Real stratil tesne pred koncom výhru aj prvé miesto v skupine

Poslednými postupujúcimi do osemfinále Ligy majstrov sa stali futbalisti Porta a Sevilly. Porto rozhodlo o svojej účasti v jarnej časti súťaže už v prvom polčase duelu s Leicesterom, po ktorom viedlo o tri góly, a anglického majstra nakoniec deklasovalo 5:0.

07.12.2016 23:22
Real Madrid Foto: ,
Radosť hráčov Realu Madrid v zápase proti Dortmundu.

Kodani tak nepomohla ani výhra 2:0 v Bruggách. Lyon potreboval Sevillu poraziť aspoň o dva góly, aby ju vystriedal na postupovom druhom mieste skupiny H, zápas sa ale skončil bezgólovou remízou.

Real Madrid predĺžil sériu súťažných zápasov bez porážky na 34 a vyrovnal svoj rekord zo sezóny 1988/89. S Dortmundom ale stratil dvojgólové vedenie a po remíze 2:2 skončil v tabuľke F-skupiny druhý práve za Borussiou, ktorá s 21 gólmi prekonala rekord v počte strelených gólov v základnej skupine LM. Legia Varšava porazila 1:0 Sporting Lisabon a zahrá si Európsku ligu.

Tréner už istého postupujúceho Leicesteru Claudio Ranieri šetril väčšinu svojich opôr a obmenená zostava na Porto nestačila. Už po šiestich minútach otvoril skóre Silva, ktorý v posledných 15 dueloch za klub a portugalskú reprezentáciu strelil 12 gólov. Nadviazal na neho Corona podarenou strelou z voleja do šibenice a v závere polčasu sa efektným zakončením pätičkou prezentoval Brahimi.

V druhom dejstve poistili výhru domácich Silva z penalty a Jota. Brankár Leicesteru Ben Hamer sa stal prvým Angličanom, ktorý pri svojom debute v Lige majstrov inkasoval päťkrát. Kodaň potrebovala, aby Porto získalo maximálne bod, a tak aj po výhre 2:0 v Bruggách zostala na treťom mieste a zahrá si Európsku ligu.

Rovnakú súťaž okúsi Lyon, pred ktorým si udržala druhé miesto v skupine H Sevilla. Vo vzájomnom zápase často zvonila bránková konštrukcia. Už v prvom dejstve ju trafili domáci Lacazette a Valbuena, na druhej strane opečiatkoval tyč Vitolo. Ani v druhom polčase sa skóre nezmenilo.

Pred Sevillou zostal Juventus Turín, ktorý si poradil s Dinamom Záhreb 2:0 aj napriek tomu, že prvýkrát po ôsmich rokoch nenastúpil v LM v základe „Starej dámy“ brankár Gianluigi Buffon. O góly sa postarali Higuaín a Rugani.

Legia sa z úvodného gólu proti Sportingu radovala už v siedmej minúte, gól však nebol správne uznaný pre Prijovičov ofsajd. Po polhodine hry poľský celok už mohol oslavovať, keď sa trafil Guilherme. Zatiaľ čo v predchádzajúcich troch dueloch LM inkasovala Legia minimálne tri góly, v stredu si udržala čisté konto a na jar si zahrá Európsku ligu.

Real sa dostal do vedenia proti Dortmundu v 28. minúte. Na pravej strane nikým nestrážený Carvajal prihral po zemi do vápna Benzemovi a ten sa zblízka nemýlil. Pred prestávkou udržal vedenie domácich reflexivním zákrokom proti priamemu kopu Schürrleho gólman Navas.

Krátko po zmene strán nacentroval Rodríguez do vápna na voľného Benzemu, francúzsky útočník sa presadil druhýkrát v zápase, strelil svoj 50. gól v hlavnej fáze Ligy majstrov a zaradil sa na piate miesto historickej tabuľky strelcov k Thierrymu Henrymu.

Ani to ale „Bielemu baletu“ nestačilo k výhre. Najprv Weiglov ďalekonosný center sklepol Schmelzer pred bránku Aubameyangovi a dortmundský kanonier v 19 zápasoch tejto sezóny strelil rovnaký počet gólov. Dve minúty pred koncom potom vyrovnal na konečných 2:2 striedajúci Reus. Borussia v skupine nastrieľala 21 gólov, čo sa nikomu v histórii nepodarilo.

