Domáca výzva. Francúzsko pozlátila, Portugalsko rozplakala

Je to výnimočný okamih. Vyburcuje, namotivuje, dodá silu i bonusovú energiu. Prináša však aj ohromnú zodpovednosť či enormný tlak. Napriek tomu by si ho rád užil každý futbalista.

Michel Platini
Michel Platini vo francúzskom drese (uprostred).
Autor:

Finále európskeho šampionátu. Už samo o sebe je veľkolepou záležitosťou, ktorú sleduje celý svet. Keď sa doň prebojuje aj usporiadateľská krajina, dostáva ešte výraznejší cveng.

V dejinách záverečných turnajov futbalových majstrovstiev Európy prišlo k takejto situácii dosiaľ štyrikrát (zo štrnástich prípadov). Piaty nastane v nedeľu.

Francúzsko sa stane prvou krajinou, ktorá si na domácom turnaji zahrá vo finále dva razy.

Michel Platini s trofejou pre majstra Európy 1984.
Michel Platini s trofejou pre majstra Európy 1984.
Autor: SITA/AP

Platini pod dohľadom Christova

Prvú možnosť vybojovať titul kontinentálneho šampióna dostalo pred 32 rokmi. Turnajom prešlo mimoriadne suverénne. Základnú skupinu vyhralo v konkurencii Dánska (1:0), Belgicka (5:0) a bývalej Juhoslávie (3:2) bez straty bodu.

Náznak zaváhania prišiel len v semifinále. No Francúzi napokon odolali aj Portugalčanom (3:2 pp), keď ich minútu pred koncom predĺženia vyslobodil jednoznačný líder a kapitán – Michel Platini.

Legendárny útočník zohral kľúčovú úlohu na ceste za titulom. Na turnaji zaznamenal deväť zo štrnástich gólov svojho tímu a stal sa najlepším strelcom v dejinách záverečných turnajov. Dorovnal ho až Cristiano Ronaldo.

Platini sa presadil v každom z piatich zápasov (blysol sa dvomi hetrikmi), vrátane finálového. V ňom čelili Francúzi, ktorí uspeli v roku 1998 aj na domácich majstrovstvách sveta, Španielom. V parížskom Parku princov ich pred 47-tisíc divákmi zdolali 2:0 a slávili svoj premiérový titul európskeho šampióna. Z pozície hlavného rozhodcu im ho odpískal Slovák Vojtech Christov.

Francúzsko - Španielsko vo finále ME 1984

Mimochodom, po Francúzoch sa z titulu pred domácim publikom už netešil nik. Prelomiť prekliatie usporiadateľských krajín mohli včera opäť muži spod Eiffelovky.

Portugalsko v gréckej tragédii

Blízko k domácemu úspechu bol aj druhý včerajší finalista. Portugalsko, v ktorého drese absolvoval svoj premiérový veľký turnaj aj Ronaldo, sa však stalo pred dvanástimi rokmi obeťou gréckeho zázraku.

Do lisabonského finále vstupovalo v pozícii jednoznačného favorita. Lenže rovnakú úlohu mali vo štvrťfinále Francúzi a v semifinále aj Česi. Gréci vo vyraďovacej fáze všetkým súperom udelili lekciu z efektivity a totálnej obrany – zakaždým im na víťazstvo stačil jediný gól.

Grécka cesta za titulom.

„Dali sme nášmu ľudu hrdosť, s ktorou bude môcť žiť po celý zvyšok existencie,“ hovoril po zápase grécky kapitán Theodoros Zagorakis. „Sme svedkami obrovského prekvapenia. Je dobré, že sa v športe dejú,“ pridal sa tréner Otto Rehhagel.

Zatiaľ čo Gréci ospevovali svojich hrdinov, svetové médiá písali nielen o najväčšej senzácii v histórii záverečných turnajov majstrovstiev Európy, ale aj o najslabšom a najnudnejšom šampiónovi či gréckej futbalovej tragédii.

Prirovnali k nej herný štýl, ktorý predvádzali zverenci nemeckého stratéga.

Domáci vo finále ME
1964 Španielsko Španielsko – Sovietsky zväz 2:1
1968 Taliansko Taliansko – Juhoslávia 1:1 pp (2:0)
1984 Francúzsko Francúzsko – Španielsko 2:0
2004 Portugalsko Portugalsko – Grécko 0:1
© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Frauke Petryová, AfD

Líderka nemeckých populistov zvažuje odchod z politiky

30.03.2017 17:46

Líderka nemeckej pravicovo-populistickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Frauke Petryová zvažuje svoj odchod z politiky.

Vlak, koľaje, železnice

Železničná spoločnosť dostane nové vlaky z Vrútok

30.03.2017 17:36

Železničná spoločnosť Slovensko uzatvorila zmluvu s firmou ŽOS Vrútky o dodávke 21 dieselových motorových jednotiek.

británia, brexit, protest

Británia má plán, ako ukončiť legislatívnu nadradenosť EÚ

30.03.2017 17:31

Britská vláda predstavila hrubé obrysy toho, ako chce previesť viac než 12 000 právnych predpisov EÚ do britského práva, keď z Únie o dva roky vystúpi.

Benátky, karneval, masky, Námestie svätého Marka, Taliansko, kostýmy

Talianska polícia rozbila teroristickú bunku v Benátkach

30.03.2017 17:24

Členovia teroristickej skupiny, ktorých zadržala polícia v Benátkach, sa v telefonátoch vyjadrovali o možnosti odpáliť bombu na tamojšom moste Ponte di Rialto.

Bleskové správy
  • 18:18

    Slovenská tenistka Karolína Schmiedlová prehrala za 162 minút 3:6, 6:4, 2:6 s tureckou kvalifikantkou Basak Eraydinovou v osemfinále na turnaji ITF v talianskom meste Santa Margherita di Pula.

  • 17:30

    Slovenská zjazdárka Petra Vlhová sa dočkala prvého víťazstva v kariére v alpskej kombinácii. V pretekoch v rámci majstrovstiev Slovinska v Krvavci zvíťazila v súčte super G a slalomového kola.

  • 16:52

    Slovenský niekdajší futbalový reprezentant Rastislav Michalík v júni definitívne zavesí kopačky na klinec. Štyridsaťtriročný stredopoliar v súčastnosti hráva v rodnom Staškove na Orave.

Ďalšie bleskové správy »