Ligu majstrov vyhral Real Madrid! V penaltách rozhodol Ronaldo

Po dvoch rokoch sa futbalisti Realu Madrid vrátili na európsky klubový trón. V sobotňajšom finále Ligy majstrov 2015/2016 na milánskom San Sire zvíťazili nad Atléticom Madrid 5:3 na pokutové kopy, po predĺžení sa duel skončil nerozhodne 1:1 (1:1, 1:0).

28.05.2016 20:45 , aktualizované: 29.05.2016 08:43
LM finále Foto:
Radosť hráčov Realu Madrid po triumfe v Lige majstrov 2016.
debata (6)

Skóre kvalitného a dramatického zápasu otvoril v 15. min Sergio Ramos, v úvode druhého dejstva nepremenil pokutový kop Antoine Griezmann z Atlética. V 78. min Real nevyužil šancu na „mat“ a z protiútoku vyrovnal Yannick Ferreira Carrasco. Po penalte Cristiana Ronalda v piatej sérii sa „biely balet“ tešil z cennej trofeje, predtým totiž zlyhal Juanfran. Zaujímavosťou je, že vzájomný súboj oboch tímov vo finále LM v máji 2014 sa tiež neskončil po dvoch polčasoch, Real triumfoval 4:1 po predĺžení. Sergio Ramos vtedy vyrovnal na 1:1 v nadstavenom čase druhého polčasu a Gareth Bale, Marcelo a Cristiano Ronaldo skórovali v druhej polovici predĺženia.

Gól Segia Ramosa na 1:0.

Zverenci trénera Zinedina Zidana získali najprestížnejšiu európsku klubovú trofej jedenástykrát v histórii – predtým sa im to podarilo v rokoch 1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1966, 1998, 2000, 2002, 2014. Real si ziskom „ušatej trofeje“ vynahradil tohtosezónny neúspech na domácej scéne, keď nepochodil La Lige ani v Španielskom kráľovskom pohári.

Prvý polčas finálového duelu mal vyrovnaný priebeh, ale už v 15. min sa Real ujal vedenia gólom obrancu Sergia Ramosa, ktorý za slovinského brankára Jana Oblaka poslal loptu po centri Toniho Kroosa a jednom zdvihnutí hlavou od Garetha Bala. Atlético malo veľkú šancu vyrovnať hneď po zmene strán, keď po faule Pepeho na Fernanda Torresa nariadil hlavný rozhodca Mark Clattenburg pokutový kop. K lopte sa postavil Antoine Griezmann, no jeho prudký pokus zastavila horná žrď bránky Keylora Navasa. V 54. min zaváhal zblízka Stefan Savič.

Finále Ligy Majstrov 2016 Fotogaléria - 25 fotiek Všetky fotky
Fanúšička Atlética s vlajkou svojho klubu.

V 78. min futbalisti Realu nepremenili niekoľko šancí v rozpätí niekoľkých sekúnd, jednu z nich zneškodnil na bránkovej čiare spomenutý Savič a udrelo tak na opačnej strane – Juanfran z pravého krídla poslal prudkú loptu pred Keylora Navasa a striedajúci Yannick Ferreira Carrasco vyrovnal na 1:1. Keďže vzápätí nepochodil Juanfran, duel sa musel predlžovať. V extra tridsaťminútovke gól nepadol, rozhodnúť tak museli pokutové kopy. V nich vo štvrtej sérii obranca Atlética Juanfran a Cristiano Ronaldo v piatej spečatil celkový triumf Realu.