Súboj o tretie miesto a s ním účasť v jarnej fáze Európskej ligy medzi Tottenhamom a CSKA Moskva začal lepšie pre hostí, ktorí sa dostali vo Wembley do vedenia zásluhou Džagojeva. Ešte do prestávky ale „Kohúti“ otočili stav gólmi Alliho a Kanea a posledný zápas Leonida Sluckého na lavičke CSKA zakončil v 77. minúte vlastným gólom brankár Akinfejev.

E-skupina:

Tottenham Hotspur (Angl.) – CSKA Moskva (Rus.) 3:1 (2:1)
Góly: 38. Alli, 45.+ H. Kane, 77. Akinfejev (vlastný) – 33. Dzagojev, rozhodoval: Nicola Rizzoli (Tal.)
Tottenham: Lloris – K. Walker, Dier, Vertonghen, D. Rose – Wanyama (68. Alderweireld), Winks – Son Heung-Min (62. N'Koudou), Alli, Ch. Eriksen – H. Kane (83. Onomah)
CSKA: Akinfejev – Nababkin, A. Berezuckij, V. Berezuckij, Ščennikov – Dzagojev, Natcho – Tošič (71. Gordušenko), Golovin (46. Čalov), Milanov – L. Traoré (79. Strandberg)

Bayer Leverkusen (Nem.) – AS Monako (Fr.) 3:0 (1:0)
Góly: 30. Jurčenko, 48. J. Brandt, 81. De Sanctis (vlastný), rozhodoval: Gediminas Mažeika (Lit.)
Leverkusen: Özcan – D. Da Costa, Jedvaj, Dragovič, Wendell – J. Brandt (71. Kruse), Baumgartlinger, Jurčenko (76. Henrichs), Calhanoglu (67. Aránguiz) – Kiessling, Javier Hernández
Monako: De Sanctis – A. Touré, Raggi, Jemerson, Diallo – Joao Moutinho, N'Doram, Boschilia (67. A. Traoré) – Dirar, G. Carrillo (79. Lemar), C. Jean (76. V. Germain)

**Konečná tabuľka E-skupiny: **
1. AS Monako 6 3 2 1 9:7 11
2. Leverkusen 6 2 4 0 8:4 10
3. Tottenham 6 2 1 3 6:6 7
4. CSKA Moskva 6 0 3 3 5:11 3

F-skupina:

Real Madrid (Šp.) – Borussia Dortmund (Nem.) 2:2 (1:0)
Góly: 28. a 53. Benzema – 61. Aubameyang, 88. Reus, rozhodoval: Szymon Marciniak (Poľ.)
Real Madrid: K. Navas – Carvajal, Varane, Sergio Ramos, Marcelo – Modrič (63. T. Kroos), Casemiro, James Rodríguez – Lucas Vázquez, Benzema (85. Morata), C. Ronaldo
Dortmund: Weidenfeller – Piszczek, Sokratis Papastathopulos, M. Bartra, Schmelzer – G. Castro (80. Rode), Weigl, Ch. Pulišič (61. Emre Mor) – O. Dembélé, Aubameyang, Schürrle (61. Reus)

Legia Varšava (Poľ.) – Sporting Lisabon (Portug.) 1:0 (1:0)
Gól: 30. Guilherme, ČK: 85. William Carvalho (Sporting Lisabon) po druhej ŽK, rozhodoval: Gianluca Rocchi (Tal.)
Legia: Malarz – Bereszyňski, Rzezniczak, Pazdan, Hloušek – Moulin, Kopczyňski – Guilherme (62. Kucharczyk), Odjidja-Ofoe, M. Radovič (90.+ Dabrowski) – Prijovič (86. Hämäläinen)
Sporting: Rui Patrício – P. Oliveira (58. Esgaio), Coates, Semedo, Zeegelaar (68. André) – G. Martins, Adrien Silva, William Carvalho, B. César – L. Markovič (59. B. Ruíz), Dost

**Konečná tabuľka F-skupiny: **
1. Dortmund 6 4 2 0 21:9 14
2. Real Madrid 6 3 3 0 16:10 12
3. Legia Varšava 6 1 1 4 9:24 4
4. Sporting Lisabon 6 1 0 5 5:8 3

