zo Španielska. Na záverečnej tlačovej konferencii pred finálovým zápasom potvrdil, že aj nasledujúci turnaj sa bude hrať podľa tohto formátu.

Rozšírenie účastníkov z doterajších 16 mužstiev o osem ďalších bolo iniciatívou doterajšieho šéfa UEFA Michela Platiniho, ktorý si však momentálne odpykáva štvorročný trest a nesmie pôsobiť vo futbale za netransparentný príjem dvoch miliónov švajčiarskych frankov ešte v roku 2011.

Bývalý francúzsky legendárny futbalista sa doteraz na nijakom stretnutí finálového turnaja neobjavil a nepredpokladala sa ani jeho účasť na finále, hoci aj zastupujúci generálny sekretár UEFA Theodor Theodoridis vyzdvihol jeho prínos v príprave tohto turnaja a potvrdil, že Platini dostal pozvanie na celý turnaj.

„Na podujatí chýba jeden muž: Michel Platini. Môže byť hrdý na svoje Euro,“ vyhlásil Villar Llona.

Na tohtoročnom šampionáte zažilo premiéru päť krajín – Albánsko, Island, Severné Írsko, Wales a aj Slovensko. Riaditeľ turnaja Martin Kallen sa vyjadril, že keďže nový model ukázal svoju životaschopnosť, nezmení sa ani v nasledujúcom období, teda ani v roku 2024, hoci o formáte týchto ME sa ešte nerozhodlo.

Jedným z významných argumentov pre nový systém majstrovstiev Európy je fakt, že turnaj prinesie zisk 830 miliónov eur, čo je o 34 percent viac v porovnaní s ME 2012, ktoré sa uskutočnili v Poľsku a na Ukrajine (vtedy 593,7 mil. eur). Hlavný podiel na tomto náraste má práve zvýšenie počtu stretnutí (o 20). „Podujatie bolo mimoriadne úspešné,“ vyhlásil Theodoridis.

Na celkových príjmoch 1,93 miliardy eur sa najviac podieľa predaj vysielacích práv za viac ako miliardu eur, sponzoring a licenčné zmluvy priniesli 480 miliónov, predaj vstupeniek 400 miliónov eur. Organizácia turnaja stála 600 miliónov, z toho polovicu vyplatí UEFA mužstvám na odmenách.

Šesťsto miliónov zo zisku plánuje UEFA rozdeliť medzi 55 členských krajín na rozvoj futbalu. A zvyšných 230 miliónov využije na prevádzkové náklady.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Frauke Petryová, AfD

Líderka nemeckých populistov zvažuje odchod z politiky

30.03.2017 17:46

Líderka nemeckej pravicovo-populistickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Frauke Petryová zvažuje svoj odchod z politiky.

Vlak, koľaje, železnice

Železničná spoločnosť dostane nové vlaky z Vrútok

30.03.2017 17:36

Železničná spoločnosť Slovensko uzatvorila zmluvu s firmou ŽOS Vrútky o dodávke 21 dieselových motorových jednotiek.

británia, brexit, protest

Británia má plán, ako ukončiť legislatívnu nadradenosť EÚ

30.03.2017 17:31

Britská vláda predstavila hrubé obrysy toho, ako chce previesť viac než 12 000 právnych predpisov EÚ do britského práva, keď z Únie o dva roky vystúpi.

Benátky, karneval, masky, Námestie svätého Marka, Taliansko, kostýmy

Talianska polícia rozbila teroristickú bunku v Benátkach

30.03.2017 17:24

Členovia teroristickej skupiny, ktorých zadržala polícia v Benátkach, sa v telefonátoch vyjadrovali o možnosti odpáliť bombu na tamojšom moste Ponte di Rialto.

Bleskové správy
  • 18:18

    Slovenská tenistka Karolína Schmiedlová prehrala za 162 minút 3:6, 6:4, 2:6 s tureckou kvalifikantkou Basak Eraydinovou v osemfinále na turnaji ITF v talianskom meste Santa Margherita di Pula.

  • 17:30

    Slovenská zjazdárka Petra Vlhová sa dočkala prvého víťazstva v kariére v alpskej kombinácii. V pretekoch v rámci majstrovstiev Slovinska v Krvavci zvíťazila v súčte super G a slalomového kola.

  • 16:52

    Slovenský niekdajší futbalový reprezentant Rastislav Michalík v júni definitívne zavesí kopačky na klinec. Štyridsaťtriročný stredopoliar v súčastnosti hráva v rodnom Staškove na Orave.

Ďalšie bleskové správy »