Zostrih najdôležitejších momentov

Futbal – Liga majstrov 2015/2016 – finále – sobota:
Real Madrid – Atlético Madrid 1:1 po predĺžení (1:1, 1:0), na pokutové kopy: 5:3 – hráči tímu Real Madrid sa stali víťazmi Ligy majstrov 2015/2016
Góly: 15. Sergio Ramos – 79. Ferreira Carrasco, ŽK: 11. Dani Carvajal, 47. L. Navas, 79. Casemiro, 90.+ Sergio Ramos, 93. Danilo, 112. Pepe – 61. F. Torres, 90.+ Gabi, rozhodoval: Mark Clattenburg (Angl.), 80 000 divákov

Pokutové kopy: Lucas Vásquez – 1:0, Griezmann – 1:1, Marcelo – 2:1, Gabi – 2:2, Bale – 3:2, Saúl Ňíguez – 3:3, Sergio Ramos – 4:3, Juanfran – nedal (žrď), C. Ronaldo – 5:3

Zostavy:
Real Madrid: K. Navas – Dani Carvajal (52. Danilo), Sergio Ramos, Pepe, Marcelo – Modrič, Casemiro, Kroos (72. Isco) – Bale, Benzema (77. Lucas Vásquez), C. Ronaldo
Atlético Madrid: Oblak – Juanfran, Savič, Godín, Felipe Luís (109. Lucas Hernández) – Saúl Ňíguez, Gabi, A. Fernández (46. Ferreira Carrasco), Koke (116. T. Teye) – F. Torres, Griezmann

Zinédine Zidane (tréner Realu Madrid): „Fyzicky sme trochu trpeli, ale to je normálne. Mentálne to bol obrovský tlak, ktorý sme museli znášať. V závere nám zostávalo už len bojovať, a tak sme bojovali. Keď sa napokon dostaví také veľké víťazstvo, znamená to strašne veľa – pre hráčov aj realizačný tím. Sníval som o tom. Keď mi dal prezident klubu šancu a na starosť hráčov tohto výkonnostného kalibru s množstvom talentu, tušil som, žeby to mohlo vyjsť. Šťastný som aj preto, lebo som súčasťou Realu Madrid v rôznych podobách. Najprv ako hráč, neskôr ako asistent a teraz oslavujem aj ako hlavný tréner. Som hrdý na to, že som členom tejto úspešnej rodiny Realu. Čo sa ešte týka finále, oba tímy sa vyžmýkali do maxima. Penalty sa napokon rozuzlili v náš prospech, ale pokojne sa to mohlo skončiť aj v prospech súpera. Gratulácia Atléticu a Diegovi Simeonemu. On je veľký tréner, ale ja som teraz víťaz a teším sa z toho. Som veľmi, veľmi šťastný. Čo sa týka Cristiana, nebol zranený a šiel do toho naplno. Napokon nám zabezpečil víťazstvo. Bol pozitívny a na ihrisku sa snažil pomáhať spoluhráčom. Dohadovali sme sa, ktorú penaltu pôjde kopať. Napokon to vyšlo. Je to veľký hráč.“

Diego Simeone (tréner Atlética Madrid): „V prvom rade – gratulácia Realu Madrid“! Opäť boli lepší ako my, aj keď tentoraz v penaltách. Zápas sme začali zle, svoju hru sme preorganizovali až medzi 20. – 25. min. V druhom polčase sme mohli už pomerne skoro vyrovnať, ale nedotiahli sme svoje možnosti do konca. Mali sme veľkú kapacitu v útoku, ale šance mal aj súper. Napokon sa nám podarilo vyrovnať a v predĺžení už boli hráči oboch tímov poriadne unavení. Prehrali sme a zdolaných si nikto nebude pamätať. Real je víťaz a víťaz je stále ten najlepší. Prehrať dvakrát vo finále je zlyhanie. Musíme sa s tým vyrovnať, zahojiť si rany a pokračovať v práci. Pôjdem domov a budem si tam chvíľu liečiť dušu s ľuďmi, ktorí ma neustále podporujú. Budú mi hovoriť, že som spravil všetko, čo bolo v mojich silách, že viac sa už nedalo a podobne. Realita je však taká, že sme boli dvakrát vo finále a obe sme prehrali. Je to možno veľký úspech pre Atlético, ale ja nie som šťastný z toho, čo som dosiahol."