G-skupina:

Club Bruggy (Belg.) – FC Kodaň (Dán.) 0:2 (0:2)
Góly: 8. Mechele (vlastný), 15. M. Jörgensen, rozhodoval: Michael Oliver (Angl.)
Club Bruggy: Butelle – Van Rhijn (77. Vormer), Mechele, Denswil, Cools – Pina, Claudemir, Bolingoli-Mbombo – Refaelov (66. Vanaken), Wesley, Gedoz
Kodaň: R. Olsen – Ankersen (89. Högli), M. Jörgensen, E. Johansson, Augustinsson – Falk Jensen (58. GREGUŠ), Kvist, Delaney, Toutouh – A. Pavlovič (88. A. Keita), Cornelius

FC Porto (Portug.) – Leicester City (Angl.) 5:0 (3:0)
Góly: 6. a 64. André Silva (druhý z pok. kopu), 26. Corona, 44. Brahimi, 77. Jota, rozhodoval: Felix Zwayer (Nem.)
FC Porto: Casillas – M. Pereira, Felipe, Marcano, Alex Telles – D. Pereira (76. R. Neves) – Corona (76. H. Herrera), Óliver Torres, Brahimi – André Silva (78. Rui Pedro), Jota
Leicester: Hamer – L. Hernádez, Wasilewski, W. Morgan, Chilwell – D. Gray, N. Mendy, Drinkwater (76. Barnes), Schlupp (46. Albrighton) – Musa (46. Ulloa), Okazaki

**Konečná tabuľka G-skupiny: **
1. Leicester 6 4 1 1 7:6 13
2. Porto 6 3 2 1 9:3 11
3. FC Kodaň 6 2 3 1 7:2 9
4. Club Bruggy 6 0 0 6 2:14 0

H-skupina:

Juventus Turín (Tal.) – Dinamo Záhreb (Chor.) 2:0 (0:0)
Góly: 52. Higuaín, 73. Rugani, rozhodoval: Anthony Taylor (Angl.)
Juventus: Neto – Benatia, Rugani, Evra – Cuadrado, Lemina, Marchisio (74. Sturaro), K. Asamoah – M. Pjanič (80. Dybala) – Higuaín, Mandžukič (85. Hernanes)
Dinamo Záhreb: Livakovič – Situm, Sigali, Schildenfeld, Pivarič – Moro (85. Matel), Kneževič, Gojak (57. Fiolič) – Soudani (74. Stojanovič), Čorič, Junior Fernandes

Olympique Lyon (Fr.) – FC Sevilla (Šp.) 0:0
Rozhodoval: Jonas Eriksson (Švéd.)
Lyon: Anthony Lopes – Rafael, Yanga-Mbiwa, Diakhaby, Morel – Darder (72. Cornet), Gonalons, Tolisso (78. Grenier) – Ghezzal (65. Fekir), Lacazette, Valbuena
FC Sevilla: Rico – Pareja, Mercado, A. Rami – Mariano, N'Zonzi, Iborra, Escudero – Sarabia (65. Ben Yedder) – Vitolo, Nasri (87. Kranevitter)

**Konečná tabuľka H-skupiny: **
1. Juventus 6 4 2 0 11:2 14
2. FC Sevilla 6 3 2 1 7:3 11
3. Lyon 6 2 2 2 5:3 8
4. Záhreb 6 0 0 6 0:15 0

Účastníci osemfinále – prehľad

Víťazi skupín (nasadení pri žrebe osemfinále): FC Arsenal (Angl.), SSC Neapol (Tal.), FC Barcelona (Šp.), Atlético Madrid (Šp.), AS Monako (Fr.), Borussia Dortmund (Nem.), Leicester City (Angl.), Juventus Turín (Tal.)

Postupujúci z druhých miest v skupinách (nenasadení pri žrebe osemfinále): Paríž Saint-Germain (Fr.), Benfica Lisabon (Portug.), Manchester City (Angl.), Bayern Mníchov (Nem.), Bayer Leverkusen (Nem.), Real Madrid (Šp.), FC Porto (Portug.), FC Sevilla (Šp.)

Viac na túto tému: #Real Madrid #Borussia Dortmund