Hráčov Juventusu delili sekundy od postupu. Guardiola gratuloval aj im

Bayern Mníchov napokon cez Juventus Turín postúpil do štvrťfinále futbalovej Ligy majstrov 2015/2016. Výsledok 2:2 z prvého osemfinálového stretnutia v Taliansku viac nahrával Nemcom, tí však stredajšiu domácu odvetu (4:2 po predĺžení) nezačali dobre.

17.03.2016 08:36 , aktualizované: 11:43
Thomas Müller Foto: ,
Útočník Bayernu Thomas Müller oslavuje vyrovnávajúci gól proti Juventusu.

Už v 5. min využil hosťujúci francúzsky záložník Paul Pogba zaváhanie obrancu Davida Alabu a brankára Bavorov Manuela Neuera – 0:1. V 28. min druhýkrát šokoval Allianz Arenu Juan Cuadrado, ktorý vyťažil z krásneho 60-metrového sóla Álvara Moratu a jeho následnej prihrávky. Kolumbijský krídelník mal tesne pred polčasovou prestávkou možnosť zasadiť Mníchovčanom aj tretí úder, v čistej šanci zblízka však zlyhal.

Na túto studenú sprchu dokázali zverenci Pepa Guardiolu odpovedať v druhom dejstve. V 73. min znížil hlavičkou po centri Douglasa Costu poľský kanonier Robert Lewandowski. Keď už Turínčania pomaly oslavovali, stratil v nadstavenom čase druhého polčasu loptu pred vlastnou šestnástkou Patrice Evra a reprezentačný kanonier Thomas Müller po centri Kingsleyho Comana poslal duel do predĺženia – 2:2.

Domáci o svojom ťažko „vydretom“ prieniku medzi elitné okteto LM rozhodli v druhej pridanej pätnásťminútovke: v 108. min sa hrdinom stal španielsky stredopoliar Thiago Alcantara. Iba sedem minút po tom, ako na trávniku nahradil Francka Ribéryho. O dve minúty neskôr dielo dokonal ďalší striedajúci futbalista Coman. Iróniou je, že 19-ročný Francúz hosťuje v Bayerne práve z Juventusu. „Odohrali sme proti ‚Juve‘ skvelý zápas. Súpera rozhodne neľutujem. Momentálne som súčasťou Bayernu,“ vyhlásil Coman pre Mediaset Premium.

Naďalej žije šanca španielskeho trénera Guardiolu získať s Mníchovom na tretí pokus najprestížnejšiu európsku klubovú pohárovú trofej. Turín nezopakuje svoju finálovú účasť z minulosezónnej edície. „Hrali sme a dokázali zvíťaziť proti minuloročnému finalistovi. Strelili sme štyri góly talianskemu tímu a zahráme si vo štvrťfinále. Preto gratulujem mojim hráčom, ale aj mužstvu Juventusu,“ uviedol po stretnutí podľa oficiálnej stránky Európskej futbalovej únie (UEFA) tréner Bayernu Pep Guardiola.

Jedným z najlepších hráčov na ihrisku bol v stredu útočník „starej dámy“ Álvaro Morata. Niekoľkokrát nebezpečne podkúril bavorskej defenzíve, vďaka svojej rýchlosti sa dostával do šancí a predovšetkým mladý stopér Joshua Kimmich z neho musel mať migrénu. Ak by Morata po zmene strán využil niektorú z troch príležitostí, Bayern by sa sotva nadýchol k veľkému obratu.

„Po prvom polčase som hráčom povedal, že si už nemôžu dovoliť dostať ďalší gól, ale ak by sa nám podarilo skórovať, ešte sa môže stať všeličo, zvlášť s nemeckou víťaznou mentalitou. Hráčov som nabádal, aby viac využívali krídelné priestory cez Francka Ribéryho a Douglasa Costu. Hoci mal Juventus na začiatku druhého polčasu nejaké šance, potom sme konečne prevzali kontrolu nad zápasom. Taký je futbal – minútu hráte zle a v tej ďalšej ste lepší ako protivník. Juventus je naozaj dobrý tím. Na začiatku stretnutia sme boli nervózni. Predstavte si, že by sa súperovi podarilo streliť tretí gól. Našťastie, v predĺžení existovalo už iba jedno mužstvo a tým bol Bayern,“ doplnil 45-ročný Španiel.

Obe mužstvá sa doteraz na európskej pohárovej scéne stretli desaťkrát. Bayern dosiahol piaty triumf, Juventus má o dve víťazstvá menej. Kouč Turínčanov Massimiliano Allegri ľutoval po skončení duelu predovšetkým nevyužité šance svojich zverencov. Zároveň však dodal, že Juventus môže byť na vystúpenie v Mníchove právom hrdý.

„Chcem chlapcom povedať: ‚Skvelá práca‘. Bol to pre nás obrovský test. Hrali sme dobre približne do 65. min, vytvárali sme si veľké príležitosti. Na konci sme však urobili veľkú chybu, mali sme to vyriešiť inak. Viedli sme 2:0 a mali šance, aby sme zvýšili na 3:0. Lewandowského gól sme dostali po jednej z mála šancí Bayernu. Som spokojný, ale aj sklamaný. Uspokojilo ma prvých 70 minút. Futbal však niekedy ovplyvňujú malé detaily a po jednom takomto v poslednej minúte vyrovnal Müller na 2:2. Nikto nečakal, že sa v odvete odprezentujeme takýmto spôsobom. Teraz nám neostáva nič iné, iba sa sústrediť na Serie A a tešiť sa na budúcu sezónu Ligy majstrov,“ skonštatoval Allegri podľa webu UEFA.com.

Výkonný riaditeľ Juventusu Giuseppe Marotta po zápase skritizoval švédske rozhodcovské trio na čele s Jonasom Erikssonom. Podľa funkcionára „starej dámy“ upreli arbitri hosťom regulárny gól Álvara Moratu ešte v prvom polčase. Brankár Manuel Neuer pri rozohrávke nastrelil jedného z hráčov Juventusu, od ktorého sa lopta odrazila k Moratovi. Asistent rozhodcu však chybne odmával ofsajd. „Chyby na takejto úrovni stoja príliš veľa. Neuznaný gól Álvara Moratu by zmenil tvár stretnutia. Nehľadám výhovorky, ale dúfam, že v budúcnosti bude taliansky futbal viac chránený. Niektoré výkony rozhodcov sú dosť bolestivé,“ cituje portál football-italia.net slová Marottu.

„Cítim trochu smútok z vypadnutia Juventusu, ale zároveň sa aj teším, že ideme ďalej. V Turíne mám stále veľa priateľov a Juventus nosím v srdci. Prvý polčas bol neuveriteľný. Dokázali sme však zdvihnúť hlavy a otočiť priebeh duelu. Ani na chvíľu som nemal strach, že v tejto súťaži skončíme,“ vyhlásil pre Sky Sport Italia stredopoliar Bavorov Arturo Vidal. Čiľan prišiel do Bayernu pred začiatkom tejto sezóny práve z turínskeho tímu.

Ohlasy svetových médií

Frankfurter Allgemeine Zeitung (Nem.): „Blázniva nemecká mentalita. Veľa vôle a trochu šťastia ukázal Bayern v odvete, kým dorazil Juventus.“

Kicker (Nem.): „Pravé futbalové krimi v Mníchove! Bayern premohol Juventus. Zabrali žolíci: Thiago a Coman vystrieľali Bavorom štvrťfinále.“

Bild (Nem.): „Zázračný obrat Bayernu! Po prvom polčase 0:2, v poslednej minúte vyrovnané a po predĺžení víťazstvo. Španielsky superžolík Thiago Alcantara skóroval len 7 minút po príchode na ihrisku. Pepov miláčik zachránil Pepa v 108. min!“

Süddeutsche Zeitung (Nem.): „Taký hlboký výdych ako po predĺžení s Juventusom si hráči Bayernu s trénerom Guardiolom dávno nepamätajú. Kto má Lewandowského a Müllera, je poistený proti športovým pádom.“

Gazzetta dello Sport (Tal.): Neuznaný gól Moratu z 22. min bol regulárny. Signalizovaný ofsajd v skutočnosti nebol."

Il Messaggero (Tal.): „Sklamaný Juventus, do štvrťfinále ide Bayern. Domáci sa však strachovali o postup do poslednej chvíle.“

Corierre dello Sport (Tal.): „Allegrimu nevyšli striedania. Načo stiahol Moratu? Juventus je taký veľký klub, že by sa nemal sťažovať na rozhodcu za chybu, ktorá nebola rozhodujúca, myslí si Pep Guardiola. Tomu vyšli striedania perfektne.“

L'Equipe (Fr.): „Bayern po šialenom obrate! Odveta osemfinále bola magickým zážitkom. Bayern prehrával 0:2, ale na konci predĺženia sa tešil z postupu do štvrťfinále.“

Marca (Šp.): „Veľkolepá noc, počas ktorej Bayern povstal z popola. Allianz Aréna zažila návrat, ktorý vojde do histórie.“

Viac na túto tému: #Juventus Turín #Bayern Mníchov #Pep Guardiola